14.04.2018, 10:32 | czytano: 1677

21. Przegląd Filmów o Sztuce Zakopane 2018 - dzień drugi (zdjęcia)

Fot. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Film „Wezwanie” był tematem dyskusji drugiego dnia 21. Przeglądu Filmów o Sztuce. Film powstał 47 lat temu. O jego tworzeniu podczas spotkania z widzami opowiedzieli reżyser Wojciech Solarz oraz aktorka Irena Karel.
W Zakopanem trwa reaktywowany Przegląd Filmów o Sztuce. W ramach festiwalu odbywają się projekcje filmów konkursowych, warsztaty filmowe i pokazy specjalne. Na jednym z pokazów w Kinie Miejsce, widzowie mieli okazję obejrzeć film „Wezwanie”, przy produkcji którego brał udział Władysław Hasior, jeden z pomysłodawców przeglądu, a potem spotkać się z jego twórcami.
- Patrzę dzisiaj na ten film. Jesteśmy w ogóle w innym świecie, w świecie elektroniki, przyspieszonego rytmu życia. Ten film się powoli opowiada, tak, jak się wtedy opowiadało w tamtych czasach. Dzisiaj to by się szybciej opowiadało, żeby się widz nie znudził, żeby mu migało, jak w wideoklipie. Ale te rzeczy, które tutaj dominują, w ogóle się nie zmieniły. Są wartościami zagubionymi, które się ciągle gubi i dzisiaj. Takich Stefków może być bardzo wiele. Kto dziś jest nieużyteczny, społecznie, praktycznie, jest niepotrzebny. Z tego powodu, że to życie stało się tak bardzo brutalne, takie rzeczywiste, takie prawdziwie, że trzeba coś konkretnie zrobić i zarobić – mówił reżyser.

W Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem można oglądać wystawę fotosów z filmu "Wezwanie", udostępnionych na potrzeby Przeglądu z prywatnego archiwum Wojciecha Solarza.


pk/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl