27.06.2018, 12:21 | czytano: 1759

Nowość na PPWSZ. Studia dualne pozwolą jednocześnie uczyć się i pracować

Arch. Podhale24.pl
NOWY TARG. Studia dualne stacjonarne uruchomione zostały na kierunku finanse i rachunkowość. Ruszą od 1 października nowego roku akademickiego w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, a poprowadzi je Podhalański Ośrodek Nauk Ekonomicznych.
Dzięki studiom dualnym, inaczej przemiennym, można będzie studiować i równocześnie pracować w konkretnej firmie, zdobywać doświadczenie zawodowe oraz zarabiać. Jest to możliwe, bo finanse i rachunkowość PONE otrzymały unijne dofinansowanie w wysokości 2,19 mln zł. Niedawno Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło stosowny ogólnopolski konkurs na finansowe wsparcie studiów dualnych, które są nową formą studiowania, łączącą naukę z praktyką.
Studenci tych studiów dualnych podczas trzech lat trwania nauki na studiach licencjackich będą połowę czasu spędzać na zajęciach teoretycznych, dydaktycznych na uczelni, a drugą połowę na stażach u pracodawców: np. w urzędach gmin, przedsiębiorstwach, biurach rachunkowych. Będą mieli też obowiązek przepracowania jednego miesiąca podczas wakacji u swoich pracodawców.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nabędą oni umiejętności praktyczne, nawiążą bezpośredni kontakt z takimi insynuacjami, jak: banki, biura podatkowe, czy służby skarbowe. Ich staże, co istotne, dzięki unijnemu dofinansowaniu będą płatne. Będą się one odbywać w wymiarze części etatu na podstawie umowy o pracę, zawartej pomiędzy studentem a przedsiębiorstwem zatrudniającym, w ramach której otrzyma on wynagrodzenie. Program szkolenia zawodowego będzie dostosowany do profilu produkcyjno-organizacyjnego danego zakładu pracy oraz do teoretycznego programu studiów.

W ciągu trzech lat studiów do kieszeni 51 studentów studiów dualnych trafi w formie dodatkowych stypendiów ok. 960 000 zł. Nie wyklucza to oczywiście stypendiów standardowych, należnych wszystkim studentom.

Warto dodać, że w Małopolsce dofinansowanie w tym projekcie zdobyło tylko 5 uczelni, w tym w dziedzinie ekonomii tylko PPWSZ i Uniwersytet Pedagogiczny.
Studia dualne ruszą w Nowym Targu od 1 października br. i są odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców i studentów, którzy argumentowali, iż wiedza i umiejętności, z jakimi absolwenci opuszczają uczelnie nie wystarczają do podjęcia pracy zawodowej.

Po ukończeniu studiów dualnych absolwenci będą nie tylko mieć wiedzę, ale i praktykę, a także podwójny dyplom: PPWSZ i UEK.

Źródło: PPWSZ, oprac. r/
zobacz także
komentarze
maciek28.06.2018, 13:02
Piknie bedem mógł siedzieć w kasie w biedronce i pisac wiersyki po górolsku dla profesor Anny
Zenek27.06.2018, 19:21
A po co w urzędach? Przecież tam nie będzie nowych miejsc pracy! Porobią za darmochę a potem wio! I tyle będzie!
słusznie27.06.2018, 14:16
Brawo! to naprawde dobry pomysł połączyć nauke z pracą
Zobacz pełną wersję podhale24.pl