06.08.2018, 14:52 | czytano: 2367

Wystawa "Ojcowie Niepodległości" (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
Od maja w całej Polsce trwa akcja edukacyjna"Biało-Czerwony Szlak – Moja Niepodległa". Rozpoczęła ją wystawa o sześciu "ojcach" polskiej niepodległości, która ma dotrzeć do prawie 130 miast i miasteczek w całym kraju. Teraz zagościła w Nowym Targu. Ekspozycje oglądać można obok siedziby Powiatu Nowotarskiego.
Pokazując ojców niepodległości, Piłsudskiego, Dmowskiego, Korfantego, Witosa, Paderewskiego oraz Daszyńskiego organizatorzy chcą zachęcić te małe społeczności, które pielęgnują swoją lokalną historię, do wydobywania często z niepamięci albo odkrywania ich lokalnych bohaterów niepodległości.
Biało-Czerwony Szlak w Małopolsce obejmuje kilkanaście miast i miasteczek. - Chcemy, aby wystawa dotarła do jak najszerszej liczby odbiorców. Dlatego mniej więcej co miesiąc wystawa wędrować będzie do kolejnego powiatu lub gminy, gdzie będzie prezentowana w miejscach szeroko dostępnych. Jej układ oraz treść jest prosta i przystępna zarówno dla małych i dużych. Wystawa jest dwujęzyczna, więc warto ją prezentować w miejscach dostępnych również dla turystów - wyjaśnia Michał Masłowski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie

- Polska niepodległość ma wielu ojców. Ale wśród tych, którzy walczyli o odzyskanie wolności, dokonania kilku postaci wyróżniają się w sposób szczególny. Ta wystawa to doskonała okazja, by przypomnieć ich zasługi. Reprezentowali oni różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religijną. Mimo to potrafili skupić się na jednym naczelnym celu: odzyskaniu niepodległości - mówił podczas otwarcia ekspozycji starosta Krzysztof Faber.

red/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Plusy dodatnie, plusy ujemne10.08.2018, 12:27
To, że Piłsudski przeklinał na porządku dziennym, a do biskupów zwracał się per-ty może u niektórych wzbudzać dla niego szacunek.
Dla mnie, największym jego minusem było zwalczanie Narodowej Demokracji i układanie się z Żydami po przewrocie majowym. Odtąd robił wszystko tak jak oni chcieli i dlatego tak dzisiaj podtrzymują pamięć o nim. Roman Dmowski dzięki prowadzonej dyplomacji dla niepodległości Polski uczynił może i więcej, ale nie pora dziś o to się spierać.
karol07.08.2018, 12:14
Ech, nieNowoczesny. Józef Piłsudski był jednym z twórców II Rzeczypospolitej. Choćby szanowny Pan z tego wszystkiego raczył się w portki... To, ze był dla wielu postacią kontrowersyjną,że nie dał się wodzić klechom na postronku,że miał gdzieś katonarodowe bzdury, to wcale nie umniejsza jego zasług, a wręcz powinno budzić szacunek. Postawcie sobie pomnik Wacusia Krzeptowskiego. Przecież tak dbał o wiarę i góralszczyznę...
.nieNowoczesny07.08.2018, 02:11
Przestańcie w końcu wmawiać ludziom że Piłsudski to jakiś Ojciec Niepodległości!
Co on dobrego zrobił dla Polski? Za to szkód wyrządził sporo.

Na zdjęciu nr 11 widać marszałka wykonującego MASOŃSKI gest "ukrytej dłoni" (a może było zimno a nie miał rękawiczek?).
To wskazuje na to, że co najmniej był pod wpływem tej antypolskiej i antykościelnej sekty, więc jak mógł działać na rzecz odbudowy silnej i zdrowej duchowo Polski?

Chęć władzy, bezsensowny i krwawy przewrót majowy, legalizacja aborcji, nieobecność podczas Bitwy Warszawskiej, ugoda z bolszewikami w czasie kiedy jeszcze można było zdławić tę zarazę i zapobiec jej rozlaniu się po świecie...

Ale dla was to i tak Ojciec Niepodległości
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl