07.10.2018, 13:32 | czytano: 4319

Otylia Jędrzejczak uczy młodych pływaków (zdjęcia)

zdj. Krzysztof Garbacz
NOWY TARG. Na nowotarskiej pływalni zorganizowane zostały zajęcia, które prowadzi mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy - Otylia Jędrzejczak. W zajęciach uczestniczyło ponad sto młodych adeptów pływania.
– My dajemy im promyk, a oni muszą rozjuszyć cały ogień, żeby mieć chęć do realizacji marzeń. Żeby im się chciało być mistrzem życia – mówi Otylia Jędrzejczak.
Dzięki akcji dzieci i ich rodzice otrzymują kompleksową wiedzę. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy pływania, przygotowania motorycznego oraz fizjoterapeuci. Dodatkowo organizowane są też spotkania z dietetykiem i psychologiem sportowym dla rodziców.

– Mogą nauczyć się wszystkiego, od podstaw, czyli leżenia na wodzie, do późniejszej nauki pływania. Na lądzie od trenerów przygotowania motorycznego i fizjoterapeutów dowiedzą się, jak wygląda prawidłowa postawa, ale przede wszystkim muszą się dobrze bawić. Najważniejsza jest zabawa, bo poprzez nią dzieci przyswajają wiedzę. Mój trener w Stanach Zjednoczonych przed startami mówił mi: have fun, czyli baw się. Baw się tym, co umiesz robić. I my dajemy im wiedzę, żeby dzieci potrafiły się bawić – dodaje mistrzyni olimpijska z Aten.

Dużym zainteresowaniem rodziców cieszyły się wykłady psychologa sportowego Beaty Mieńkowskiej i dietetyka Natalii Główki. – W tym roku poruszam tematykę żywienia okołotreningowego, czyli tego, co młodzi sportowcy powinni jeść przed treningiem, w trakcie i po nim. Przede wszystkim dla młodych pływaków najważniejsze są węglowodany, więc polecam np. koktajle z kaszy jaglanej, czy płatków owsianych na śniadanie przed treningiem – mówi Natalia Główka.

Trenerzy pływania nie ukrywają, że w trakcie Otylia Swim Tour zauważają duże talenty. – Widać często iskierki, które, jak ja mówię, woda kocha. Czyli lekkie i dobrze ukształtowane technicznie – mówi trener Robert Białecki.
A jak zachęcić dzieci do uprawiania pływania? – Chociażby przez takie spotkania, jak Otylia Swim Tour. Mamy tu specjalistów, ale przede wszystkim Otylię Jędrzejczak, mistrzynię, która może spopularyzować pływanie w Polsce – dodaje Białecki.

Uczestników Otylia Swim Tour do pływania jednak namawiać nie trzeba. – Lubię pływać, tata mnie zapisał do szkółki i najpierw przewyższałem brata, bo wcześniej zacząłem trenować, ale później też zaczął trenować i mi dorównał. Lubię wodę, można się wyszaleć, wykrzyczeć pod wodą – mówi Staś, uczestnik spotkania w Nowym Targu.
– Pływanie jest po prostu bardzo fajne – dodaje Natalia, jego koleżanka.
Nowy Targ jest drugim miastem w Małopolsce na trasie tegorocznego Otylia Swim Tour, ale nie ostatnim, bo 27 października akcja odbędzie się w Krakowie. – Tak się złożyło, że trzy miasta są w Małopolsce, więc tą część kraju doszkolimy doskonale. A to otwiera nam drzwi na kolejne miasta w 2019 roku. W tym roku zgłoszeń miast było zdecydowanie więcej, niż miejsc. Liczymy, że w kolejnym też będą zainteresowani – mówi Otylia Jędrzejczak.
Jak zawsze, na uczestników Otylia Swim Tour czekała masa atrakcji i prezentów, przygotowanych m.in. przez Marwit, Jurajską, HMS i innych partnerów Fundacji Otylii Jędrzejczak. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Po Nowym Targu Otylia Jędrzejczak wraz ze swoim sztabem odwiedzi Łódź, a zajęcia dla dzieci zaplanowane są na niedzielę, 21 października.

Głównym organizatorem nowotarskiej edycji Otylia Swim Tour jest Grupa Autoremo, Szkółka Pływacka DELFIN, MCSiR Nowy Targ i Miasto Nowy Targ.

mat. prasowy, opr.s/ zdj. Krzysztof Garbacz
Może Cię zainteresować
komentarze
mysliciel08.10.2018, 14:56
Ta pani która omawiała piramidę żywienia chyba nie korzysta z jej zalet.. czy zatem dzieci przekona?!
Łon07.10.2018, 13:51
Czy to aby nie OtyliaJędrzejczyk
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl