09.07.2018, 13:31 | czytano: 1724

Wpadnij do RakTRACKA w Nowym Targu i Zakopanem na bezpłatne badanie znamion (aktualizacja)

Polskę przemierza RakTRACK – mobilny punkt bezpłatnego badania znamion. To nowa akcja profilaktyczna „UVaga – wyprzedź czerniaka!” organizowana przez zespół kampanii Rakoobrona. Specjalny bus 14 lipca zajedzie do Zakopanego. Dzień wcześniej - stanie na nowotarskim Rynku.
Z konsultacji z dermatologami może skorzystać każdy – za darmo, bez skierowania i wcześniejszej rejestracji.
- W ciepłe letnie dni chętnie wystawiamy ciało na działanie promieni słonecznych, marząc o pięknej, brązowej opaleniźnie. Zwykle nie myślimy wtedy o tym, że słońce to nie tylko przyjaciel pomagający w produkcji witaminy D, ale równocześnie źródło promieniowania UV mogącego stać się przyczyną powstawania nowotworów skóry, w tym czerniaka, na którego rocznie zapada około 2,5 tys. Polaków - ostrzegają organizatorzy.

- Lato jest najlepszym momentem, by przypominać, że nadmierna ekspozycja na słońce stanowi główną przyczynę powstawania czerniaka. Do tej pory przeprowadzaliśmy wakacyjne akcje profilaktyczne na nadbałtyckich plażach i w dużych miastach. W tym roku, po wielu pytaniach dotyczących bezpłatnych badań, postanowiliśmy rozszerzyć działania – nasz RakTRACK będzie w całej Polsce, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do specjalistów jest ograniczony. Polacy chcą się badać, a my chcemy im to ułatwiać – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria.

13 lipca RakTRACK zawita do Nowego Targu, a 14 lipca - do Zakopanego, gdzie stanie przy ul. Generała Galicy. Lekarz dermatolog przyjmie zainteresowane badaniem osoby w godzinach 11.00 – 16.00. Uczestnicy wydarzeń będą mogli także wziąć udział w badaniu ankietowym sprawdzającym stan wiedzy o czerniaku, zrelaksować się w strefie odpoczynku oraz porozmawiać o profilaktyce onkologicznej. Łącznie RakTRACK odwiedzi 20 miejscowości w całym kraju – przynajmniej jedną w każdym województwie.

– Pamiętajmy, że wczesne wykrycie czerniaka daje ponad 90 proc. szans na wyleczenie, a niepokojące zmiany mogą wystąpić nie tylko na skórze, ale również w gałce ocznej, na błonach śluzowych i pod paznokciem. Polacy najczęściej udają się do lekarza dopiero w momencie, gdy znamiona przybierają duże kształty, zaczynają krwawić lub boleć. Korzystajmy z każdej nadarzającej się okazji, by się zbadać i porozmawiać ze specjalistą, także podczas wakacji. Nierzadko w ten sposób uratujemy zdrowie i życie swoje lub bliskiej osoby - podkreśla dr hab. Michał Sobjanek, specjalista dermatologii i wenerologii z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, głównego partnera akcji.

Akcja „UVaga – wyprzedź czerniaka!” rozpoczęła się 29 czerwca br. od bezpłatnych badań w Gdyni. Do tej pory RakTRACK pojawił się w 5 miejscowościach, a z możliwości bezpłatnego przebadania znamion i konsultacji ze specjalistami skorzystało już 1330 osób. Szczegółowe informacje na temat inicjatywy oraz trasę mobilnego punktu można znaleźć na stronie akcji: www.wyprzedzczerniaka.pl.
Projekt zyskał uznanie i patronat honorowy Ministra Zdrowia, a także Rzecznika Praw Pacjenta, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

By edukować społeczeństwo oraz umożliwiać skorzystanie z bezpłatnych konsultacji profilaktycznych pod kątem czerniaka, Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria od czterech lat – w ramach kampanii Rakoobrona – prowadzą akcje bezpłatnego badania znamion. Podczas czterech edycji Letniej Akcji Edukacyjnej – w charakterystycznym czarnym namiocie RKBN – oraz przez cały rok - w trzech gabinetach Rakoobrony w Gdyni, Łodzi i we Wrocławiu – przebadało się już ponad 10 tysięcy osób. Teraz organizacje ruszają z nową inicjatywą – projektem UVaga – wyprzedź czerniaka! Wpadnij do RakTRACKA!, w ramach którego podejrzane znamiona będą mogli skontrolować Polacy z całego kraju, przede wszystkim z mniejszych miejscowości.

Źródło: materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
myślcie trochę10.07.2018, 18:09
Jednak będzie w Nowym Targu :-) 13 lipca, na Rynku. W godzinach 11-16. Ale należy być max do 14, z powodu ogromnej kolejki.
To jak taka kolejka, to ja nie ide... Pocieszcie sie wiec choć tym, że będzie jedną osobę w kolejce mniej ;-)
myślcie trochę10.07.2018, 17:53
Nie bedzie w Nowym Targu. W końcu ma być tylko w 20 miejscowościach w całym kraju.
nowotarżanka10.07.2018, 10:06
A kiedy Nowy Targ
ciekawa09.07.2018, 14:19
Kiedy Nowy Targ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl