12.04.2018, 18:51 | czytano: 873

Spotkanie u Hasiora - przedsmak zakopiańskiego Przeglądu Filmów o Sztuce (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
W Galerii Władysława Hasiora odbył się wernisaż wystawy inaugurującej tegoroczny Przegląd Filmów o Sztuce. Zaprezentowane zostały na niej fotosy z planu zdjęciowego "Wezwanie" w reż. Wojciecha Solarza, w realizacji którego uczestniczył zakopiański artysta.
W wernisażu wzięli udział Wojciech Solarz oraz Irena Karel, odtwórczyni roli Zośki.
O swoim filmie i udziale w nim Władysława Hasiora, który stworzył wykorzystane w nim rzeźby, podczas wernisażu opowiadał Wojciech Solarz.

- Film powstał według prozy Juliana Kawalca. To był jeden z nielicznych polskich pisarzy, który nobilitował chłopów uciekających ze wsi do miasta, którzy tam gubili się w gąszczu innej cywilizacji. Próbował nawiązać do etosu chłopskiego, co ludzie ze wsi wnoszą do kultury miasta. Mnie to zafascynowało i napisałem scenariusz. I wtedy spotkałem fotografie prac Hasiora. I powstał film o chłopaku artyście, o nadwrażliwcu na wsi, który nie jest zrozumiały, bo nie jest użyteczny, który był szkodnikiem - mówił reżyser.

Produkcja, choć nie spotkała się dobrym przyjęciem władz socjalistycznych, pokazywana była na międzynarodowych festiwalach w Cannes i San Sebastian.

Wystawa zainaugurowała obchody Roku Władysława Hasiora, który ustanowiony został przez Radę Miasta Zakopanego z okazji 90-rocznicy urodzin artysty.

pk, zdjęcia Piotr Korczak
zobacz także
komentarze
szuser12.04.2018, 19:44
A Galeria Hasiora to gdzie teraz jest?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl