20.06.2018, 21:19 | czytano: 889

Czyste Tatry już za 9 dni

Fot. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Po raz kolejny rusza akcja sprzątania Tatr. Czy padnie rekord wolontariuszy? - Siedem lat temu 300 wolontariuszy zebrało 1,5 tony śmieci. W zeszłym roku było nas prawie 5 tys., a zebraliśmy tylko 200 kg - wspominał podczas konferencji prasowej Rafał Sonik, inicjator akcji Czyste Tatry.
W tym roku zapowiada się rekordowa liczba wolontariuszy. Organizatorzy spodziewają się nawet do 10 tys. osób. - Na tegoroczną akcję mamy już ponad 1000 zgłoszeń. Rok temu na 10 dni przed projektem mieliśmy 700 zgłoszeń w efekcie było prawie 5000 wolontariuszy więc nie zdziwiłbym się gdybyśmy te liczby przebili - mówił Rafał Sonik. Mimo iż organizatorzy oraz pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego cieszą się z coraz mniejszej ilości śmieci na tatrzańskich szlakach, to problem cały czas pozostaje, a akcja sprzątania Tatr ma przede wszystkim uświadamiać i zmieniać mentalność turystów. -To nie ilość śmieci decyduje o ich szkodliwości ale rodzaj. Turyści zostawiają bardzo dużo opakowań po jedzeniu. To są śmieci, które pachną i zwabiają dzikie zwierzęta - mówi Jan Krzeptowski-Sabała z TPN. Dodaje także, że zapachy te wabią zwierzęta w pobliże szlaków. Wśród tych zwierząt jest także największy tatrzański drapieżnik. Przyrodnik z TPN zaznaczył także, że Tatry są codziennie sprzątane niezależnie od akcji Czyste Tatry. Rocznie w parku wywożonych jest ok. 300 metrów sześciennych śmieci.
ms/ zdj. Marcin Szkodziński
komentarze
godzina zero22.06.2018, 01:31
Akurat "Tatry są sprzątane" ;-D Pies z kulawą nogą się nie ruszy koło szlaków posprzątać, choć pieniądze za wstęp biorą od każdego turysty. Śmieci i g***a leżą wzdłuż szlaków tygodniami. Te 300 metrów sześciennych to wywieźli pewno z koszy, co są w schroniskach. Albo z jakiej innej akcji, co raz do roku sie ktoś gdzieś ruszy. Temu ja w Tatry juz nie chodze. Widok obsranych i zaśmieconych z każdego brzegu szlaków to na prawde piękna wizytówka "kultury" turystów, jak i "pracy" pracowników tpn. Gratulacje. Zrobiliście z tych gór jeden sralnik i śmietnisko.
mysz 2721.06.2018, 08:14
A gdzie celebryta z Ludżmierza
fred21.06.2018, 05:28
Turystów zagonić do sprzątania szlaków po górach to oni śmiecią,niektórzy zachowują się gorzej niż zwierzęta.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl