15.07.2018, 13:16 | czytano: 773

Drewniane miniatury Jacka Michniaka – nowa wystawa w Muzeum Podhalańskim

NOWY TARG. W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego można oglądać nowa wystawę czasową zatytułowaną „Czas zatrzymany w miniaturach Jacka Michniaka. Budownictwo drewniane Podhala z przełomu XIX i XX w.”
Na wystawie zaprezentowane zostały modele wykonane przez Jacka Michniaka (1905-1985) z Dzianisza. Przedstawiają one budownictwo drewniane Podhala z przełomu XIX i XX w. Makiety trafiły do zbiorów placówki w latach 80 – tych XX wieku, niespełna trzy lata przed śmiercią ich autora. Modele reprezentują zarówno obiekty charakterystyczne dla przemysłu wiejskiego, ale także dla innych dziedziny życia społecznego i gospodarczego mieszkańców Podhala. Na ekspozycji można zatem obejrzeć: młyn wodny, folusz, tartak czy szałas pasterski. Życie religijne reprezentują makiety przedstawiające drewniany kościółek oraz dzwonniczka loretańską, która przed laty była wykorzystywane do: dzwonienia na Anioł Pański, informowania o śmierci i pogrzebie mieszkańca wsi, czy odpędzania „płanetników” – baśniowych stworków przyciągających burze, grad i pioruny. W końcu życie codzienne związane z tradycyjną chatą góralską, składającą się z białej i czarnej izby, sieni oraz komórki. Jest również chałupa zamożniejszego gospodarza z charakterystycznym zdobionym gankiem.
Uzupełnieniem ekspozycji są narzędzia i sprzęty używane przez mieszkańców Podhala. Całość dopełniają prace Michała Rekuckiego najwybitniejszego malarza nowotarskiego. Na obrazach olejnych ale i pastelach można zobaczyć obejrzeć podhalańskie pejzaże oraz sylwetki podhalańskich górali.

Autorem miniatur jest Jacek Michniak Pawelec - gazda z Dzianisza, społecznik, postać barwna i oryginalna. Urodził się w 1905 r. Był działaczem społeczny, pracowała m.in. jako korespondent Głównego Urzędu Statystycznego. Był pełnomocnikiem Wspólnoty Leśnej Ośmiu Wsi, prezesem Kółka Rolniczego a także wieloletnim członkiem Związku Podhalan Oddział w Dzianiszu. Przez całe swoje dorosłe życie pisał – wiersze, opowiadania, powieści, sztuki teatralne co było jego największą pasją. Był również „stolarzem amatorem” i twórca makiet przedstawiających XIX i XX – wieczne budownictwo Podhala. Zmarł 26 lipca 1985 r. w dzień odpustu św. Anny.

Wystawę, której kuratorami są Barbara Wiśniowska i Robert Kowalski, można oglądać na piętrze nowotarskiego ratusza do końca października 2018 r.

mat. prasowy, opr.s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl