31.07.2018, 21:00 | czytano: 756

Biało-Czerwony Szlak – Moja Niepodległa i Wystawa Ojcowie Niepodległości w Nowym Targu

W maju w całej Polsce odbyła się inauguracja ogólnokrajowej akcji edukacyjnej "Biało-Czerwony Szlak – Moja Niepodległa". Rozpoczęła ją wystawa o sześciu "ojcach" polskiej niepodległości, która ma dotrzeć do prawie 130 miast i miasteczek w całym kraju. Teraz zagości w Nowym Targu.
Pokazując ojców niepodległości, Piłsudskiego, Dmowskiego, Korfantego, Witosa, Paderewskiego oraz Daszyńskiego organizatorzy chcą zachęcić te małe społeczności, które pielęgnują swoją lokalną historię, do wydobywania często z niepamięci albo odkrywania ich lokalnych bohaterów niepodległości.

Biało-Czerwony Szlak w Małopolsce obejmuje kilkanaście miast i miasteczek. - Chcemy, aby wystawa dotarła do jak najszerszej liczby odbiorców. Dlatego mniej więcej co miesiąc wystawa wędrować będzie do kolejnego powiatu lub gminy, gdzie będzie prezentowana w miejscach szeroko dostępnych. Jej układ oraz treść jest prosta i przystępna zarówno dla małych i dużych. Wystawa jest dwujęzyczna, więc warto ją prezentować w miejscach dostępnych również dla turystów - wyjaśnia Michał Masłowski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie


- W tym roku na trasie Biało-Czerwonego Szlaku zaproponowaliśmy powiat nowotarski jako jedno z miast, w którym dokonane zostanie symboliczne otwarcie wystawy. Z dniem 1 września kiedy rozpocznie się nowy rok szkolny, proponujemy w ramach biało czerwonego szlaku na organizację prezentacji mini wystawy w szkołach oraz organizację lekcji dotyczącej Ojców Niepodległości w oparciu o przygotowane scenariusze przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej - dodaje Masłowski.Wraz z inauguracją wystawy, tuż obok wystawy wystawiany jest namiot oddziału Krakowskiego IPN tzw. Mobilny Przystanek Historia oraz namioty grup rekonstrukcyjnych i różnych stowarzyszeń. Na tych stoiskach można się zapoznać z ofertą edukacyjną kierowaną przez IPN oraz partnerów Biało-Czerwonego Szlaku do odbiorców indywidualnych i grupowych. Dzieci i dorośli mogą pograć w gry edukacyjne. Wziąć udział w licznych konkursach wiedzy z nagrodami. Porozmawiać z edukatorami IPN oraz rekonstruktorami.

Partnerzy Biało-Czerwonego Szlaku "Moja Niepodległa" mogą liczyć na pakiety edukacyjne, które przygotowane zostaną we wrześniu 2018 roku z myślą o prowadzeniu zajęć wokół wystawy "Ojcowie Niepodległości".
Na pakiet edukacyjny składać się będą m.in. scenariusze zajęć, ćwiczenia, teksty źródłowe oraz mini wystawa "Ojcowie Niepodległości" w 100-lecie czynu legionowego opowiadająca o walce legionów polskich w latach 1914 – 1918.

Nowotarska odsłona wystawy nastąpi 2 sierpnia o godzinie 11.oo obok siedziby starostwa. Szczegóły w naszym dziale co, gdzie, kiedy".

mat. pras, opr.s/
komentarze
myślę rze02.08.2018, 09:10
wystawa powinna być na Rynku
nowotażaninka01.08.2018, 21:30
A czemu tej wystawy nie ma na Rynku .
Zobacz pełną wersję podhale24.pl