23.03.2018, 20:08 | czytano: 977

Konkurs na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny

31 marca 2018 (Wielka Sobota), w kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej odbędzie się konkurs na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny.
Konkurs na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny, który odbywa się corocznie w Skansenie w Zubrzycy Górnej to wydarzenie budzące coraz większe zainteresowanie Orawian i osób przyjeżdżających z okolicznych pensjonatów, którzy tłumnie, całymi rodzinami przybywają do muzeum, do kościoła pw. Matki Bożej Śnieżnej z Tokarni. Oprócz samego konkursu, odbywa się także tradycyjne święcenie pokarmów, uczestnikom i gościom opowiadamy też o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy przez dawnych mieszkańców wsi oraz o tym, co i dlaczego znajdowało się w koszyczkach. Co roku staramy się kłaść nacisk na inny element, zwyczaj, obyczaj czy zjawisko, które wiąże się nieodłącznie z tradycją tych świąt. W 2018 r. skupimy się na motywie wody w kulturze ludowej Orawy i jej roli w obrzędowości, przeprowadzimy też z uczestnikami pokazowe warsztaty tradycyjnego barwienia jaj.
PROGRAM:

11:00-11:30 - zgłaszanie koszyczków do konkursu
11:30 - pokaz tradycyjnego barwienia jaj
12:00 - opowieści o symbolice wody w tradycji Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty i Poniedziałku Wielkanocnego na Orawie oraz o symbolice koszyczka
12:30 - poświęcenie pokarmów, ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród

oprac. r/ materiały prasowe
Zobacz pełną wersję podhale24.pl