02.08.2018, 09:12 | czytano: 6315

Nowy Targ pamiętał o Powstaniu Warszawskim (zdjęcia)

Fot. Szymon Pyzowski
Równo o godz. 17 w środę w Nowym Targu zawyły syreny dając sygnał do rozpoczęcia obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Uroczystości zorganizowała Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ". Ich uczestnicy zgromadzili się najpierw pod Krzyżem Katyńskim przy kościele św. Katarzyny, pod którym odczytano Apel Poległych, złożono kwiaty i odśpiewano patriotyczne pieśni.
W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Związku Podhalan, Prawa i Sprawiedliwości, kibiców klubu hokejowego Podhale i ONR Podhale. Przedstawiciele władz miasta udali się wczoraj na nowotarski cmentarz. Burmistrz Grzegorz Watycha, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski oraz radni złożyli tam kwiaty na grobach powstańców.

Po uroczystości przy krzyżu, na Placu Słowackiego odbyła się rekonstrukcja historyczna w wykonaniu PGRH "BŁYSKAWICA", młodych członków ŚZŻ AK koło Nowy Targ oraz zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych, pt. "Nie złamie wolnych żadna klęska".

Na koniec, o godz. 18, w kościele św. Katarzyny w nowym Targu odprawiona została uroczysta msza święta w intencji powstańców.

NGM "PAMIĘĆ" i ŚZŻ AK koło Nowy Targ w godzinach rannych oddali również hołd Powstańcom Warszawskim spoczywającym na nowotarskim cmentarzu. Na ich mogiłach zapalono znicze i złożono kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy AK oraz na grobach Danuty Maciąga, Stefani Głowińskiej i Leszka Widziszewskiego.

r/ zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
niehistoryk03.08.2018, 16:31
Edukować poprzez solidne nauczanie historii( liczba godzin w szkołach!) , a nie wtłaczać w umysły młodych ludzi zupełnie fałszywego wyobrażenia wojny, męczeństwa i cierpienia.
Rekonstrukcje nie są w stanie w żaden sposób przybliżyć grozy faktów, które są odtwarzane. W ten sposób dla młodego pokolenia patriotyzm wojenny staje się swoistym zawołaniem bojowym: i my jesteśmy gotowi również iść na wojnę. Tak się nie buduje wspólnoty.
To myślenie nacjonalistyczne, zbudowane na opozycji: my ? oni. My w tym przypadku jesteśmy zawsze dobrzy, cierpiący oraz walczący z ?onymi?- złymi. Mamy tu do czynienia z uwypuklaniem tylko jednej cechy patriotycznej, uczeniem zupełnie abstrakcyjnej rzeczy, czyli ? jak polec za ojczyznę. Oczywiście, że ludzie w czasie wojny oddawali życie za kraj, ale to nie może być elementem codziennej świadomości i budowania na tym tożsamości. Bo tożsamość wspólnotową buduje się w szerszym rozumieniu, szukając tego, co ludzi naprawdę łączy.
Kłania się nasze "polskie" romantyczne wyobrażenie konfliktu , gdzie wojna to coś szlachetnego, coś, co scala naród, powód do dumy i chwały dla jej uczestników, którzy mogą posiąść wieczną sławę, co nie ma kompletnie nic wspólnego z rzeczywistością.
............................................................................
Wiele dziesięcioleci bez konfliktu, więc zapomnieliśmy, jak krwawa i okrutna może być wojna. Rekonstrukcje historyczne, to swoista zabawa dorosłych w wojnę!
besala03.08.2018, 16:00
@K Rozumiem doskonale różnice między faszyzmem i nacjonalizmem podobnie jak rozumiem różnice między dżumą a cholerą. Patriotyzm wyrażany niszczeniem fasad domów prowokacyjnymi i prostackimi hasłami (patrz między innymi ul. Powstańców Śląskich i przejście podziemne na ulicy Kolejowej) oraz paleniem rac jest tylko atrapą. Prawdziwy patriotyzm to uczciwe płacenie podatków, przemyślany udział w wyborach wszystkich szczebli i odpowiedzialność za dobro wspólne jakim jest państwo. Z tak pojętym patriotyzmem nic wspólnego nie mają ani patriotyczne tatuaże, ani patriotyczna odzież, ani wymachiwanie racami. To tylko teatr i tromtadracja.
ola03.08.2018, 14:55
Do K Ojciec Swiety Jan Pawel 2 mowil aby niezbywalna funkcja narodu nie wyrodzila sie w nacjonalizm..
Do Ola03.08.2018, 14:01
Kilka tysięcy narodowców w tym i ONR chociaż sprzeciwiało się hucpie wywołanej przez KG AK wzięło udział w powstaniu
Ale o tym nie dowiesz się z tvn-u czy wybiórczej tam piszą o ,,faszystach'' z AK polujących na żydów
www03.08.2018, 11:20
besala...największymi rasistami i faszystami są niestety ludzie tobie podobni...im bardziej na lewo tym więksi faszyści nietolerujący wolności słowa i przekonań innych niż wasze....klepanie ryjem na każdego komu ojczyzna jest ważna, na każdego któremu naród i tradycja jest ważna idź jest faszystą to szczyt kłamstwa, fałszu, hipokryzji....i żebyś już nie pitolił o profanacji to zobacz z kim byli powstańcy poszli w marszu i pokaż choć jednego który uczestniczył w chucpie geriatrii KODu...i zobacz kto dba o groby żołnierzy i partyzantów walczących za Polskę i pokaż choć jeden o który zadbali faszyści z lewej strony politycznej.I przestań przede wszystkim mylić lub równać nacjonalizm z faszyzmem bo to tylko świadczy o tym że jesteś niedouczonym zmanipulowanym tłukiem...
Ola03.08.2018, 10:55
Co tam robi ONR..
K.03.08.2018, 09:03
@Z góry nie z wysoka
szarża kawalerii z szabelkami na czołgi? a to ciekawe, skąd masz takie pomysły?

@besala
zrównywanie nacjonalisty i faszysty to jawne zakłamywanie faktów i pojęć. miłość do własnej ojczyzny i rodaków to jeszcze nie powód, żeby kogoś nazywać brunatnym.
czester03.08.2018, 08:40
@ besala:
Przeczytaj pamiętnik Rotmistrza Pileckiego i ten fragment jak z wielkim smutkiem konstatuje on tam, jacy oni wszyscy przed wojną byli głupi, jak głupio się nienawidzili, jak poseł lewicy nie podawał ręki posłowi prawicy w Sejmie II RP. A Pilecki pisze to a propos swojej przyjaźni i współpracy w konspiracji ze Stanisławem Dubois. Jakoś dziwnie w Auschwitz wszyscy nagle i rękę sobie podawali, i nie pluli na siebie tylko wspólnie pracowali przeciwko nazistowskiej III Rzeszy.
Wyrocznia03.08.2018, 00:40
Z góry nie z wysoka - ośmieszasz się jeszcze bardziej. Pouczasz mnie żebym czytał ze zrozumieniem, a sam tego nie potrafisz. Zwierzęta nigdy nie myślą tak zwanym sercem, bo nimi kieruje czysty instynkt przetrwania gatunku. Ludzie natomiast instynkty zamienili na idee. Dzięki ideą i poświęceniu przetrwaliśmy zabory i podnieśliśmy się z kolan. Jeszcze raz to napiszę, bo wydaje się, że nie zrozumiałeś - chwalmy odwagę powstańców, a z niepowodzenia powstania wyciągajmy wnioski.
.nieNowoczesny03.08.2018, 00:10
@besala
"Chyba ktoś nie rozumie pojęć, chyba ktoś nie zna historii!"
Tak, tacy jak ty!

"Świętowanie rocznicy powstania warszawskiego wraz z nacjonalistami i rasistami jest profanacją."
Na takie durnoty szkoda nawet klawiatury, ale napiszę.
Kto walczył i ginął za Polskę, lewacy? Pacyfiści? Internacjonaliści? A może zwolennicy multi-kulti??
Oddawali swoje życie, bo chcieli POLSKI DLA POLAKÓW!
Nie dla niemców czy moskali! DLA POLAKÓW!

To tacy jak ty plują w twarz powstańcom ubliżając im od "nazistów".
Twierdziśż, że trzeba było dawać niemcom białe róże, bo przecież to tacy sami ludzie jak my, wszyscy jesteśmy równi...

Ciekawe, co odpowiedział by ci ówczesnyy ONR-owiec, gdybyś teraz powiedział mu że jest dla ciebie tym samym co hitlerowcy.
czester02.08.2018, 22:32
@ besala:
Tak jak wszyscy Żydzi co roku na całym świecie zawieszają wszelkie spory między swoimi odłamami i wspólnie świętują rocznicę zburzenia Masady, tak samo Polacy wszyscy, od lewa do prawa, świętują rocznicę Powstania Warszawskiego.
besala02.08.2018, 21:57
Chyba ktoś nie rozumie pojęć, chyba ktoś nie zna historii! Powstańcy warszawscy musieli walczyć i ginąć, bo niemieccy faszyści i nacjonaliści wywołali II wojnę światową! Bo niemieccy faszyści skazali na zagładę naród polski! Świętowanie rocznicy powstania warszawskiego wraz z nacjonalistami i rasistami jest profanacją. Profanacją i pluciem w twarz bohaterom postania warszawskiego jest porównanie na plakacie trzymanym przez nowotarskich nacjonalistów! Ale Polska staje się coraz bardziej brunatna! Boli to i przeraża. Naród, który ucierpiał w sposób szczególnie bolesny w wyniku nacjonalizmu, faszyzmu i rasizmu nie potrafi się przed tym złem bronić.
Smok02.08.2018, 21:13
Niezły biznes, selfie stick z kotwicą, doś tak. Czyli to po to te całe obchody robicie żeby się polansować/dorobić?
Bochater02.08.2018, 19:11
A gdzie się zapodziała Wstążka? Składała kwiatki jak rok temu pod Kopcem Niezaradności?
ps02.08.2018, 17:29
Nie złamie wolnych żadna klęska,
Nie strwoży śmiałych żaden trud ?
Pójdziemy razem do zwycięstwa,
Gdy ramie w ramie stanie lud.

Refren:
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!

Powiśle, Wola i Mokotów,
Ulica każda, każdy dom ?
Gdy padnie pierwszy strzał, bądź gotów,
Jak w ręku Boga złoty grom.

Refren:
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!

Od piły, dłuta, młota, kielni ?
Stolico, synów swoich sław,
Że soją wraz przy Tobie wierni
Na straży Twych żelaznych praw.

Refren:
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!

Poległym chwała, wolność żywym,
Niech płynie w niebo dumny śpiew,
Wierzymy, że nem Sprawiedliwy,
Odpłaci za przelaną krew.

Refren:
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!
Z góry nie z wysoka02.08.2018, 17:06
Wyrocznia, przeczytaj ze zrozumieniem co napisałeś, bo sam sobie zaprzeczasz z tym myśleniem przez zwierzęta sercem. I własnie o to chodzi, żeby myśleć głową (to chyba jak Twoje "doskonałe" zwierzęta) i z głową. Czym myślimy? Mamy przykłady rzucania się kawalerii z szabelkami na czołgi, bezsensownych powstań, stawianie pomników zamiast branie z ludzi przykładu, itp.
Wyrocznia02.08.2018, 15:42
Z góry nie z wysoka - o czym bredzisz? Świat istnieje o wiele dłużej niż twoje pokręcone spojrzenie na życie. Pewne wartości są efektem tysięcy lat doświadczeń. To wynik myślenia mózgiem, a nie sercem. Najdoskonalszym przykładem jest świat zwierząt, gdzie zwierzę w obronie potomstwa lub członków stada gotowe jest do poświęceń. Chyba nie powiesz, że zwierzęta też myślą sercem? To są odwieczne instynkty nabyte w drodze ewolucji pozwalające przetrwać danemu gatunkowi. To jest ciągła walka o przestrzeń życiową. Niekończące się poświęcenie dla przyszłych pokoleń. Natura(Bóg) tak to stworzyła i lewackie odchyły od normy, wcześniej czy później zostaną przez nią zweryfikowane. A więc chwalmy odwagę powstańców, a z niepowodzenia powstania wyciągajmy wnioski.
...02.08.2018, 14:58
Do tak będzie
Tylko daty dobrze sprawdźcie. Żeby znów nie było wstydu ;)
prawda02.08.2018, 12:57
Z góry nie z wysoka....jest taki kraj gdzie ludzie podczas wojny myśleli jak ty nazywa się...... Francja.
Do Szymka02.08.2018, 11:00
Bardzo dobre zdjęcia!
tak będzie02.08.2018, 10:41
miejsce na takie uroczystości są pod Kopcem Wolności
od następnej kadencji to przygotujemy
aby godnie uczcić wszystkich Patriotów Rzeczypospolitej od średniowiecza po czasy współczesne
JHAAA02.08.2018, 10:01
Chwała Bohaterom!
BEJU02.08.2018, 09:59
NALEŻNY hołd oddany tym, którzy za niepodległość oddali swe życie a ludzi jak na lekarstwo. W tle chichot nazistów - po tylu latach znowu powiewają nad polską ziemią
Z góry nie z wysoka02.08.2018, 09:53
Bóg. Honor. Ojczyzna. A gdzie jest człowiek?
Wiem człowiek jest wśród zabitych 18 tys. powstańców i około 200 tyś. cywilów!
Zacznijmy mysleć o ludziach, nie o ideach, mózgiem a nie sercem, bo ten kraj już nie stoi na krawędzi ale coraz bardziej spada w przepaść.
PRO ME TE USZ02.08.2018, 09:52
Myślę -Po jasną chorobę
Orzeł dziobie mi wątrobę ?
Skradłem ogień -boście chcieli
Zamiast łączyć on Was dzieli !!!
I tak myślę od niedzieli
Zamiast łączyć OGIEŃ dzieli
Jaki trafny to przydomek -
Jednym wróg, a innym ziomek.

Od jednego jednak stronię
Stanąć W TYM po czyjejś stronie
Mądre są te tylko GŁOSY -
Mówią -TO SĄ WOJNY LOSY

Wojnę robicie w czasie pokoju
NIE CHCECIE JADŁA , NAPOJU :
ZOSTAWCIE (OGNIA) W SPOKOJU
A KYSZZZZ, A KYSZZZZ, A KYSZZZZ !
Niesłyszący02.08.2018, 09:27
Syreny? Nic nie było słuchać...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl