12.03.2018, 11:33 | czytano: 2625

Wybrano najlepsze teatry amatorskie

Fot. Jan Ciepliński /Orawskie Centrum Kultury
W Jabłonce zakończyły się trzydniowe 6. Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich POSIADY TEATRALNE na Orawie. Nagrodę Główną Grand Prix zdobył Regionalny Zespół Teatralny im. J. Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej za spektakl "O Kubiku z Cornego Dunajca" w reż. Bernarda Popko wraz z zespołem.
To kolejna nagroda dla bukowiańskiego teatru za ten spektakl. Jesienią ub.r. bukowianie zdobyli też główną nagrodę podczas XII Małopolskiego Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej.
W kategorii "sztuki gwarowe i adaptacja klasyki dramaturgicznej do realiów lokalnych" pierwsze miejsce zajął Amatorski Zespół Teatralny im. Fr. Macioła ze Skomielnej Białej za spektakl "Zrękowiny u Druzgały" w reż. członków zespołu. W kategorii "inscenizacja tekstów literackich" triumfowało Koło Teatralne STASZIC i Teatr UTW z Chrzanowa za spektakl "Kamienie na szaniec w reż. Marcina Kobierskiego. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości od 2 do 3 tys. zł.

Dwa równorzędne drugie miejsca w kategorii sztuk gwarowych przypadły Gminnemu Zespołowi Góralskiemu WATRA z Czarnego Dunajca za spektakl "Góralskie zaloty" w reż. Czesławy i Stanisława Sobczyków oraz Zespołowi Regionalnemu ZIELONY JAWOR z Krempach za spektakl "Asynterka"w reż. Marii Wnęk.

W kategorii "inscenizacja tekstów literackich" trzecie miejsce zdobył Teatr Sporadyczny z Nowego Targu za spektakl "A tu w piątek koniec..." w reż. Marcina Kobierskiego.

Teatry z Bukowiny Tatrzańskiej, Skomielnej Białej, Krempach i Gorlic otrzymały też nominacje do udziału w 34. Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej (14-15 lipca br.).
Tegoroczne posiady miały mocną obsadę. Wystąpiło na nich aż 17 grup z całej Małopolski. Silną reprezentację miał nasz region. Oprócz teatru w Bukowiny Tatrzańskiej, w Jabłonce zaprezentowały się także teatry z Łopusznej, Czarnego Dunajca, Krempach, Lipnicy Małej, Maruszyny i Nowego Targu.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
do wiem brara17.03.2018, 09:48
Nie, nie uraziłeś mnie swoją opinią. Jesteś dyletantem skoro piszesz: "Bukowiany z główną nagrodą... To jest jakaś kpina .." i tyle. Nie znasz się ... i już. A z dyletantem dyskusja żadna. Ja wiem, większość wie, tylko ty nie wesz, że pokory i dystansu mam w sobie wystarczająco wiele lecz jak widać po twoich komentarzach to właśnie ty cierpisz na całkowity ich brak. Spałem spokojnie, wstaję wcześnie stąd 5.30. Nie mierz innych swoją miarą ja nie muszę tak długo myśleć. Pozdrawiam. I na koniec, bo już z tobą dyskutować nie mam zamiaru ( jak w przysłowiu - z głodnym się nie najesz itd) byłem, widziałem, znam twórczość teatru z Bukowiny, są dobrzy kolego, nawet bardzo dobrzy. Jeżeli" bawisz się w teatr" możesz spokojnie na Bukowianach się wzorować. Pozdrawiam.
wiem16.03.2018, 11:59
ja wiem, wszyscy wiedzą tylko Ty nie wiesz...
Widać uraziłem Cie swoją opinią skoro całą noc nie spałeś i myślałeś co napisać do 5:30.
P.S. Wiele rzeczy się mi w życiu podoba, a i na życie ze mną nikt nie narzeka.
Pozdrawiam serdecznie i życzę nieco więcej pokory i dystansu, zwłaszcza do siebie.
:)
wiesz kto14.03.2018, 05:30
A .... to ty jesteś z tych co to się im nic w życiu nie podoba. Ciężko takiemu i z takimi żyć... A jeszcze coś przetłumaczyć ?... Musisz sobie jakoś z tym poradzić sam. Piszę rano abyś nie był narażony na dodatkowy stres, że w pracy itd ... Zostań w swoim świecie.
przeŚwarny13.03.2018, 15:09
Śwarny, śwarnieś sie podlizoł :)
P.S. W robocie się nie przeglądo internetów ino sie robi robote. Ale to dyskusja nie na dziś. :)
Śwarny13.03.2018, 11:34
Bukowiany są mistrzami. To "amatorzy, wolontariusze, społecznicy, regionalni zapaleńcy, ktoś rzekłby wariaci patrząc na pazerność otaczającego świata" .Teatr w Bukowinie działa od 1923 roku. Nic nie stoi na przeszkodzie aby podobny teatr działał w innych miejscowościach Podhala. Trzeba tylko chcieć. Do mistrzostwa dochodzi się ciężką i wytężoną pracą , no i trzeba posiadać jeszcze odpowiednie predyspozycje i talent, by teatr regionalny, teatr amatorski doprowadzić do klasy mistrzowskiej co Bukowianom udało się zrealizować. Wiem , bo ich znam, wiem, bo cenię ich działalność, wiem, bo od czasu do czasu "walczę " z Bukowianami w konkurencji teatr regionalny, teatr amatorski z niezłymi efektami. Bukowianom biję brawo, innym życzę wytrwałości w trudnej pracy na teatralnej niwie. Sukcesy przyjdą. Z Bukowianami też da się wygrać !!!. Pozdrowienia z Miasta !!!
brara12.03.2018, 20:05
Bukowiany z główną nagrodą... To jest jakaś kpina, przecież to są już zawodowcy a nie amatorzy! ;/ Teatr Amatorski ale chyba tylko w nazwie, raz w tygodniu regularnie grają więc jak się ma ktoś z nimi równać? Nie ma Przeglądów dla takich "zaawansowanych" aktorów?
Ale trzeba nakarmić swoje ego...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl