28.05.2018, 19:28 | czytano: 2294

Piknik rodzinny z historią dużą i małą w tle (zdjęcia)

W niedzielne popołudnie na nowotarskim rynku odbywał się piknik historyczny, który towarzyszył galowemu koncertowi pt. "Z biało - czerwoną przez wieki. Nowotarżanie dla Nowotarżan".
Wydarzenie poprzedzający koncert przygotowały Muzeum Armii Krajowej z Krakowa oraz Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu we współpracy z Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Breda” z Bielska Białej”.
Na stoisku przygotowanym przez Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu przygotowało plenerową wystawę czasową zatytułowaną „ Uroczystości patriotyczne na drukach ulotnych". Można było na niej obejrzeć unikatowe, pochodzące ze zbiorów placówki, afisze, plakaty, zdjęcia, zaproszenia oraz notatki prasowe przybliżające uroczystości patriotyczne jakie odbywały się w drugie połowie XX w. w Nowym Targu i na Podhalu. Na dziesięciu planszach ukazane został m.in. przebieg obchodów Konstytucji 3 Maja, Odzyskania Niepodległości ale również Dni Morza, czy tez uroczystości otwarcia pierwszego lotniska turystycznego w Polsce jakie miało miejsce właśnie w Nowym Targu.

Obok wystawy muzeum przy współpracy z rekonstruktorami przygotowało prezentacje pojazdów historycznych z udziałem m.in. słynnego amerykańskiego pojazdu półgąsienicowego Halftrack a także brytyjskiego Morisa . „Samochodziarze” którzy przyjechali na nowotarski rynek bardzo szybko znaleźli wspólny język i zagłębiali się w dyskusję nad szeroko otwarta maską omawiając szczegóły konstrukcji silnika. W tym samym czasie wszystkie pojazdy były wdzięcznym tłem dla szeregu zdjęć tłumnie odwiedzających naszą strefę gości.

Dla miłośników militariów Muzeum przygotowało również niespodziankę w postaci wystawy będących w jego zbiorach pistoletów różnego typu, które „służyły” żołnierzom 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Można było zatem zobaczyć polskiego ViS-a, czechosłowacką CZ wz. 28, rosyjską TT-kę, ale także austro-węgierski pistolet Roth-Krnka M.7. Uzupełnieniem oryginalnych eksponatów młodzież mogła nie tylko zobaczyć ale także dotknąć, potrzymać polski rkm. Browning wz. 28. oraz niemiecki rkm MG-42 a ponadto założyć na głowę jeden z trzech hełmów: polski, niemiecki i słowacki.

Dla najmłodszych natomiast przygotowano warsztaty edukacyjne "Moja mała ojczyzna". W ich trakcie nasi milusińscy wykonywali własnoręcznie flagę polski oraz godło państwowe, poznając w ten sposób symbole narodowe. Dzieci chętnie brały udział w warsztatach dobrze się przy tym bawiąc i jednocześnie ucząc się także postaw patriotycznych.

Na stoisku rozdawane był także specjalne wydane karty i plakaty z sylwetkami czterech, nieco zapomnianych, ale przez pracowników muzeum przypomniane postaci, które odegrały kluczową rolę w odzyskaniu przez Nowy Targ niepodległości tj.: mjr. Otokara Brzozę Brzezinę, dr. Jana Bednarskiego, dr. Jana Tomasza Dziedzica i burmistrza Józefa Rajskiego. Pięknie wydane karty pocztowe były chętnie zabierane przez wielu nowotarżan dla, których owe postaci były zupełnym odkryciem.
Z kolei w kontenerze przygotowanym przez gości z Muzeum Armii Krajowej z Krakowa można było obejrzeć niezwykle interesującą interaktywna prezentację multimedialną poświęconą „Akcji Burza” w Małopolsce, obejrzeć mundury i wyposażenie żołnierzy polskiego podziemia, porozmawiać z rekonstruktorami z grup historycznych, przejechać się na motorze, a także zagrać w ciekawą wielkoformatową rodzinną grę planszową.

Przez całe popołudnie strefę historyczną odwiedziło mnóstwo osób, całe rodziny z dziećmi, dorośli młodzież, regionaliści, pasjonaci militariów i nie tylko. Wszyscy żywo zainteresowani mogli przenieść nie jako w czasie, i uzyskać wiele ciekawych informacji historycznych, poznać dzieje naszej małej ojczyzny ale także wysłuchać szeregu ciekawych opowieści, których na próżno szukać w podręcznikach historii. Bez wątpienia była to niezwykła, ale jakże ciekawa i inna niż klasyczna w ławce szkolnej lekcja historii. Niestety pogoda, na którą nikt nie ma wpływu, przerwała niezwykle ciekawy i pouczający rodzinny piknik z historią zarówno tą wielką ale i tą naszą lokalną w tle.

Źródło: PTH o/Nowy Targ
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl