17.08.2018, 08:30 | czytano: 2389

Zakopane: Oficjalne otwarcie Czerwonego Dworu (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
- Dzisiaj na jubileuszowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich oddajemy prawdziwą perełkę - powiedział burmistrz Leszek Dorula podczas oficjalnego otwarcia Centrum Kultury Rodzimej w Zakopanem.
Odrestaurowana zabytkowa willa ma służyć mieszkańcom Zakopanego i Podhala,jako miejsce spotkań i rozmów, a także miejsce wystaw ich prac. – Jestem pewien, że Czerwony Dwór będzie służył tym, którzy mają talent. Tym, co pracowali w zaciszu domowym i nie mieli do tej pory gdzie pokazywać swoich prac. Chcąc wystawić prace musieli oczekiwać, albo czasem żebrać o takie miejsce, gdzie by mogli zrobić swoją wystawę – mówił podczas otwarcia burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.
Podpisane zostało także porozumienie pomiędzy miastem, a Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowm targu. W ramach współpracy mają być przeprowadzane badania naukowe nad twórczością rodzimą.

– Oświadczam państwu, że będzie to żywy dokument. Tu będzie przestrzeń dla naszych studentów, którzy będą mieli otwarte drzwi nie tylko do tego domu, ale i miasta Zakopane. Będą tu mogli prowadzić wspólnie badania naukowe i
odkrywać to wszystko co jest w tym mieście i jest zagubione lub zaniedbane – mówił po podpisaniu porozumienia dr hab. Stanisław Gulak, prof. nadzw. PPWSZ w Nowym Targu.

Na zakończenie oficjalnej części otwarcia zagrali wspólnie Atom String Quartet i Zakopower. Była to zapowiedź ich koncertu.

ms/ zdjęcia Marcin Szkodziński
zobacz także
komentarze
Marek17.08.2018, 14:10
Wielka szkoda że władze nie przeznaczyły tego budynku dla dzieci jak było ostatnio i służył by nadal naszym następnym pokoleniom. Byłoby piękne regionalne przedszkole z dużym ogrodem do zabaw w lecie jak i zimie. Sądzę że jest wiele miejsc gdzie mogą się spotkać górale i podziwiać swoją góralszczyznę. Zabraliście piękny budynek dzieciom
k17.08.2018, 09:16
od zawsze były ośrodki miejskie, domy kultury,kluby osiedlowe i te wszystkie funkcje pełniły z powodzeniem. Problemu nie było az zabrakło kasy a samorządy zaczęły się wypinać na tego typu zajęcia. Az tu nagle, brawa,pokropki i cóż to czysta dobroć nas spotyka dom kultury w drugiej odsłonie. Bu ha ha ha . Jest jeszcze obiecana współpraca z nowotarską owczarnią.A temat tak budujący że po zakończeniu badań będziemy żyli w innym świecie. Ja wiem że mamy rok wyborczy. Ale takich głupot to nawet pelikan nie łyknie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl