26.07.2018, 16:40 | czytano: 1603

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 2018 w Szczawnicy

Trzy dni trwały tegoroczne obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 2018 w Szczawnicy.
20 lipca odbył się pierwszy dzień tegorocznych Dni Przyjaźni Polsko - Węgierskiej, zorganizowanych przez gminę Szczawnica, Konsulat Generalny Węgier w Krakowie oraz Miejski Ośrodek Kultury. W namiocie przy dolnej stacji PKL "Palenica" wszystkich gości przywitał dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Tomasz Hurkała i zaprosił do wspólnej zabawy. Rozpoczęła ją na ludową nutę Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem, a następnie w repertuarze tańców i przyśpiewek pienińskich zaprezentował się zespół góralski "Szlachtowianie" ze Szlachtowej. Ciekawą lekcją życia stała się nauka języka węgierskiego przeprowadzona dla ochotników przez dyrektora MOK i rodowitego Węgra - eksperta Akosa Balazsa. Jak się okazało, nawet próba powtórzenia prostego zwrotu w języku Bratanków nie była łatwa.
Podczas popołudnia można było poznać nie tylko język ,ale i smaki kuchni węgierskiej, degustując langosze czy nabywając madziarskie przyprawy, a nawet książki kulinarne, na specjalnym stoisku z literaturą kraju św. Stefana. O prezentację kuchni polskiej i jej specjałów zadbało Stowarzyszenie "Młodzi Inaczej 60+", które - jako "Bajarze znad Grajcarka" - również wystąpiło z programem kabaretowym, rozbawiając publiczność do łez. Spotkaniem z folklorem węgierskim stał się występ zespołu "Sarkozy Trio", którego muzycy grali na cymbałach, skrzypcach i kontrabasie, a wieczór zakończyła zabawa przy dźwiękach folkowego zespołu "Góralska Hora".

Drugi dzień szczawnickich Dni Przyjaźni Polsko –Węgierskiej, 21 lipca, rozpoczął się spotkaniem pod pomnikiem Józefa Szalaya, Węgra z pochodzenia, któremu Szczawnica zawdzięcza doprowadzenie kurortu do kwitnącego stanu i wypromowanie jej na całą Polskę, w celu złożenia hołdu Ojcu Uzdrowiska.

Przybyła konsul generalna Węgier w Krakowie – prof. Adrienne Körmendy, reprezentanci szczawnickich władz samorządowych, lokalnych środowisk, a także osoby odznaczone przez Państwo Węgierskie za uratowanie uchodźców węgierskich w 1956 roku: Krystyna Papież, Elżbieta Zachwieja i Jan Wiercioch. Po odśpiewaniu hymnów narodowych obydwu państw wiązanki kwiatów złożyli: konsul Adrienne Körmendy, przedstawiciele władz samorządowych Szczawnicy z burmistrzem Grzegorzem Niezgodą, przedstawiciele Thermaleo & Uzdrowiska Szczawnica, Związku Podhalan, PTTK, Miejskiego Ośrodka Kultury.

Następnie prowadzący uroczystość dyrektor MOK Tomasz Hurkała zaprosił wszystkich na okolicznościową wystawę do Pijalni Wód Mineralnych. Wystawa „Mosty – Czasy – Budapeszt” została udostępniona przez Konsulat Generalny w Krakowie i opowiedział o niej prof. A. Körmendy, historyk z wykształcenia. Ekspozycja prezentuje rozwój Budapesztu, stolicy Węgier, położonej nad Dunajem, od najdawniejszych czasów po współczesne. Prof. Körmendy podkreśliła ogromną rolę mostów, które połączyły poszczególne części scalonego z trzech części (Starej Budy, Budy i Pesztu) miasta, i które metaforycznie dalej łączą ludzi, a są także w Budapeszcie łącznikiem świata Wschodu ze światem Zachodu. Pani Konsul zwróciła uwagę w roku 100. lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości na liczne związki między naszymi narodami, wzajemną pomoc i sympatię, jak stało się to chociażby w 1956 roku i czasach II wojny światowej. Życzyła Panu Burmistrzowi i wszystkim mieszkańcom Szczawnicy, by stała się, jako uzdrowisko, znana na całym świecie i cieszyła z przyjazdu licznych kuracjuszy i turystów, także z Węgier. Osobiście przyznała, że czuje się tu, jak wśród przyjaciół.

Popołudniowe obchody Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej przeniosły się nad Grajcarek, gdzie przy promenadzie spacerowej znajduje się tablica poświęcona bohaterowi Węgier Jánosowi Esterházy’emu Swój hołd wielkiemu synowi węgierskiej ziemi, związanemu koligacjami rodzinnymi z Polską, oddali konsul generalna Węgier w Krakowie prof. Adrienne Körmendy oraz przedstawiciele władz miejskich.
Dalsza część uroczystości miała już charakter wspólnego świętowania na placu przy dolnej stacji KL „Palenica”. Na scenie wystąpił zespół góralski „Nucicki” z Ochotnicy Dolnej, zespół grający muzykę krajów bałkańskich „Prasłowianki”, szczawnicki zespół „Juhasy” wraz z chórem Pienińskiego Uniwersytety Trzeciego Wieku w repertuarze wakacyjno- folklorystycznym, zespół węgierski „Sárközy Trio” a na koniec w koncercie finałowym 34 Warsztatów Muzycznych w „Muzycznej Owczarni” zaprezentowali się ich młodzi, zdolni uczest-nicy, zapowiadani przez dyrektora artystycznego warsztatów Wojciecha Pilichowskiego i wykładowcę w klasie wokalu – Justynę Panfilewicz.

Zabawie pod kolejką towarzyszył festiwal potraw i win węgierskich oraz góralskich przysmaków Stowarzyszenia „Młodzi Inaczej 60+”, a także kiermasz książek o kulturze i kuchni węgierskiej. Dla każdego, coś miłego.

Ostatnim punktem programu obchodów Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej była niedzielna Msza św. sprawowana 22 lipca w kościele parafialnym w Szczawnicy przez proboszcza ks. dra Tomasza Kudronia i księży koncelebransów, w intencji naszych narodów, z udziałem szczawnickich władz samorządowych.

Alina Lelito / UMiG Szczawnica, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Rwa kulszowa26.07.2018, 17:50
Człowiek widmo widzę obecny....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl