10.08.2018, 16:40 | czytano: 2425

Uff! Jak gorąco! Pamiętaj o zasadach BHP (materiał partnera)

Tegoroczne lato obfituje w bardzo upalne dni. Wysokie temperatury niosą za sobą szereg obowiązków pracodawcy co wynika m.in. z przepisów BHP. O czym należy pamiętać aby praca w takich warunkach była bezpieczna i zgodna z obowiązującymi normami?
Jak wyjaśnia Agnieszka Ligas-Pawlińska prowadząca firmę szkoleniowo-doradczą w zakresie BHP – podczas upalnych dni, tak jak ma to miejsce obecnie należy zapewnić pracownikom m.in. napoje oraz starać się stworzyć takie warunki, aby praca przebiegała w możliwie komfortowych warunkach.

Zapewnienie napojów
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w czasie upałów pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom bezpłatną dostawę napojów. Napoje muszą być ogólnie dostępne w ciągu całej zmiany roboczej.

Zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279)) praca w warunkach wysokiej temperatury to praca:
- wykonywana na otwartym terenie w temperaturze powyżej 25℃,
- wykonywana w pomieszczeniach zamkniętych w temperaturze powyżej 28℃.
Nieprzestrzeganie przez pracodawcę tych obowiązków jest wykroczeniem zagrożone karą grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł, którą mogą nałożyć Inspektowy Państwowej Inspekcji Pracy.

Skrócenie czasu pracy.
Podczas upalnych dni kodeks pracy przewiduje możliwość wprowadzenia przez pracodawcę dodatkowych przerw albo umożliwienie pracownikowi wcześniejsze wyjście z pracy. Należy się również kierować zdrowym rozsądkiem i w miarę możliwości stosować np. rotację pracowników lub rozpoczynać pracę we wcześniejszych godzinach co pozwoli efektywnie wykonywać zadania i regenerować siły. Warto zwrócić uwagę, że zależy to od dobrej woli pracodawcy i nie może się wiązać z obniżeniem wynagrodzenia.

Należy zwrócić również uwagę na pracowników biurowych i ich pracę w nasłonecznieniu. Pracodawca powinien ograniczać przenikanie światła poprzez np. rolety czy żaluzje. Modne stało się teraz malowanie szyb specjalną farbą.

Pracownicy młodociani zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu prac wzbronionych i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac, nie mogą pracować w pomieszczeniach, w którym temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza – 65%. 

Zadzwoń i dowiedz się więcej!
Chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach BHP w Twojej firmie? Przy współpracy z Firmą Szkoleniowo-Doradczą Pani Agnieszki Ligas-Pawlińskiej uruchomiliśmy specjalny numer telefonu, gdzie można uzyskać bezpłatne porady dotyczące BHP. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 667122822 w godzinach od 13 do 14 w najbliższy wtorek 14 sierpnia lub czwartek 16 sierpnia.

Dodatkowo jeżeli potrzebujesz większego wsparcia w zakresie BHP to już jutro, w piątek 10.08 w godzinach od 10 do 17 zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń, doradztwa i sklepu w zakresie BHP w nowej siedzibie firmy ALigas przy ulicy Królowej Jadwigi 60 w Nowym Targu z 10% rabatem na wszystkie usługi i artykuły.

Polub i obserwuj na Facebooku
Ważne informacje i ciekawostki dotyczące z BHP można znaleźć na stronie firmy: facebook.com/AligasBHP
Zobacz pełną wersję podhale24.pl