04.09.2018, 20:38 | czytano: 3191

Szkoła w Orawce z nowym patronem, sztandarem i boiskiem sportowym (zdjęcia)

Fot. Łukasz Sowiński
W Szkole Podstawowej w Orawce miała miejsce uroczystość nadania imienia księdza Jana Sczechowicza.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela, której przewodniczył ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz wraz z księżmi pochodzącymi z Orawki oraz dekanatu orawskiego. W koncelebrze służył również proboszcz miasta Szentendre - Gyorgy Blanckenstein. W trakcie mszy poświęcony został nowy sztandar szkoły, na rewersie którego znajduje się godło państwowe – srebrny orzeł z głową ozdobioną złotą koroną, zwróconą w prawo. Wokół godła jest napis prezentujący cztery cnoty: „Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka”. Awers jest biały, w jego środku umieszczona jest rekonstrukcja herbu szlacheckiego księdza Jana Sczechowicza, który przedstawia na niebieskim polu czerwone serce z wbitym w nie mieczem, oparte na zielonym pagórku, ujęte w parę czarnych skrzydeł orlich. U góry znajdują się słońce i księżyc, w klejnocie gołębica z gałązką oliwną w dziobie.
Po mszy świętej zebrani udali się przed grób lotników, którzy zginęli podczas II wojny światowej w Orawce i zostali pochowani na tutejszym cmentarzu przed kościołem. Modlitwę w intencji poległych w czasie II wojny światowej poprowadził ksiądz kardynał. Po modlitwie nastąpiło złożenie wieńca przez wójta gminy Jabłonka Antoniego Karlaka w imieniu samorządu gminy Jabłonka, następnie przez koło partii Prawo i Sprawiedliwość oraz przez uczniów w imieniu społeczności szkolnej. Po modlitwie zebrani przemaszerowali uroczyście do szkoły prowadzeni przez muzykę orawską kapeli Koliba i poczty sztandarowe.

W szkole podczas uroczystego apelu na sali gimnastycznej, po odśpiewaniu hymnu państwowego, miało miejsce pierwsze publiczne wykonanie hymnu szkoły, którego słowa napisała Irena Grobarczyk, a muzykę skomponował Jan Palenik. Następnie powitano wszystkich gości, a przewodniczący Rady Gminy Eugeniusz Moniak odczytał uchwałę Rady Gminy o nadaniu imienia Szkole Podstawowej w Orawce. Przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar dyrektor Marii Fifańskiej, a następnie trafił on na ręce uczniów z pocztu sztandarowego. Przedstawiciele uczniów złożyli uroczyste ślubowanie.

W dalszej części uroczystości Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił wielofunkcyjne boisko sportowe, które zostało wybudowane przez gminę Jabłonka. Na boisku młodsi uczniowie zaprezentowali swój program artystyczny, natomiast starsi na sali gimnastycznej. Zebrani mogli zobaczyć spektakl według misterium księdza Pawła Kubaniego pod tytułem Orawskie Betlejem. Odbyło się także rozstrzygnięcie dwóch konkursów szkolnych (historycznego i plastycznego) związanych z uroczystością i wręczenie nagród uczniom.

Źródło: UG Jabłonka, oprac. r/ zdj. Łukasz Sowiński
zobacz także
komentarze
Obywatel05.09.2018, 17:55
To jest szkoła czy kościół? ??
oto loto04.09.2018, 23:36
Dzieci i starcy. Reszta w pracy za granicą.
Tragedia04.09.2018, 21:47
W Irlandii się skończyło z klerem i kościołem to przenieśli się do Polski nawet nawet szkoły świecki przejmują
Zobacz pełną wersję podhale24.pl