31.07.2018, 13:32 | czytano: 1479

Szaflarzanie świętowali po raz ósmy (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
Jak co roku, w ostatnią niedzielę lipca w Szaflarach, odbyła się Saflarzańsko Watra, a wraz z nią Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych.
Uroczystość rozpoczęła się wspólną Koronką do Bożego Miłosierdzia w kościele parafialnym w Szaflarach. Po niej pod pomnikiem Augustyna Suskiego gospodarze przeglądu, czyli zespół „Mali Zaskalanie”, złożyli wieniec, a delegacje pozostałych zespołów regionalnych złożyły znicze. Następnie korowód, w rytm góralskiej muzyki przemaszerował na Błonia Szaflarzańskie, gdzie na uczestników Watry czekał szereg atrakcji.
W ramach Saflarzańskiej Watry odbył się także, już po raz czwarty, Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych. Na scenie zaprezentowały się zespoły regionalne z całej gminy: „Mali Borzanie”, „Zochylina”, „Niźnobańscanie”, „Zyngierki”, „Mali Marusynianie”, „Mali Skrzypnianie”, „Watra”, „Mali Saflarzanie” i „Mali Zaskalanie”. Młodych artystów oceniała komisja w składzie: Piotr Gąsienica – wiceprezes Związku Podhalan w Polsce, Paulina Peciak – kierownik Uczelnianego Zespołu Góralskiego „Młode Podhale” działającego przy PPWSZ w Nowym Targu, Ewa Iwulska – członek Prezydium Związku Podhalan w Polsce, Józef Komperda – Honorowy Członek Związku Podhalan w Polsce, wieloletni Członek Prezydium Związku Podhalan w Polsce oraz wieloletni Prezes Związku Podhalan Oddział Szaflary, Maciej Szostak – dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki oraz gościnnie Anna Kania – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lanckoronie.

Na scenie zaprezentowała się również grupa teatralna działająca przy Parafii w Szaflarach w trzech skeczach „Kopciuszek”, Och… mistrz” i „Jacek Balcerzak u lekarza”.

Na uczestników czekał także szereg atrakcji, m.in. gry i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy czy quiz niepodległościowy, w którym losowano drobne upominki. Wszyscy członkowie zespołów regionalnych wzięli także udział w losowaniu roweru przekazanego dla gminy Szaflary przez firmę I.B. Odpady z Nowego Targu.

Po podsumowaniu Przeglądu organizatorzy, na czele z ks. proboszczem Kazimierzem Durajem, rozpalili Watrę. Na zakończenie dla dorosłych uczestników zespół Bartki poprowadził zabawę taneczną. Imprezę prowadziła Marta Zagórska.

oprac. Natalia Staszel, zdjęcia Michał Adamowski
zobacz także
komentarze
Jj31.07.2018, 23:46
Tak.zapraszam na strone foto Szaflary...Jasia Krzysztofa i Andrzeja Fafrowicza....tam znajdują się zdjęcia ze wszystkich wydarzeń w szaflarach...to nasi wspaniali szaflarzanscy fotografowie...
ja31.07.2018, 14:12
szkoda ze tak mało zdjęc jest, można gdzieś obejrzeć pełną galerię z wydarzenia?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl