28.07.2018, 18:01 | czytano: 1796

Wystawa fotograficzna "Dawno temu w Dzianiszu" (zdjęcia)

Fot. Piotr Korczak
W Gminny Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku odbył się wernisaż wystawy fotografii znanego fotografika Leszka Jerzego Pękalskiego. Fotografie prezentowane na wystawie zrobione zostały 40 lat temu w Dzianiszu.
"Te zdjęcia liczą sobie nieco ponad 40 lat. W 1977 roku wybrałem się na Podhale, by zebrać materiał do zestawu, który - jako kandydat do Związku Polskich Artystów Fotografików - obowiązany byłem przedstawić komisji kwalifikacyjnej, w postaci 20 zdjęć, w formacie wystawowym, stanowiących spójną całość. Wymyśliłem sobie góralszczyznę, ponieważ od dziecka jeździłem w Tatry i pod Tatry, spędziłem także rok, pracując w obserwatorium na Kasprowym Wierchu i wydawało mi się, że znam tę ziemię i tych ludzi na tyle dobrze, by móc o nich coś prawdziwego opowiedzieć. Aby jednak mieć świeże spojrzenie, wybrałem się w miejsca, w których nigdy przedtem nie byłem: Dzianisz na tyłach Gubałówki, Jurgów, Rzepiska i Kacwin na Spiszu, tuż pod słowacką granicą, wreszcie Ochotnica w Gorcach. Przygoda! Wędrowałem, spotykałem ludzi, rejestrowałem to, co udało mi się zobaczyć i czego doświadczyć. Miałem chyba sporo szczęścia, bo zebrany w stosunkowo krótkim czasie materiał wystarczył, bym rok później dostał się do ZPAF. Dodatkowo, z blisko 300 zdjęć, stworzyłem album "Wnukowie Sabały", do dziś nie wydany, istniejący tylko w jednym egzemplarzu" - relacjonuje autor. "To było rzeczywiście dawno temu i nie sądziłem, że przyjdzie mi jeszcze do tych fotografii powracać. Jednak w 2005 r. zostałem zaproszony do uczestnictwa w odbywającym się w Lille, we Francji, festiwalu "Transphotographiques", ze wskazaniem właśnie na te zdjęcia. Musiałem więc, nolens volens, wrócić do starych negatywów i - jak to zwykle bywa - przeglądając stykówki dopatrzyłem się wielu fotografii, których uprzednio nie uwzględniłem. Tak powstała wystawa „Dawno temu na Podhalu”, składająca się z 50 fotografii.
Dla celów następnych ekspozycji, już w Polsce, m.in. w Sopocie, Bydgoszczy, Szczecinie i Bielsku-Białej, dodałem jeszcze 7 plansz – reportaż z wesela w Dzianiszu.. Teraz, dla potrzeb ekspozycji w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku stworzyłem wystawę składającą się wyłącznie z czarno-białych fotografii, które powstały w Dzianiszu. Jest ich 30, plus ww plansze z wesela. Marzy mi się powrót do tych miejsc i konfrontacja tamtych obrazów z dzisiejszą rzeczywistością, zapewne bardzo już inną. Siła i nostalgia fotografii..." - napisał we wstępne do wystawy Leszek. J. Pękalski

mat. prasowy, zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl