24.07.2018, 19:12 | czytano: 1956

Rozpoczął się IX Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum (zdjęcia)

zdj. Maks Stefański
Koncerty organowe jako ambitna propozycja artystyczna w pienińskim regionie wpisują się w najważniejsze wydarzenia kulturalne. To już po raz dziewiąty Krościenko rozbrzmiało muzyką organową. W sobotnie popołudnie, 21 lipca, Dyrektor Festiwalu Agnieszka Radwan-Stefańska przywitała słuchaczy w zabytkowym kościele przy rynku i zaprosiła na tegoroczne wakacyjne koncerty.
Muzyczną podróż tego dnia odbyliśmy ze znakomitą flecistką z Moskwy, solistką wielu zespołów muzyki współczesnej GAM-ensemble, Edytą Fil, absolwentką UMFC w Warszawie. Flecistka ukończyła studia podyplomowe w Conservatoire National de Region w Strasburgu we Francji oraz klasę muzyki kameralnej. Na organach towarzyszył jej znany na arenie międzynarodowej organista Marek Stefański.
Dźwięki piszczałek i śpiewnego fletu szczególnie nastroiły publiczność. Było spokojnie, melancholijnie i mistrzowsko. W repertuarze znalazły się utwory autorstwa mistrzów dawnych epok, między innymi J.S. Bacha, J.G. Walthera, lecz także pełne temperamentu dzieła A. Piazzoli. Niespodzianką była wykonana przez artystów na zakończenie koncertu słynna organowa Toccata d-moll J.S. Bacha, która tym razem zabrzmiała dźwiękami fletu i organów.

Koncert inauguracyjny w niedzielę to był cudny spektakl w wykonaniu warszawskiego aktora młodego pokolenia Adama Woronowicza oraz wirtuoza Marka Stefańskiego. Warto tu zaznaczyć słowa aktora, który - jak mówi- z radością przyjął zaproszenie do wzięcia udziału w miejscu znanym z młodości. Bowiem kilkukrotnie jako oazowicz bywał w Krościenku na Kopiej Górce. Organista zagrał kilka świetnych improwizacji uzupełniających recytowane słowo i dających bogate tło do prezentowanych modlitw i poezji. Aktorska recytacja ważnych i znanych patriotycznych i religijnych improwizacji organowych, takich jak: Boże coś Polskę, Bogurodzica, Nie zdejmę Krzyża, Z dawna Polski, czy nawet Hymnu Polski i zagrane kompozycje pozwoliły zatracić się w medytacji i modlitwie.
Spektakl ten będzie dla nas niezapomnianym przeżyciem na długo.
Oba koncerty rozpoczynające tegoroczny festiwal wywołały ogromny podziw publiczności.

Wystawa towarzysząca koncertom to akwarele Andrzeja Beliczyńskiego.

Zapraszamy w najbliższą sobotę, 28 lipca, na godzinę 19.00 do kościoła Chrystusa Dobrego Pasterza na koncert wokalny z udziałem mezzosopranistki Ewy Walkowskiej a towarzyszyć jej będzie na organach Krzysztof Karcz.
Festiwal odbywa się dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Województwo Małopolskie. Partnerzy to: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Gmina Krościenko n. Dunajcem, Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n.D. oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.
Tegoroczne koncerty odbywają się przy współpracy z Parafią p.w. Wszystkich Świętych w Krościenku n.D., a organizatorem dziewiątej edycji jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, wspierana przez firmę Olimp-Labs.

Bożena Soliwoda, zdj. Bożena Soliwoda i Maks Stefański
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl