11.07.2018, 19:00 | czytano: 855

Ruszyły zapisy na IV Gonitwę Podhalańską

2 września w Spytkowicach rozegrana zostanie czwarta edycja Gonitwy Podhalańskiej.
Gonitwa Podhalańska jest spotkaniem biegowym organizowanym w celu upamiętnienia męstwa i poświęcenia żołnierzy walczących w II wojnie światowej. Organizatorzy w sposób szczególny chcą uczcić poległych w walkach na terenie Podhala i Orawy – miejscach gdzie wojska hitlerowskie zaatakowały Polskę w pierwszej kolejności. 
Ponadto, w tym roku biegamy aby w sposób szczególny upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. IV Gonitwa Podhalańska to również kontynuacja misji, jaką jest promocja zdrowego trybu życia oraz walka ze szkodliwymi nałogami.

Genezą Gonitwy Podhalańskiej jest upamiętnienie bitwy, która odbyła się w Spytkowicach i która miała szczególne znaczenie – to właśnie tam XII. Pułk Piechoty Ziemi Wadowickiej pod dowództwem zaledwie 25-letniego por. Tadeusza Stefaniszyna powstrzymywał niemiecką ofensywę przed marszem na północ. Biorąc pod uwagę dysproporcję w liczebności oraz jakości wojsk Polskich i Niemieckich za wielki sukces można uznać zniszczenie kilku maszyn bojowych najeźdźcy oraz opóźnienie marszu agresora w głąb Polski. Niestety, w tych walkach poległ porucznik Stefaniszyn, pośmiertnie odznaczony krzyżem Virtutti Militari, którego ciało zostało złożone na cmentarzu w Spytkowicach a pomnik upamiętniający miejsce śmierci znajduje się na trasie biegu. 

Aby oddać hołd wszystkim walczącym w tej bitwie, trasy IV. Gonitwy poprowadzone są właśnie przez obszar, gdzie miała miejsce heroiczna obrona Wysokiej – jednego z ważniejszych strategicznych punktów w tej części Polski. 
Te terenowe trasy charakteryzują liczne podbiegi oraz zbiegi, leśny teren oraz przepiękne widoki na Gorce i Beskidy. W tym roku zawodnicy będą mogli konkurować na następujących dystansach: 

1) Gonitwa Podhalańska – bieg o dystansie 8km o przewyższeniu ok. 100m 
2) Mała Gonitwa Podhalańska – bieg o dystansie 3,5 km o przewyższeniu ok. 50m 
3) Bieg Młodego Wilka – tor przeszkód i liczne zabawy dla najmłodszych 

Na zawody wszyscy chętni mogą zapisać się na stronie internetowej: http://gonitwapodhalanska.pl/zapisy.html
Na wszystkich zawodników, jak co roku, będą czekały pamiątkowe koszulki oraz medale w biało-czerwonych barwach, ciepły posiłek, woda i coś słodkiego. Dodatkowo w pakietach startowych będą czekały także liczne upominki od partnerów.

Każdy uczestnik będzie miał szanse wylosowania jednego z wielu gadżetów sportowych i turystycznych. Najlepsi biegacze otrzymają atrakcyjne nagrody oraz wspaniałe szklane puchary.
Aby oddać cześć poległym żołnierzom, na płycie boiska zjawią się również mundurowi z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Zakopanem.

Podobnie jak rok temu organizatorzy przygotowali coś specjalnego dla najmłodszych uczestników Gonitwy – oprócz gier i zabaw prowadzonych przez wykwalifikowanych opiekunów, każdy z dzieciaków będzie miał możliwość sprawdzenia swoich sił na torze przeszkód! 

Gonitwa Podhalańska jest organizowana dzięki wsparciu jednostek samorządowych: Powiatu Nowotarskiego oraz gminy Spytkowice. Ponadto organizatorom pomaga wiele okolicznych firm, bez których Gonitwa nie miałaby miejsca.

Źródło: materiały prasowe, oprac. r/
komentarze
amator historyk12.07.2018, 13:17
Prawda jest taka, że sztab WP powinien jak najwięcej sił ludzkich i przede wszystkim armat przeciwpancernych wysłać w 1939 r. w rejon Wysokiej i podobnych górskich okolic. Bo jak tam w górzystych i lesistych terenach nie daliśmy rady powstrzymać sił pancernych III Rzeszy, to jak nam mogłoby się udać wygrać z nimi na otwartych, płaskich przestrzeniach?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl