18.06.2018, 11:05 | czytano: 1174

Rajd Szlakami Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy "Szaroty" (zdjecia i film)

Fot. Łukasz Nodzyński
Po raz drugi na terenie Zakopanego i gminy Poronin odbył się Rajd Szlakami Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”.
W rajdzie uczestniczyły rodziny Wojciecha Duszy, rodziny pomordowanych w wyniku niemieckich akcji odwetowych, zaproszeni goście oraz uczniowie z czternastu szkół: Bukowiny Tatrzańskiej, Chochołowa, Cyrhli – Zakopanego, Dzianisza, Gliczarowa Górnego, Ludźmierza, Morawczyny, Nowego Bystrego, Podczerwonego, Poronina, Starego Bystrego, Zębu, LO im. Goszczyńskiego w Nowym Targu i Technikum Budowlanego w Zakopanem.
W imieniu organizatorów uczestników rajdu zebranych pod budynkiem „Palace” przywitał wójt Poronina Bronisław Stoch, który następnie wraz ze swoim zastępcą Andrzejem Buńdą, ppłk Marcinem Duszą oraz delegacją rodzin złożył wiązankę i znicze pod tablicą upamiętniającą niemieckie ofiary. Kustosz Muzeum „Palace” Jan Jarosz przedstawił historię budynku zwanym „Katownią Podhala”, gdzie w Zakopanem podczas II wojny światowej znajdowała się siedziba Gestapo.

- Następnie wyruszyliśmy na cmentarz na ulicy Nowotarskiej w Zakopanem, na którym znajduje się zbiorowa mogiła i pomnik ofiar II wojny światowej - relacjonują organizatorzy. - Po uhonorowaniu tego miejsca udaliśmy się do bazy śmigłowca TOPR, aby wysłuchać prelekcji na temat bezpieczeństwa podczas wycieczek górskich. Następnym punktem rajdu był Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Harenda w Zakopanem i dzięki uprzejmości władz tej firmy wywieziono nas wyciągiem krzesełkowym na górną stację kolei, gdzie uczestnicy rajdu otrzymali kanapki i napoje. Lekki deszcz nie popsuł nastrojów i wyruszyliśmy Rafaczówkami pod Obelisk Szlaku Papieskiego w Zębie. Dzięki Krzysztofowi Dudzińskiemu podczas przemarszu towarzyszył nam samolot z nowotarskiego aeroklubu, który pilotował Józef Stachoń. Niestety z powodu deszczu nie udało się za samolotem rozwinąć polskiej flagi.

Pod „Papieskim” obeliskiem delegacja uczestników Rajdu Szaroty złożyła wiązankę i znicze a następnie rodziny pomordowanych odczytały listę nazwisk ofiar niemieckich pacyfikacji miejscowości związanych z działalnością w partyzanckim oddziale Wojciecha Duszy „Szaroty”. Kapelan Rajdu ksiądz podporucznik Krzysztof Matuszyk odmówił wraz z uczestnikami modlitwę za zmarłych po czym udaliśmy się na ostatni punkt marszu – Szkołę Podstawową w Zębie. Tam czekała na wszystkich wojskowa grochówka, słodycze, historyczne broszury ufundowane przez IPN w Krakowie, a rekonstrukcję walk partyzanckich pokazała grupa „Błyskawica” po czym Rajd Szaroty został oficjalnie zakończony.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy wsparli tegoroczny Rajd Szaroty: Ośrodkowi Narciarsko-Rekreacyjnemu na Harendzie w Zakopanem, Zakładowi „SKAWA” Wadowice, „Wytwórni Wyobraźni” Nowy Targ, Małgorzacie i Wojciechowi Wojasom WOJAS-FOTO. Dziękujemy Policji z Zakopanego i druhom z OSP Ząb za zabezpieczanie przejścia rajdu. Dziękujemy patronom rajdu TOPR w Zakopanem i IPN w Krakowie za wsparcie i pomoc organizacyjną.

Podziękowania przekazujemy patronom medialnym oraz wszystkim, którzy z ramienia organizatorów przygotowywali Rajd Szlakami Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom czerwcowego Rajdu Szaroty i mam nadzieję znów spotkać się z Wami na partyzanckich szlakach.

Organizatorzy: Zbigniew Sikora, Gmina Poronin, Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie, Szkoła Podstawowa w Zębie, OSP Ząb.Fotografie: Łukasz Nodzyński, fotografia z drona: Wojciech Wojas
Zobacz pełną wersję podhale24.pl