30.09.2018, 22:30 | czytano: 2490

27. Prezentacje Nowotarskie, czyli o różnych obliczach wolności (podwójna galeria)

zdj. Krzysztof Garbacz
NOWY TARG. Galeria BWA Jatki obchodzi swoje 27. urodziny. Tradycją jest, że na "urodzinową" ekspozycję skłądają się prace wielu nowotarskich artystów. W tym roku zgłosiło się 25 twórców, którzy zmierzyli się z tematem "Wolnym być".
- Zadane artystom zadanie i temat "Wolnym być" - okazało się niełatwym. Ale dzięki temu mogę państwu zaprezentować różnorodną wystawę - mówiła podczas wernisażu kierownik galerii Anna Dziubas.
Artyści potraktowali temat dosłownie lub alegorycznie. Są na wystawie prace ukazujące wolność w znaczeniu beztroski, ale i ulicznych demonstracji. Jest wolność wyboru, brak ograniczeń przestrzeni, bezmiar oceanu i marzenia o skrzydłach. Zobaczyć można symboliczne "przebijanie się" przez szybę okienną, ale i szukanie ideału w odbiciu pokiereszowanej szyby.

- 27 urodziny to wiek dojrzały, ale galeria tryska wciąż młodzieńczą energią. Życzę, by tej energii i pomysłów nie brakowało. Życzę także kolejnych wspaniałych wystaw w przyszłym roku - mówił burmistrz Grzegorz Watycha wręczając szefowej galerii kwiaty.

Anna Dziubas na ręce przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Rajskiego złożyła podziękowanie dla całej Rady za coroczne wsparcie z budżetu Nowego Targu. Wśród gości była Ewa Rams, reprezentująca MCK Sokół, która z nowotarską galerią współpracuje od samego początku istnienia placówki.

Tym razem w "prezentacjach" uczestniczy 25 twórców. Niektórzy z nich wyjechali z Miasta, a nawet z kraju. Mimo, że nie mieszkają tu od lat - odpowiedzieli na zaproszenie i przysłali swoje prace.

Na wystawie czynnej do 3 listopada oglądać można obrazy, rzeźby i instalacje, które wykonali: Lucyna Borecka, Joanna Borowicz, Ewa Deskur - Kalinowska, Małgorzata Dudzińska-Kraskiewicz, Anna Dziubas, Piotr Frysztak, Anna Gostkiewicz, Wiesława Kazuś-Tylek, Marta Jędrysko, Dawid Kędzierski, Jan Makowski, Maria Zofia Mrożek, Maria Olbrychtowicz, Marcin Ozorowski, Leszek Pustówka, Olgierd Pustówka, Agnieszka Rokicka, Hanna Romańska-Tusiewicz, Sławosz Smoleń, Bożena Sochaj, Marcin Stawicki, Grzegorz Szelpuk, Piotr Timofiejczyk, Aneta Tworek i Gabriel Wolski.

Przed wernisażem, w PSM im. Fryderyka Chopina odbył się urodzinowy koncert pt. "Wolność sztuki, wolność piękna" w wykonaniu pedagogów i uczniów szkoły muzycznej. Wystąpił m. in. gitarzysta Marcin Głodziak, akordeonista Tomasz Więcek. Na trąbkach zagrali: Aleksander Adamczyk, Józef Gryglak i Jakub Imielski, a na puzonie Paulina Bochaczek. Ta czwórka młodych muzyków wraz z Wojciechem Inglotem i Michałem Peikerem brawurowo wykonała utwór "Havana".

Na zakończenie niespełna godzinnego koncertu wystąpił Big band pod batutą Marty Łapczyńskiej, który zaprezentował swingowe szlagiery.

Więcej zdjęć z koncertu - tutaj.

s/ zdj. w galerii poniżej Krzysztof Garbacz
zobacz także
komentarze
n01.10.2018, 08:35
cos kulturalnego wreszcie w miescie sie dzieje
kowańcan01.10.2018, 08:08
jest i nasza organistka
LJ01.10.2018, 07:05
podziękowania dla Pani Sabiny która dostrzegła
ukrywaną skromność Ani Dziubas która pominęła
swój udział w prezentacjach .
Zobacz pełną wersję podhale24.pl