22.08.2018, 12:34 | czytano: 1727

II Dożynki Wiejskie w Łopusznej (zdjęcia)

W minioną niedzielę w Łopusznej obyły się II Dożynki Wiejskie zorganizowane przez miejscowy oddział Związku Podhalan oraz radę sołecką.
Uroczystą mszę św. dożynkową poprzedził przejazd przez wieś orszaku dożynkowego, w którym wieziony był sztandar Związku Podhalan, wieniec dożynkowy oraz starostowie dożynkowi. W orszaku wzięła również udział banderia konna z miejscowej stadniny koni, a całą drogę grała kapela góralska, podkreślając tym samym uroczysty charakter tego dnia. 
Wieniec dożynkowy wykonały gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich z Łopusznej. W koronie wieńca umieszczony został zarys granic Polski oraz biało czerwone szarfy nawiązujące do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Starostami dożynkowymi byli Małgorzata Głowacz oraz Roman Klamerus.

Mszę św. na ołtarzu polowym obok kościoła koncelebrował proboszcz parafii ks. Kazimierz Foltyn. Oprawę muzyczną orszaku oraz mszy św. zapewniła kapela oraz grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Góralsko Brać” z Łopusznej. Po mszy ks. proboszcz poświęcił ziarno, które każdy z mieszkańców mógł zabrać na nowe zasiewy.  

Źródło: organizatorzy, oprac. r/ fot. Jan Malinowski
zobacz także
komentarze
prostowac25.08.2018, 18:53
1. Są w Łopusznej łany zbóż i to całkiem ich jeszcze sporo, co prawda na pewno mniej niż dawno ale są. Widocznie kolego alik słabo się rozglądasz albo chodzisz tylko tam gdzie się asfalt świeci.
2. Tak, stadnina importuje zboże... od miejscowych rolników.
3. Pan Marek Jurek był na uroczystości prywatnie ponieważ był Ojcem Chrzestnym dziecka, któremu w tym dniu był udzielany Chrzest św. Ale zamiast się tego dowiedzieć lepiej od razu innych wyszydzić.
P.S. na Dożynkach byłem, pięknie to wymyślone, a jeszcze piękniej wykonane! Oby tak dalej! :)
MEMENTO24.08.2018, 10:22
"Bez polityki i parlamentarzystów"?!.. Hmm... W takim razie co tam robi pan Marek Jurek, dziarsko dzierżący świeczkę w dłoni?.. Czyżby zabłądził?.. Bardziej wnikliwych obserwacji na przyszłość życzę. Miłego dnia. Dziękuję państwu za uwagę.
alik23.08.2018, 22:11
ostatni nie widziałem aby w Łopusznej były jakiekolwiek łany zbóż? Tradycja bardzo piękna , ale coś mi się wydaje, że to tylko " aby tylko pozostała tradycją". Wydaje mi się, że nawet stadnina importuje zboże.
Obserwator22.08.2018, 16:03
Jakie to piękne, że pamięta się o tradycji. Tym bardziej wzniosłe, że bez polityki bez parlamentarzystów a w strojach regionalnych. Brawo organizatorzy. Niech inni biorą przykład. (Wielki szacunek dla Księdza Proboszcza, Sołectwa, Związku Podhalan, Kołu Gospodyń, Stadninie Muzyce i Wam kochani Łopuśnianie A może tak do Sejmu niech biorą od Was przykład. Tak trzymać !!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl