28.04.2018, 13:44 | czytano: 1472

Polskie Himalaje w Kościelisku - zaproszenie

Mija pięć lat, kiedy zrodził się pomysł zorganizowania wyjątkowego przedsięwzięcia na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Było to z końcem kwietnia 2013 roku u podnóża Kanczendzongi (8586 m), dokąd wyprawę PAP prowadzili Anna Czerwińska i Marcin Mentel. Na tej trzeciej pod względem wysokości góry Ziemi, położonej na granicy Nepalu z Indiami, na zawsze pozostała 13 maja 1992 roku Wanda Rutkiewicz.
Pięć lat temu dopracowano projekt i ustalono, że w Polsce będzie:
* Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr (11.11)
* Supermaraton-mistrzostwa Polski w biegu na 100 km i Sztafeta Stulecia (10.11)
* Sztafeta Stulecia Gwiazd Polskiego Sportu (10.11)
Za granicą: Trekking do bazy pod Everestem (1.10-8.11) i odprawienie 1 listopada mszy świętej przez polskich księży w intencji tych, co w Himalajach zostali na zawsze oraz Supermaraton Pamięci Polskich Himalaistów Katmandu 2018 (13-21.10).

Do części zagranicznej, kiedy zgłosiło się blisko dwa tysiące osób, trzeba było w roku 2015 zakończyć rejestrację. Ze względów logistycznych liczbę uczestników ograniczono do 350 osób, z czego 250 weźmie udział w spotkaniu w Kościelisku w ośrodku Rewita, gdzie będzie możliwość rozmowy.

Wśród nich są wyjątkowe osoby, jak chociażby pierwszy zimowy zdobywca Everestu Leszek Cichy, uczestnik ostatniej wyprawy na K2, wybitny filmowiec i himalaista Dariusz Załuski z żoną Tamarą Styś, także himalaistką, czterokrotny zwycięzca w kategorii obcokrajowców najtrudniejszego biegu na świecie Tenzing Hillary Everest Marathon Robert Celiński (film z jego udziałem "W pogoni za oddechem" otrzymał już kilka międzynarodowych nagród), główny bohater filmu i ksiązki "Najlepszy" Jerzy Górski, czy też medalista mistrzostw świata i rekordzista Polski w biegu na 400 m przez płotki Marek Plawgo, którego jednym z celów jest zdobycie Everestu. Będzie także jedyny reprezentant Zakopanego w projekcie Polskie Himalaje Jerzy Kotuła.

PROGRAM
28 KWIETNIA (sobota)
14-15 – wszystko o Supermaratonie Pamięci Polskich Himalaistów
16-17 – oficjalna inauguracja spotkania
17-18 – giełda wymiany ubiorów
18-19 – kolacja
19-20 – spotkania kierowników ze swoimi grupami
20-24 – projekcja dwóch filmów Dariusza Załuskiego o wyprawach na K2

29 KWIETNIA (niedziela)

8.00 – msza św. w parafii Świętego Kazimierza Królewicza w Kościelisku (przy tej samej ulicy co ośrodek Rewita). W intencji wszystkich uczestników udających się do Indii i Nepalu mszę św. odprawią ks. Szymon Kosmala z Poznania, kierownik grupy 1B oraz ks. Grzegorz Mrówczyński, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego w Rzymie z grupy 20B.
10-13 – logistyka podróży, trekkingu, zwiedzania – omówienie zagadnień (z przerwami na kawę/herbatę)
14-17 – bezpieczeństwo, zdrowie, wyposażenie, żywienie, pytania-odpowiedzi (z przerwami na kawę/herbatę)
18-19 – o trekkingu pamięci Jerzego Kukuczki w 30. rocznicę śmierci (październik 2019)
20-22 – projekcja filmu "W pogodni za oddechem" i spotkanie z Robertem Celińskim

30 KWIETNIA (poniedziałek)
8-18 – trekking w grupach
20:00 – projekcja filmu „Najlepszy” i spotkanie z głównym bohaterem Jerzym Górskim

Film inspirowany jest historią życia Jerzego Górskiego, byłego narkomana, który po wygranej ciężkiej walce z nałogiem został sportowcem, zdobył m.in. tytuł mistrza świata w triathlonowych zawodach Double Ironman w Stanach Zjednoczonych. Przedstawione zostają losy dwóch związków Jerzego, z narkomanką Grażyną, która zostaje matką jego dziecka oraz z lekarką Ewą, dzięki której rozpoczyna leczenie. W trakcie pobytu w ośrodku odwykowym bohater poznaje m.in. Marka Kotańskiego. Jerzy postanawia odmienić swoje życie, za cele stawia sobie sport oraz możliwość kontaktu z córką.

1 MAJA (wtorek)
8-11 – śniadanie, sprawy różne i zakończenie spotkania

mat. prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl