06.09.2018, 12:25 | czytano: 773

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Podhalańskim - "Koń a sprawa Polska"

Po raz kolejny Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu włączyło się w organizację Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczna edycja w całej Polsce odbywać się będzie pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”, z uwagi na przypadający w roku bieżącym jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości.
W Nowym Targu EDD odbędą się w niedzielę 9 września pod hasłem „Koń a sprawa Polska”. W programie zaplanowano m.in. zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, spacer historyczny, warsztaty edukacyjne oraz wernisaż wystawy plenerowej. Tak więc każdy znajdzie coś ciekawe dla siebie, dlatego do udziału organizatorzy zapraszają całe rodziny. Większość zaplanowanych wydarzeń odbywać się będzie na rynku przed siedzibą muzeum w ratuszu.
Początek niedzielnych wydarzeń zaplanowano na godzinę 14.00. Po krótkim otwarciu, w ratuszu udostępnione zostanie wystawa stała: Nowy Trag na przełomie XIX i XX wieku – miasto, którego już nie ma”, poświęcone podhalańskiemu rzemiosłu cechowemu oraz trzy ekspozycje czasowe: „Skrzydła Niepodległej - nieznani i zapomniani podhalańscy lotnicy”, „Historia na bicyklu” oraz „Czas zatrzymany w miniaturach Jacka Michniaka. Budownictwo drewniane Podhala z przełomu XIX i XX w.”

Kolejnym punktem programu będzie spacer historyczny, na który zapraszamy o godz. 15.00. Będzie to wycieczka po miejscach w Nowym Targu ściśle związanych z Wielką Wojną oraz odzyskaniem niepodległości. W rolę przewodnika wcieli się Robert Kowalski, Kierownika Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu. Organizatorzy chcą przybliżyć miejsca w Stolicy Podhala będące niemymi świadkami wydarzeń sprzed stu lat. Na trasie spaceru znajdą się najważniejsze obiekty użyteczności publicznej oraz obiekty wojskowe obecnie pełniące inne funkcję, ale we wspomnianym okresie odegrały kluczową rolę w odzyskaniu niepodległości m.in. gmach Komendantury Wojskowej C.K., Sąd Okręgowy, więzienie, budynki C.K. Gimnazjum i Bursy Gimnazjalnej, budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, stacja kolejowa, dawne koszary na „Czerwonem” obecnie lotnisko sportowe oraz Kopiec Wolności, będący pomnikiem wydarzeń sprzed 100-lat. Punktem kulminacyjnym będzie Cmentarz Komunalny, na którym znajduje się Kwatera Żołnierzy Legionów Polskich oraz Austro-Węgierska Kwatera Wojenna nr 437.

Dla najmłodszych i ich opiekunów przed ratuszem przygotowano od godz. 16.00 warsztat edukacyjny pt. „Moja mała ojczyzna”. Poprowadzi je Barbara Wiśniowska (MP). Celem warsztatu jest przekazanie najmłodszemu pokoleniu w tym wyjątkowym roku odzyskania niepodległości, wiedzy na temat własnej ojczyzny i postaw patriotycznych. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się m.in. czym jest współczesny patriotyzm, mała ojczyzna, symbole narodowe oraz czym jest ustawa zasadnicza czyli Konstytucja. Uczestnicy warsztatu własnoręcznie wykonają symbole narodowe: godło państwowe, flagę na koniec wspólnie odśpiewają hymn państwowy.

Na zakończenie niedzielnych cyklu wydarzeń ok. godz. 18.00 odbędzie się wernisaż plenerowej wystawy historycznej pt. „Koń a sprawa polska. W 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.” Wśród koni podobnie jak wśród ludzi bywały jednostki wybitne, o których pamięć przetrwała wieki. Wystawa przedstawiać będzie najsłynniejsze konie oraz rolę jaką odegrały na przestrzeni dziejów Polski. Wystawie towarzyszyć będzie „teczka inspiracji” dla najmłodszych z kartami, na których znajdować się będą informacje z dziedziny historii, sztuki, przysłowia związane z końmi jak również malowanki dla dzieci. Autorem scenariusza wystawy jest Barbara Wiśniowska (MP). Wystawę będzie można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie przed nowotarskim ratuszem.

Źródło: Muzeum Podhalańskie, oprac. r/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl