31.08.2018, 18:00 | czytano: 1344

Wrześniowa Kulturalna Stolica Podhala

grafika Gabriela Wolskiego
Już powakacyjnie Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprasza do korzystania z bardzo różnorodnej oferty kulturalnej w Mieście w miesiącu wrześniu.
Na początek 1 września (sobota) Uroczystości 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Rozpoczniemy o godz.10.30 Mszą Św. w intencji Ojczyzny i Poległych w kościele Świętej Katarzyny (ul. Kościelna) w Nowym Targu. Następnie odbędzie się przemarsz pocztów sztandarowych na Plac Kombatantów pod ścianę "Pamięci ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego". Tam zaśpiewamy Hymn Polski z akompaniamentem Miejskiej Orkiestry Dętej, uroczyście upamiętnimy wybuchu II Wojny Światowej Apelem Poległych i złożeniem kwiatów przez delegacje. Okolicznościowy program artystyczny wykona Studio Piosenki Septyma. Na koniec zapraszamy do Ratusza (Rynek 1) na otwarcie wystawy historycznej pt. „Skrzydła Niepodległej. Nieznani i zapomniani podhalańscy lotnicy”.
Bardzo interesująco będzie 8 września (sobota) kiedy to od godz. 12.00 Burmistrz Miasta Grzegorz Watycha zaprasza na Piknik Kolejowy przed Dworcem PKP w Nowym Targu z okazji otwarcia Zabytkowej Wieży Wodnej na Stacji Kolejowej PKP. W programie m. in.: przyjazd pociągu Retro „Lata 20., lata 30.”; inscenizacja w wykonaniu Teatru KTO i zespołów artystycznych; przemówienie Burmistrza Miasta Nowego Targu; przecięcie wstęgi i otwarcie wieży wodnej; zwiedzanie ekspozycji poświęconej historii linii kolejowej Nowy Targ – Królewiany; koncert zespołu New Market Jazz Band; poczęstunek dla uczestników pikniku. Wstęp wolny.

Z kolei MOK – Muzeum Podhalańskie zaprasza 9 września (niedziela) w godz.9.00-18.00 na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. W programie: zwiedzanie wystaw stałych i czasowych w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu; o godz.15.00 spacer historyczny po miejscach związanych z Wielką Wojną oraz odzyskaniem niepodległości w Nowym Targu; warsztaty edukacyjny dla dzieci pt. „Moja mała ojczyzna”; o godz. 18.00 wernisaż wystawy plenerowej przed budynkiem ratusza pt. „Koń a sprawa polska. W 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Wstęp wolny.

14 i 16 września (piątek i niedziela) Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprasza na Festiwal Piosenki Turystycznej. Wstęp wolny. W piątek od godz.19.00 do Schroniska na Łapsowej Polanie, a w niedzielę od godz.14.00 do Parku Miejskiego w Nowym Targu (ul. Parkowa). W programie koncerty: Wojtka Szymańskiego, Wowa Band, zespołów szantowych, Studia Piosenki Septyma i nie tylko.

Wyjątkowe wydarzenie 15 września (sobota) o godz. 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu (al. Tysiąclecia 37), bowiem wtedy odbędzie się Koncert solistów i Orkiestry Opery Krakowskiej pt. „Usta milczą, dusza śpiewa…”. Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w Sekretariacie MOK. W programie najbardziej znane melodie z oper i operetek. Zaśpiewają i zagrają dla Państwa: Iwona Socha – sopran; Magdalena Barylak – sopran; Adam Sobierajski – tenor; Michał Kutnik – baryton; Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Koncert współfinansowany przez Sejmik Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Opera w subregionie”.

Dla fanów siatkówki i generalnie sportu w dniu 16 września (niedziela) już II Turniej Plażowej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Nowego Targu. Kto tym razem zwycięży? Na pewno dobra zabawa i … sporo piasku.
W dniu 27 września (czwartek) w godz.11.00 – 15.00 MOK – Muzeum Podhalańskie zaprasza do Ratusza (Rynek 1) na seminarium naukowe „Rola Miejsc Pamięci Narodowej w edukacji patriotycznej oraz rozwoju turystyki kulturowej” pod honorowym patronatem Grzegorza Watychy Burmistrza Miasta Nowego Targu, organizowane w ramach Programu edukacyjno-naukowego „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1919-1923 w Nowym Targu” dofinasowanego ze środków MKiDN. W programie wystąpienia: godz. 11.15 dr Agnieszka Partridge (Politechnika Krakowska), Galicyjskie cmentarze z I wojny światowej - pamiątka trudnej historii czy atrakcja turystyczna?; godz. 11.35 - dr Piotr Sadowski (PPWSZ, Nowy Targ), Turystyka pól bitewnych kampanii 1939 roku jako element edukacji patriotycznej; godz. 11.55 - mgr Kamil Stasiak (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), Rola szlaków okupacyjnych w utrwalaniu świadomości o miejscach pamięci na przykładzie Małopolski; godz. 12.15 - dr inż. arch. Krzysztof Wielgus, dr hab. inż. arch. Jadwiga Środulska-Wielgus (Politechnika Krakowska), Pamięć i dydaktyzm krajobrazu jako aspekty turystyki kulturowej; godz. 13.00 dyskusja i podsumowanie Seminarium.

Na koniec Zespół Regionalny Śwarni zaprasza także w dniu 27 września (czwartek) o godz.19.30 do nowotarskiego MOKu (al. Tysiąclecia 37) na Kabaret „Syćkiego Po Krapce". Uwaga: występ tylko dla osób pełnoletnich. Jak sami piszą: „Góralski humor w najlepszym wykonaniu tworzy mieszankę wybuchową, przy której można popuścić w gacie ze śmiechu. Gorąco polecamy. Zapraszamy. Wstęp .... prawie wolny”.

Bądźcie z nami we wrześniu.

Tomasz Szlaga MOK w Nowym Targu
Zobacz pełną wersję podhale24.pl