24.07.2018, 12:27 | czytano: 5953

Nowotarżanin kręci filmy dokumentalne o imperialnej Rosji oparte na przesłaniu Lecha Kaczyńskiego

Fot. Bartosz Kosiński
"Przyjaźń w cieniu Kremla", to cykl dwóch filmów dokumentalnych poświęconych agresji Rosji na Gruzję i Ukrainę oraz katastrofie smoleńskiej, których współtwórcą i producentem jest Wojciech Jachymiak z Kowańca. - Chcemy pokazywać prawdę o Rosji i obudzić Europę ze snu - mówi nowotarżanin, właściciel studia filmowego Uniwersytet Człowieka OGNIK.
Na cykl, które twórcami są wspomniany Wojciech Jachymiak oraz Maciej Grabysa, składają się dwa filmy dokumentalne "Dziś Gruzja" oraz "Jutro Ukraina", w tym pierwszy we współprodukcji z Telewizją Polską. Ich tytuły to nawiązanie do słów, jakie prezydent Lech Kaczyński wypowiedział w 2008 roku w Tibilisi, podczas agresji rosyjskiej na Gruzję. "Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, Polskę" - słowa prezydenta Kaczyńskiego odbiły się wówczas szerokim echem, a jego postawa, zdaniem części obserwatorów i ekspertów, przyczyniły się do powstrzymania dalszej inwazji Rosji na Gruzję.
- To była fantastyczna interwencja dyplomatyczna w Gruzji, którą ocalił niepodległość tego kraju - uważa Wojciech Jachymiak. - To było wydarzenie, które miało potem swoje wielkie konsekwencje. Stało się tak, jak w przytoczonych słowach przepowiedział prezydent Kaczyński. Mówię tu o katastrofie smoleńskiej oraz aneksji Krymu i rosyjskiej agresji na Ukrainę. To była zemsta. Powstaje też pytanie, czy katastrofa smoleńska nie była rewanżem Rosji na Polsce za Gruzję? Czy to był zamach? Intuicja podpowiada mi, że tak, ale z punktu widzenia dziennikarskiego tego tematu nie podejmowaliśmy. Ale tak długo, jak wrak naszego samolotu pozostaje w rękach Rosjan, tak długo mamy moralne prawo mówić, że to był zamach - dodaje.

Cykl filmów, pierwszy o rosyjskiej agresji na Gruzję, a drugi o rosyjskich zbrodniach na Ukrainie, ma otworzyć Europie oczy. - Nasz cykl filmowy jest także swego rodzaju oskarżeniem działań politycznych świata Zachodu, który często przyjmując bierną postawę względem odradzającego się imperium rosyjskiego, nie jest zbyt stanowczy wobec łamania międzynarodowego prawa przez władze Kremla - przekonują autorzy filmów.

- Mamy wojnę dezinformacyjną z ich strony. My musimy pokazywać prawdę o tym, jak było, co Rosja robi, bo inaczej przegramy tę wojnę i Rosja będzie postrzegana przez świat tak, jak chce tego ona - podkreśla Jachymiak.

Filmy można obejrzeć w internecie. Dostępne są m.in. na platformie VOD i w serwisie Youtube.pl. Jego pokazy odbyły się m.in. w Sejmie RP, w Tibilisi i w Nowym Targu.
Wojciech Jachymiak jest artystą, dziennikarzem, muzykiem i producentem filmowym. Prowadzi na Kowańcu studio filmowe Uniwersytet Człowieka OGNIK. „Przyjaźń w cieniu Kremla” to nie pierwszy jego film dokumentalny. Wcześniej tworzył lub współtworzył m.in. wielokrotnie nagradzany "MITZVAH" o nielegalnym handlu organami, "HALNY. Morfologia tematu" o wpływie górskiego wiatru na psychikę człowieka oraz "KILIMANJARO. Wygrać albo przegrać", pełnometrażowy dokument o wyprawie osób niepełnosprawnych na szczyt najwyższej góry Afryki. Wyprodukował też teledyski do utworu Poloneza z płyty Joachima Mencla ARTISENA i Marcina Pospieszalskiego pt." Dekalog prolog".

Uniwersytet Człowieka Ognik jest organizatorem Kampanii Społecznej NIE RZUCIM ZIEMI, której celem było żądanie wprowadzenia przez Rząd Polski ustawy, która uniemożliwia wykup polskiej ziemi przez cudzoziemców.

r/ zdjęcie pochodzi z profilu Wojciecha Jachymiaka na fb.com
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
maja25.07.2018, 08:37
Brawo Wojtek za Twoje inicjatywy filmowe, źle na Twój temat wypowiadają się tylko Ci co są ubodzy w wiedzę , nic nie przeczytali i nigdzie nie byli słuchających się tylko f.....
Wicher25.07.2018, 08:25
Putin pogonił oligarchów żydowskich z Rosji ( miedzy innymi Abramowicza właściciel Klubu Chelsea F.C. Londyn ) a teraz jest wielkie Aj Waj i wściekły atak na Rosję ! Nkręć Gościu taki film bo wszyscy się boją , będziesz debeściak !!!
Pilot25.07.2018, 00:39
Tu 154.LataJeden z najlepszych trzy silnikowych do tej pory,najbezpieczniejszy(problem,piloci) samolotów na Świecie.Ino 727 Boening i Tupolew w Afryce bez obsługowo na miejscu tam,bez awarii lata.
Kazik24.07.2018, 23:05
Staszewski napisał kiedyś piosenkę o "artystach". Niestety sama prawda.
józefina żona putina24.07.2018, 21:01
Ciekawe, a pierwsze słyszę o takiej inicjatywie. Trzeba bedzie w wolnej chwili rzucić okiem na yt.
PISuar24.07.2018, 20:18
Chlopie wstyd mi za ciebie,prosze nikomu nie mow ze pochodzisz z Podhala.
paul24.07.2018, 20:10
Ideologia PiS-u wchodzi do naszych domów, nakręć film co ukraińcy robili Plakom na Wołyniu, obwinianie za wszystko a szczególnie za naszą nieudolność polityczną i gospodarczą Putina jest jakimś nadużyciem, a zagrożenie to nadciąga ale z Bliskiego Wsch panoszący się islam polityczny.
romek24.07.2018, 15:56
Ognik zawsze był odjechany- artyści tak mają. Każdy dobry artysta musi znaleźć sobie jakąś niszę - Ognik wybrał taką . Powodzenia i życzę zdobycia co najmniej Palmy.
baciok@24.07.2018, 15:52
Może by szanowny Pan reżyser nakręcił film o zbrodniach banderowców na Polakach na Wołyniu i kresach wschodnich i drugi temat jak PiS paktował z Izraelem o ustawie o IPN. Tak tylko podpowiadam jako POLAK.
BiDżej24.07.2018, 15:00
Sądząc po intuicji autora odnośnie przyczyn Smoleńska to rzekomy dokument będzie świetnie pasował do Wiadomości TVP, ale nie będzie najpewniej przedstawiał niezbitych faktów.
Wicher24.07.2018, 14:40
Jak jest taki kozak niech nakręci film o polityce Izraela względem Palestyny !
Joszko24.07.2018, 13:06
Mamy moralne prawo mówić nie o zamachu w Smole ńsku ale o braku wyobrażni ludzi odpowiedzialnych za ten wyjazd, którzy dziś mają się dobrze i piastują nadal odpowiedzialne stanowiska w rządzie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl