29.01.2018, 11:42 | czytano: 3737

List. "Pierwszy raz pomyślałem poważnie o zakupie maski na twarz, wychodząc z domu"

"Witam wszystkich, szczególnie tych, którym nieobojętna jest jakość wciąż trojącego powietrza w Nowym Targu. Mając dzień wolny od pracy, w godzinach popołudniowych postanowiłem udać się na spacer ulicami miasta, co okazało się strasznym błędem, gdyż porostu nie dało się normalnie oddychać" - napisał w liście do redakcji nasz czytelnik.
"Powietrze miało zapach palonego plastiku i gumy albo nawet czegoś równie strasznego. Pierwszy raz pomyślałem poważnie o zakupie maski na twarz, wychodząc z domu. O jakość powietrza w domu zadbałem już przed świętami i kopiłem oczyszczacz powietrza, ponieważ nawet nie mogłem wieczorem przewietrzyć pokoju, bo zaraz dało się poczuć dym z zewnątrz, a mieszkam niedaleko centrum. Dołączam zdjęcie wykonane po południu pokazujące, według mnie nienaturalny gesty i śmierdzący dym unoszący się z komina jednego z domów na ulicy świętej Anny. A takich kominów było o wiele więcej... Pytam, kiedy miasto zacznie kontrolować czym palą ludzie w piecach, dom po domu, ulica po ulicy? Tak dla dobra nas wszystkich. Mieszkaniec".
oprac. r/ źródło: kontakt@podhale24.pl
komentarze
Zaskoczony01.02.2018, 18:04
Miałem tu coś napisać ale najpierw przeczytałem co tu państwo piszecie i szkoda słów bo tu widzę nie chodzi o jakość powietrza czy argumenty , zdrowy rozsądek zrozumienie innych czy uszanowanie czyjejś wolność tylko narzucenie swojego światopoglądu i najlepiej na siłę . To się nie może udać to szkoda słów bo to droga w pustkę .
(d)eko31.01.2018, 03:29
@mario. Mam turbo kominek od 9 lat,solar(koszta rok temu się wróciły),gaz(1/3 drożej węglem i robota przy nim,brudno). Dopływ powietrza do kominka nadmuchem mam z zewnątrz(przewodem).Działa.
smok31.01.2018, 01:13
@mieszka też.Tańszy gaz,chiński w pojemniku do nabijania zapalniczek od tony plastikowego taniego wrednego węgla sprowadzanego z Chin,Ukrainy,sprzedawanego jako ,,ekogroszek,, z Polskich kopalni.
Nowotarżanin 7730.01.2018, 21:21
Do jaga2 :

My "na blokach" też jesteśmy na smog narażeni. Kilka razy (chyba odruchy samoobronne mi się zablokowały) wybrałem się na wieczorny spacer w stronę Boru na Równi. Wracając zobaczyłem nad zakopianką przewalające się w stronę osiedla kłęby dymu jako żywo przypominające fotografie ataków gazowych na frontach I wojny :(
Nowotarżanin 7730.01.2018, 20:43
@ ...

Najwidoczniej chowanie głowy w piach to ich specyficzna forma ochrony przed smogiem ;) Hmm, tylko że akurat nie za to im chyba nieźle płacą, a o ile dobrze pamiętam zasiłki chorobowe mają nadal 100% a nie takie jak większość "narodu pracującego" w wysokości 80 % .
mario30.01.2018, 20:21
Panie Janie Sieka

Próbowałem pańskiej metody , ale dla kominków nie ma zastosowania .W każdym kominku od góry da się tylko zapalić . Potem co dwie trzy godziny trzeba dołożyć , juz na żar jedną dwie szczapy . I koniec palenia od góry ! To świetna metoda jednak tylko do kotłow zasypowych , ale też do tego odpowiednio przystosowanych . Takie kotły dopływ powietrza muszą mieć zapewniony również od góry , a nie tylko od dołu paleniska przez ruszt! Szanuję to co Pan robi w kwestii palenia węglem od góry w paleniskach kotłow zasypowych . Tam to działa i potwierdzam jako osoba zawodowo zajmująca się już prawie 20 lat techniką grzewczą . Ale przy kominkach to nie działa . Przy kominkach najważniejsza jest niska wilgotność drewna , stąd koniecznie trzeba palić drewnem sezonowanym . Temat palenia od góry Panie Janie za kilka lat będzie zupełnie nieaktualny , gdyż w świetle uchwały antysmogowej dla małopolski , która obowiązuje od lipca ub.r takie kotły zasypowe będą musiały być wymienione . Im niższa ich klasa energetyczna tym okres przejściowy jest krótszy . Ale o tym można przeczytać szczegółowo w uchwale .

A swoją drogą serdecznie Pana zapraszam do siebie , będzie mi miło Pana poznać i porozmawiać .

pozdr
mario
Podhalańczyk30.01.2018, 15:34
Kilka wyjaśnień do powyższych wypowiedzi:

- https://..../
oraz
- https:/..../

Proszę nie wklejać linków. Moderator.
smog30.01.2018, 13:03
Może niech każdy zrobi zdjęcie swojego dymu lecącego z komina, stworzymy galerię na podhale24. Zamiast skakać sobie do gardeł zróbmy coś w końcu, zacznijmy rozwiązywać ten problem. Weźmy się za składy opałowe, działajmy społecznie kiedy władza nie potrafi.
mario30.01.2018, 07:18
Ponownie zostałem wezwany do tablicy jako właściciel białego dymu . Mój kominek to odpowiedż na cenę oleju opałowego wyśrubowaną przez nasze państwo do nieakceptowalnego poziomu . Moja oszczędność po zamontowaniu kominka wynosi ok 5 tys zł rocznie do oleju opałowego . Jako podstawowe żródło mam kocioł olejowy . Mam też pompę ciepła do ciepłej wody , a za tydzień będę ogrzewał kotłem gazowym kondensacyjnym . Na punkcie ekologii mam bzika . Dlatego czuję się głęboko dotknięty jeśli w kontekście mojej osoby i mojego domu próbujecie "Rdzenny Nowotarżaninie " i "Mieszkańcu" edukować ekologicznie czytelników Podhale.24 . Taki sposób rozmowy o ekologii uważam za niedopuszczalny . Idziecie na spacer i pstryk , dym z komina i publiczny pręgierz . Wnioski proste i oczywiste . Winien . W ten sposób debata o czystym powietrzu schodzi do rynsztoka . Ludzie w ten sposób skaczą sobie do oczu , a problem jest gdzie indziej . W naszym kraju lobby węglowe za nic ma ekologię i czyste powietrze . To dlatego nie ma zadnej rozsądnej polityki proekologicznej zarówno na szczeblu rządowym jaki i lokalnym . Rządzącym wygodnie jest debatę o czystym powietrzu przenosić na poziom międzyludzki .Niech ludzie skaczą sobie do oczu ,niech robią zdjęcia i wysyłają do gazet . Niech szczują się wzajemnie bo "My w Warszawie" przecież musimy utrzymać nierentowne kopalnie i sprzedać to g..no , które wydobywają .
Następnym razem drogi "Mieszkańcu " i "Rdzenny Nowotarżaninie" zanim zrobicie zdjęcia i rozpoczniecie nowy wątek edukacyjny zastanówcie się czy po drugiej stronie napewno jest człowiek , który Was truje .

pozdr
mario
Jan Sięka30.01.2018, 01:50
@mario: Próbowaliście Państwo rozpalać od góry w kominku? Wg dostępnych danych oraz mojego doświadczenia jak najbardziej można tak rozpalić i jest mniej dymu.

To samo sugeruję zrobić przy rozpalaniu węgla. Oczywiście pod warunkiem, że macie Państwo kocioł górnego spalania, a nie np. górno-dolnego lub dolnego.

W razie czego służę pomocą - możemy się po sąsiedzku umówić i przyjdziemy, pokażemy jak rozpalić, na co zwrócić uwagę.
Turysta30.01.2018, 00:55
Są takie miejsca na Ziemi które mogą się reklamować: "kraina miodem i mlekiem płynąca" itp. Na wszystkich drogach wjazdowych na Podhale powinien być wielki bilbord: "Kraina smogiem śmierdząca i wszystkich tu przebywających trująca" Do tego powinien się palić wielki alert ostrzegawczy w momencie przekroczenia norm: "jakość powietrza bardzo zła, przebywając w strefie za znakiem narażasz się na pogorszenie Twojego stanu zdrowia i zwiększasz ryzyko śmierci". Taka też powinna być okładka każdej reklamówki turystycznej regionu...Zagospodarowanie turystyczne i infrastruktura dla turysty jest na poziomie mierny, gdyby nie różne prywatne przedsięwzięcia byłoby totalne zero, za to ilość smogu przebija wszystkie górskie regiony turystyczne... niestety...
...30.01.2018, 00:26
@kopciuch
Po 16 jest Policja która też powinna działać a nie chować głowy w piach!
Rdzenny nowotarzanin29.01.2018, 22:17
@mario- zgadzam się że ani drewno ani węgiel dobrej jakości to przecież nie smieci! Są jeszcze prawnie dozwolone. Ale prawda jest taka że mam sąsiadkę która z zamiłowaniem wędzi mnie sezonowanym buczkiem i nie ma opcji żebym przewietrzył mieszkanie w zimie (min. 6 miesięcy), a na wiosnę z okien zmywam żółtą maź z tego buka. Jakaś część tego syfu zapewne zostaje we mnie co po prostu mnie przeraża. Dlatego proszę się nie czuć aż tak pewnym siebie w swoich wywodach, a o sąsiedzie palącym węglem po 1000 zł, już nie wspomnę, widać na zdjęciu jakie zadymienie powoduje. Załóżmy że spośród np 50 domów na św. Anny jest 10 takich palaczy jak was dwóch i mamy wyjaśnienie dlaczego ta ulica jest wiecznie zasmrodzona, bo jest! Uważam że bezwzględnie należy korzystać z dopłat i wymieniać piece na bardziej ekologiczne plus zmieniać prawo żeby chronić ludzi i środowisko. Państwo jesteście zaledwie dwoma źródłami zanieczyszczenia powietrza spośród setek. Z waszego punktu widzenia nie robicie niczego niewłaściwego. Trzeba jednak widzieć problem bardziej globalnie. Skoro - co widać na zdjęciu - zaledwie 2 kominy powodują taki siwy dym że ciemno się robi, to nie ma się co dziwić że przy większych mrozach analizator powietrza przy lodowisku głupieje bo normy są przekroczone 5-10 razy. Też mógłbym palić w kominku, czy piecu na wszystko, czy ekogroszkiem i oszczędzać kasę, której nigdy za wiele, ale grzeję gazem i przy najmniej nie mam wyrzutów że truję wszystkich dookoła do 5 pokolenia, niszczę im fasady i dachy, zatruwam glebę i wodę, truję zwierzęta i rośliny które zjadamy, itd. W 21 wieku należałoby mieć jakąś świadomość społeczną i ekologiczną. Żyjecie wśród ludzi i macie moralny obowiązek szanować ich zdrowie i życie. Nie wolno robić sobie oszczędności kosztem cudzego zdrowia i życia.
jaga229.01.2018, 20:56
To się trujcie -rdzenne dziady. A zresztą gdzie bloki a gdzie się dymi
Anna29.01.2018, 20:55
Ile lat bez skutku w swoim rejonie walczy Jan Sięka.
Czy to on jest bez sensu czy jego sąsiedzi.
mario29.01.2018, 19:51
Szanowny Mieszkańcu

W domu po lewej ten jasny dym jest z kominka opalanego drewnem bukowym sezonowanym po 250 zł za kubik , dom po prawej opalany jest grubym węglem najlepszej jakości jaką można nabyć w N.Targu po 1000 zł za tonę . W żadnym przypadku nie są spalane śmieci , stąd umieszczenie naszych domów w tym kontekście jest wysoce nieetyczne . Co wg ciebie zatroskany "Mieszkańcu" powinno wydobywać się z naszych kominów ?
pozdr
mk
kopciuch29.01.2018, 19:28
Pozostaje mieć nadzieję że w 2023r będzie lepiej w związku z uchwałą anty smogową.Nie pomogą żadne kontrole ani drony bo urzędnicy pracują do 15stej potem zaczyna się palenie odpadów.
Basior29.01.2018, 18:30
Smród w mieście jest niemiłosierny i to jest fakt. Osobiście wyczuwam najczęściej drewno, lub węgiel - nie śmieci, ale jakie to pocieszenie? Okna nie otworzysz, o spacerze zapomnij - no dramat! Miasto wykonuje jakieś nieliczne działania pozorowane, a ludzie jak to ludzie - tam gdzie jest szansa zaoszczędzić to oszczędzają, nawet jak kogoś stać na lepszy węgiel, to woli np. kupić autko nie za 150, ale za 160 tysięcy, a nie drogi węgiel, który tak samo jak ten tani pójdzie z dymem! Zmiana prawa to jedyne wyjście moim zdaniem.

Odnośnie oferowanego przez miasto zwolnienia z podatku od nieruchomości: kolejny niewypał rządzącej ekipy! Grzeję piecem gazowym, ale mam też kominek, a żeby zostać zwolnionym z podatku musiałbym posiadać w domu wyłącznie ekologiczne źródła ciepła. Czyli muszę zlikwidować kominek! I to proponują władze? To może panowie jakieś zwolnienie od wartości rachunków za gaz, bo z nich widać że nie grzeję kominkiem. 3 razy do roku nie mogę zapalić w kominku, bo już zwolnienia nie dostanę - CHORE! Czyli jestem traktowany na równi z sąsiadką, która codziennie od września do maja z komina wypuszcza taką czarną chmurę syfu, że na metr nic nie widać. I to jest pomysł władz miasta? To właśnie nazywa się działania pozorowane. Niby jest oferta, ale kto może skorzystać?
Jan Sięka29.01.2018, 16:55
Może będę już trochę nudny, ale przypomnę po raz kolejny: główną przyczyną dymu ze spalania węgla jest jego n i e p r a w i d ł o w y sposób palenia. Zamiast spalać wszystko co jest w nim zawarte, to wielu z nas wędzi siebie i innych dymem wynikającym z tradycyjnego sposobu palenia - od dołu. Gdyby rozpalali w swoich kotłach prawidłowo, czyli w kotłach górnego spalania - od góry, a nie od dołu, to dymu byłoby znacznie mniej. Jak udowodniono w badaniach wykonanych na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego, po rozpaleniu od góry w kotle zasypowym górnego spalania, czyli popularnym "kopciuchu", emisja pyłów spadła o 80%. Ministerstwo Środowiska od października 2017 zaleca metodę rozpalania od góry jako jeden ze sposobów ograniczenia emisji zanieczyszczeń.

W Gdyni w tym sezonie grzewczym ichniejsza straż miejska szkoli mieszkańców, jak prawidłowo palić w piecach. W zeszłym roku podobną akcję zrobiła straż miejska w Kielcach. Jest też Pszczyna na Śląsku, gdzie również są akcje edukacyjne skierowane do mieszkańców w poszczególnych dzielnicach. Da się ludzi przekonać, tylko trzeba do nich wyjść.

@lb: powstrzymałbym się od wydawania takich drastycznych ocen. Nie wnosi to nic merytorycznego do dyskusji, a tylko powoduje, że Ci, którzy palą węglem, czują się zaszczuci i zaczynają się bronić, m.in. przez wypieranie i zaprzeczanie. A przecież chodzi o to, żeby ich pozyskać dla wspólnej sprawy, jaką jest czyste powietrze, prawda?

@centralne ogrzewanie: przede wszystkim chodzi o sposób spalania węgla. Można mieć dobrej jakości węgiel, np. z KWK Wujek, czy Wesoła, a i tak kopcić żółto-brunatnym dymem. I na odwrót: miał można spalać bardzo czysto, jeśli się go spala wspólprądowo, czyli od góry. Są kotły miałowe, które kilka lat temu dostały certyfikaty z IChPW w zabrzu potwierdzające "ekologiczność" i spełnianie norm emisyjnych jak dla klasy 4-5, a dziś uznaje się je za "kopciuchy". Wszystko przez sposób rozpalania.

@MMM: interesującym pomysłem byłoby zwolnienie z podatku od nieruchomości np. na 10lat w przypadku wymiany starego kotła na taki 5 klasy.

Pozdrawim wszystkich dbających o czyste powietrze i ciepło w swoim domu,

Jan Sięka
nowotarżanka29.01.2018, 16:26
Drony po mieście latały w piękny słoneczny dzień ok godz 11,00.
aaa29.01.2018, 15:36
dom może bogaty a czy wiesz kto w nim meszka i czym pali.. myślisz ze wszyscy mieszkają w blokach? i wszystko się im należy. przychodzi do ciepłego pokoju nie płaci za opał bo płaca za niego sąsiedzi,śmieci nie wyniesie tylko skarży na innych że się wysypują z boksów( winne miasto) śniegu nie odmiecie ( winne miasto) . co do koszy na śmieci przy wałach skoro jest jeden i do tego przewrócony to go podnieś i wrzuć do niego śmieci które pozbierasz. ale gdzie jaśnie wielmożny pan grabia się schyli ( woli zrobić zdjęcie i napisać kilka donosów) skoro są sługi i zrobią.
MMM29.01.2018, 15:08
Ludzie nie atakujcie siebie wzajemnie! Tu potrzeba globalnej polityki prowadzonej przez ZARZĄDZAJĄCYCH MIASTEM! Wpierw trzeba myśleć o gazyfikacji miasta, o pomocy mieszkańcom w wymianie pieców (stare piece, stare domy), geotermii itp. a następnie o lodowisku w rynku, trasach biegowych. Biegamy, spacerujemy i wdychamy smród, trucizny!!! To nie dym przeszkadza a smród! Myślmy o edukacji dot. szkodliwości palenia śmieciami! Kary nic nie dadzą! To trzeba motywować ludzi do zmian na lepsze! A może zakup nowego pieca to możliwość odliczenia podatku. Nie wiem-motywować!!Po to płacimy podatki,aby władze (i radni wybierani przez nas)umiejętnie wydawali te pieniądze na to co jest niezbędne i ważniejsze i co będzie służyć także naszym dzieciom.
Xyz29.01.2018, 14:55
Nie tylko nt ale i szaflary w bialy dzien palą plastykiem odpadami od wypraw skor czytaj trocinami z lajtra i co mozna?mozna a biedy niema a turysci musza wdychac te "zapachy"
centralne ogrzewanie29.01.2018, 13:25
Kary nic nie pomogą!! Taki mamy węgiel. Tu trzeba nowych technologii. Swoją drogą jak może być dobrze, przy tak zwartej zabudowie, dom przy domu dolepiony i każdy ma osobny komin. W mieście już dawno powinno być centralne ogrzewanie dla tzw. starego miasta, to samo dotyczy domów na wsiach przy jednej ulicy jest ich setki, jeden przy drugim. Grzać ciepłą wodą.
Do aaa29.01.2018, 13:20
Nie z biednych domow ten dym leci, zreszta co to za pomysl zeby komus wegiel kupowac? Mentalnosci to nie zmieni.. tylko kary, nie bedzie kar to kazdy bedzie robil wg swojej mentalnosci.. a co do kup i smieci na walach.. jest kosz na walach miedzy kowancem a rynkiem, to za kazdym razem przewrocony, kto to robi? Ludzie, opamietajcie sie, naprawde Bog widzi wszystko..
lb29.01.2018, 13:16
BOGU DUCHA WINNI MIESZKANCY, BUAHAHAHAHAHA!!!!! wy ludzie tak na serio? wmowiliscie to sobie i wierzycie w to, czy z premedytacja tak ##$$cie? wolno wam zabijac ludzi, bo papierki leza na sciezce rowerowej? bo nie stac was na tone "porzadnego" wegla? jak wam ktos obrobi chaupe, bo go nie stac na wakacje na hawajach tez bedziecie tacy mocni w gebach? dla mnie jestescie zwyklymi mordercami.
mieszka też29.01.2018, 13:14
Do mieszkanka gaz jest tańszy od węgla.
biegacz narciarski bez astmy29.01.2018, 12:53
Spoko, spoko, po drugiej stronie Dunajca właśnie uruchomiono trasę do biegania na biegówkach. Odpowiedzialnym za inicjatywę w tym miejscu gratuluję pomysłowości!!!
Wyrocznia29.01.2018, 12:32
Ludzi z bloków proszę o zachowanie spokoju. To, że za was palą w kotłowni i nie musicie rączek brudzić, a macie ciepło w domach, nie oznacza, że rdzenni mieszkańcy mają marznąć, bo przeszkadza dym z komina.
mieszkanka29.01.2018, 12:06
Węgiel kopcić będzie i będzie śmierdzieć dopóki Warszawa będzie wielbić górników. Tym bardziej orzy takiej pogodzie jaka była w weekend. Jakny gaz kosztował mniej to by nikt węgla nie użył! Ale po co, lepiej rosji machsć szabelką
aaa29.01.2018, 12:00
szanowny mieszkańcu zamiast donosić i pomawiać być może Bogu ducha winnych mieszkańców na podstawie dymu z komina może byś wszedł do takiego domu i za sponsorował np. tonę ,,porządnego '' węgla. umiecie tylko donosić w imię tz interesu społecznego. Wnosząc z miejsca zrobieni a zdjęcia wały przeciw powodziowe , jestem ciekaw czy podniosłeś śmieci które się tam się walają puszki papiery i psie gówna, które tam zostawiają /.../ Weźmy ścieżki rowerowe zaśmiecane przez użytkowników . Najpierw bądź sam w porządku a potem krytykuj innych.
olo29.01.2018, 11:57
tak miasto Nowy Targ dba o nas, czyli cmentarz na lotnisku będzie większy.
Dziękuję Panie burmistrzu o troskę, i działania jakie Pan poczynił czyli NIC ZERO, dziwię się bo ma Pan dzieci i taką jakość powierza zapewnia również im,
Dron29.01.2018, 11:51
W Katowicach miasto kupiło drona z aparaturą do pomiaru jakości spalin wydobywających się z kominów. I tak komin po kominie jest sprawdzany, szybko analizowany a właściciel natychmiast karany bez możliwości obrony.
Zatem nasze miasteczko chyba również stać na zakup podobnego sprzętu i do dzieła !
Zobacz pełną wersję podhale24.pl