21.03.2018, 19:14 | czytano: 1831

Droga Krzyżowa w góralskiej oprawie

"Twojom Drogę z Krzyzym dziś łozmyślać fcymy, swoje trudy zycio, smutki ś Niom łoncymy. Przyjmij nieudolne nase modły Panie, nad swoim stworzyniym miej politowanie".
W kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Gronkowie odbyła się Droga Krzyżowa w góralskiej oprawie. Droga Krzyżowa po góralsku została wykonana przez młodzież w Gronkowa, należącą do różnych zespołów góralskich na terenie Podhala. Rozważania poszczególnych stacji śpiewane były na tradycyjne, odpowiednio dobrane smutne nuty góralskie, które wygrywała kapela pod prymem Jacka Muchy, zasłużonego nauczyciela gry na instrumentach góralskich.
Wezwania stacji czytał Daniel Szewczyk. Do głębszego przeżycia przez wiernych Drogi Krzyżowej przyczyniły się wyświetlane na rzutniku słowa śpiewanych stacji, dzięki którym gwara stała się zrozumiałą dla wszystkich odbiorców. By ukazać piękno góralskiej kultury, Krzyż i świece niesione były przez starszych ministrantów ubranych w tradycyjne odzienie góralskie. Kościół był pełen wsłuchanych w śpiew, rozmodlonych rodzin. Młodzież gronkowska dała wyraz nie tylko wychowania w tradycji, ale także poszanowania wartości chrześcijańskich.

Podczas Drogi Krzyżowej przygrywała muzyka góralska w składzie: Kęsek Łukasz, Mucha Jacek, Watycha Tadeusz, Wesołowski Przemysław, Witek Tomasz.
Skład grupy śpiewaczej: Bryja Magdalena, Kopeć Anna, Kopeć Katarzyna, Kopeć Teresa, Witek Elżbieta, Witek Krystyna.

Krystyna Witek
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl