25.02.2018, 12:19 | czytano: 913

"Czego woda nie weźmie i ogień nie spali..."

NOWY TARG. Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego i Polskie Towarzystwo Historyczne zapraszają na otwarty wykład mgr Małgorzaty Wójtowicz-Wierzbickiej "Czego woda nie weźmie i ogień nie spali - rzecz o dawnych rzemieślnikach".
Muzeum Podhalańskie oraz nowotarski oddział PTH inaugurują drugą edycję cyklu otwartych wykładów naukowych pod nazwą „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”. Odbywać się w każdy ostatnią środę lub czwartek miesiąca z wyłączeniem wakacji o godz. 17.00 w sali reprezentacyjnej nowotarskiego ratusza.
Wykład inaugurujący wygłosi mgr Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka (Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju) na tema "Czego woda nie weźmie i ogień nie spali - rzecz o dawnych rzemieślnikach. Początek, 28 lutego (czwartek) o godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim w Ratuszu – Rynek 1.

* * *
Podczas swojego wykładu autorka zaprezentuje materiały z badań terenowych, które dotyczyły dawnych, reliktowych form rzemiosła wiejskiego i objęły swym zasięgiem teren występowania Górali Zagórzańskich. Były one realizowane przez Muzeum im. Władysława Orkana w ramach programu edukacyjno-naukowego „Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich” finansowane z dotacji Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego. W ramach spotkania zostanie wyświetlony również film pt. „Czego woda nie weźmie i ogień nie spali - rzecz o dawnych rzemieślnikach”. Został on został również zrealizowany w ramach w/w projektu. Zaprezentowana zostanie również publikacja zbiorowa zawierające materiały I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej organizowanej w 2016 r. przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju, która uświetniła obchody jubileuszu 80-lecia założenia rabczańskiego Muzeum.

* * *
Mgr Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, absolwentka Etnologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 2006 r. obroniła pracę magisterską pt. Stereotyp "szaleńca" w polskiej kulturze typu ludowego. Stażystka w Dziale Folkloru Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej – Prüfferowej w Toruniu, pracowała w Dziale Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej a obecnie w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. Kuratorka i autorka scenariuszy wystaw, badacz terenowy. W latach 2008-2011 brała udział w obozach etnograficznych w powiecie niżańskim, ropczyckim, bojanowskim i leżajskim realizowanych w ramach projektu pt. Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej. Współautor filmów promujących wystawę „Zabawki ludowe” oraz „Heródek orawski Nikifor”. Współautor projektu Rabczańskie mikrohistorie. W kręgu jej zainteresowań znajduje się m. in. etnopsychiatria.

opr.s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl