01.06.2018, 09:46 | czytano: 1582

Uroczystości Bożego Ciała w Szczawnicy (zdjęcia)

W tym roku trasa szczawnickiej procesji była długa i prowadziła miejscami upamiętniającymi odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz walkę o tożsamość religijną i narodową. Wiernych poprowadził ksiądz prymicjant Łukasz Gazda, który w szczawnickiej parafii odbywał praktykę wielkopostną.
Setki osób przeszły od kościoła pw. św. Wojciecha, dalej ulicami: Jana Wiktora, 1-go Maja,  Krzyża Świętego, Szalaya i Zdrojową z powrotem do kościoła. Pierwszy ołtarz, przygotowany przez szczawnicką młodzież znajdował się koło Dębu Niepodległości, którego 100 lat temu zasadzili mieszkańcy uzdrowiska. Drugi ołtarz, który przygotowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich znajdował się obok Dworku Gościnnego przy figurze Matki Bożej Uzdrowienie Chorych. O trzeci ołtarz na starym Kościelisku zadbała Akcja Katolicka, a czwarty w domu Sióstr „Na skałce” ozdobiły Róże Różańcowe.
Zgodnie z tradycją dziewczynki sypały kwiaty, a chłopcy dzwonili dzwonkami. W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe Związku Podhalan Oddział Szczawnica, Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, Wspólnoty Leśno–Gruntowej w Szczawnicy oraz Polskiego Związku Łowieckiego. 

Składka z Bożego Ciała przeznaczona została dla hospicjów i inne wyznaczone cele charytatywne. 

Joanna Dziubińska
zobacz także
komentarze
życzliwy01.06.2018, 18:27
Dobra rada /.../

Przepraszam, ale nie mogę pozwolić na opublikowanie Pańskiego wpisu. Proszę samemu przeczytać ustawy, na które się Pan powołuje i nie wprowadzać ludzi w błąd. Moderator.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl