29.08.2018, 11:15 | czytano: 1967

IX Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum w Krościenku nad Dunajcem - zakończenie (zdjęcia)

Z końcem wakacji nadszedł czas na podsumowanie IX edycji Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum w Krościenku nad Dunajcem. Letnie koncerty muzyki klasycznej w pienińskim regionie to wyjątkowo ciekawa propozycja wpisująca się w panoramę najważniejszych wydarzeń kulturalnych tej miejscowości.
Podczas festiwalu mieliśmy okazję napawać się pięknem muzyki i malarstwa, bo jak to w sztuce bywa, gdzie muzyka i plastyka łączą się, uzupełniają i inspirują – dzieła z tych dwóch dziedzin pozwalają poruszyć najskrytsze wzniosłe nasze odczucia. Znany akwarelista, Andrzej Michał Beliczyński, którego prace obejrzeć można w przydomowej galerii przy ul. Zdrojowej, na każdy z kolejnych koncertów przygotował autorsko dobierane obrazy w ciekawych zestawieniach.
Tego lata organy, na których zagrali: Marek Stefański, Krzysztof Karcz, Bernhard Leonardy, Krzysztof Duda i Maurizio Corazza towarzyszyły flecistce Edycie Fil, mezzosopranistce Ewie Walkowskiej, waltorniście Jackowi Muzykowi. Improwizacje organowe były tłem i uzupełnieniem dla recytacji utworów religijnych, patriotycznych oraz poezji, przedstawionej przez znanego aktora Adama Woronowicza.

Usłyszeliśmy też kompozycje autorskie w kreacji znakomitego organisty, kompozytora, muzyka estradowego - Krzysztofa Dudy, który łącząc organy z kilkoma klawiaturami elektronicznych syntezatorów, dał popis umiejętności i talentu, prezentując znane dzieła i swoje kompozycje.

W ostatnim koncercie zaśpiewała sopranistka Wiktoria Bisztyga, najpierw w utworach solowych, a następnie wraz z Krakowskim Akademickim Chórem Organum pod dyrekcją Bogusława Grzybka. Za organami zasiadła Agnieszka-Radwan-Stefańska, a następnie Maurizio Corazza. Finałowy koncert ukoronowany utworami D. Buxtehudego, J.S. Bacha, G. Rossiniego, J.H. Knechta oraz zapierającymi dech pieśniami: Najświętsza Panno, O ziemio polska, Pomnij o nas Matko Dziewico, Radujcie się, Dobranoc Maryjo - pozostawił moc wrażeń. Dla uczestniczących w tegorocznych muzycznych wydarzeniach, wymienione koncerty stanowiły nie lada ucztę duchową.

Na zakończenie festiwalu zabrał głos Bogusław Grzybek - dyrygent Krakowskiego Akademickiego Chóru Organum. Przybliżył publiczności postać znanego organisty Władysława Radwana, pasjonata muzyki, w pełni zaangażowanego w pełnione funkcje, dziadka Agnieszki Radwan-Stefańskiej. Władysław Radwan, wieloletni organista bazyliki Jezuitów w Krakowie, z powagą i misją traktował swoją pracę. Świadkami takiej postawy, podczas przygotowywań do nabożeństw i opracowań muzycznych, były jego dzieci. Naturalną konsekwencją wzrastania w domu wypełnionym miłością i zainteresowaniem do muzyki, w którym muzyka stanowiła jego treść, było kontynuowanie przez potomków rodziny Radwanów tradycji muzycznych.

Dyrygent wygłosił słowa podziękowania i podziwu za konsekwencję i wkład pracy dla pomysłodawczyni i Dyrektora Artystycznego Festiwalu Agnieszki Radwan-Stefańskiej. Z bukietem kwiatów i podziękowaniami zwrócił się również Wójt Gminy Jan Dyda, wsłuchujący się w muzykę na wszystkich tegorocznych koncertach. Gmina Krościenko wspiera Festiwal od 2016 roku. Tak jak w latach poprzednich, także w tym roku, dla każdego z artystów młode góralki ze Szkoły Podstawowej Nr 2, pod kuratelą dyrektora Krzysztofa Kopra, wręczały wykonawcom koncertów pamiątki przygotowane przez artystę plastyka Ewę Majerczak.
Organizatorem koncertów w tym roku była Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE przy współpracy z Parafią pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n.D. Projekt wspierało Województwo Małopolskie. Partnerami dziewiątej edycji festiwalu byli: Powiat Nowotarski, Gmina Krościenko n.D., Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Pensjonat Crosna SPA oraz Szkoła Podstawowa nr 2 z Krościenka n.D.

Wszystkich zainteresowanych wspomnieniami z tegorocznych koncertów zapraszamy na facebookową stronę Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE oraz Letniego festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum.

tekst i zdj. Bożena Soliwoda
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl