10.10.2018, 12:23 | czytano: 1499

Jubileusz Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Odznaczenia dla nowotarskich działaczy i wolontariuszy

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Nasza działalność jest możliwa dzięki temu, że pracujemy sercem, nie licząc godzin, mamy oddanych wolontariuszy jak również niewielu, ale pamiętających o nas stale sponsorów - podkreśla prezes nowotarskiego PKPS Małgorzata Morajko.
- 60 lat istnienia PKPS oznacza, że wciąż wokół nas sa ludzie w potrzebie, ale i ludzie, którzy chca pomagać - mówił przewodniczący Rady Miasta wręczając Małgorzacie Morajko list gratulacyjny. Poniedziałkowa sesja była okazją do uhonorowania osób związanych z nowotarskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Prezes Zarządu Miejskiego PKPS w Nowym Targu rozpoczęła swoje przemówienie od przytoczenia wiersza Kenta M. Keitha:
Ludzie są nieracjonalni, nielogiczni i samolubni,
KOCHAJ ICH, MIMO WSZYSTKO
Jeśli czynisz dobro, oskarżą Cię o egocentryzm,
CZYŃ DOBRO, MIMO WSZYSTKO
Jeśli odnosisz sukcesy, zyskujesz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów,
ODNOŚ SUKCESY, MIMO WSZYSTKO
Twoja dobroć zostanie zapomniana już jutro,
BĄDŹ DOBRY, MIMO WSZYSTKO
Uczciwość i szczerość czynią cię podatnym na zranienie
BĄDŹ UCZCIWY I SZCZERY, MIMO WSZYSTKO
To, co budujesz latami, może runąć w ciągu jednej nocy,
BUDUJ, MIMO WSZYSTKO
Ludzie naprawdę potrzebują Twej pomocy, mogą Cię jednak zaatakować gdy im pomagasz,
POMAGAJ, MIMO WSZYSTKO
Dając światu najlepsze co posiadasz, otrzymujesz ciosy, JEDNAK DAWAJ ŚWIATU NAJLEPSZE CO POSIADASZ,
      MIMO WSZYSTKO.

- Polski Komitet Pmocy Społecznej jako stowarzyszenie został zarejestrowany 15 października 1958 roku. Świętujemy więc jubileusz 60-lecia naszej pracy. W Nowym Targu również 60 lat temu podjęto działalność pomocową dla ubogich mieszkańców miasta. Była to głównie pomoc żywnościowa, rozprowadzano odzież. Stowarzyszenie tworzyły przede wszystkim kobiety. Zapamiętałam ówczesne działaczki pełniące dyżury – Panie: Zofię Cichową, „Wacię” Legutko, Emilię Podstawską, Stanisławę Gachową, Michalinę Szczygłową czyli moją mamę - wspominała Małgorzata Morajko.

Na przestrzeni lat prezesami stowarzyszenia byli sędzia Stanisław Klocek, Anna Hajnos oraz Jadwiga Kuś, która jest obecnie honorowym Prezesem Stowarzyszenia. Wszyscy oni przepracowali w PKPS wiele godzin w szczególności pomagając biednym, bezdomnym, samotnym i opuszczonym. Obecnie główna działalność to prowadzenie stołówki dla potrzebujących, w której wydawanych jest ok. 100 obiadów dziennie. - Przekazujemy również żywność w ramach programu unijnego pomocy żywnościowej FEAD. O skali tej działalności świadczy że np. w programie 2017 wydaliśmy 52 ton żywności. W ciągu roku otrzymuje ją ok. 1000 osób. W edycji programu 2018 będzie podobnie. Ponadto zbieramy i wydajemy odzież i żywność od hojnych sercem sponsorów np. w ubiegłym roku o wartości wydanej żywności i odzieży to 131 tys zł. Nasza działalność jest możliwa dzięki temu, że pracujemy sercem, nie licząc godzin, mamy oddanych wolontariuszy jak również niewielu, ale pamiętających o nas stale sponsorów - podkreśla prezes nowotarskiego PKPS.

Zarząd Miejski PKPS z okazji jubileuszu uhonorował długoletnich działaczy i wolontariuszy. Część osób otrzymało już odznaczenia na uroczystym wojewódzkim spotkaniu jubileuszowym w krakowskim ratuszu, które odbyło się w maju tego roku. Za całokształt pracy społecznej prezes Morajko otrzymała wówczas Złoty Krzyż Zasługi a Krystyna Garbacz Brązowy Krzyż Zasługi - przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Z kolei z rąk marszałka Jacka Krupy Małgorzata Morajko odebrała Srebrny Krzyż Małopolski.

Złotą Odznakę PKPS otrzymała skarbnik Zarządu Miejskiego Olga Nosiewicz, a sekretarz Celina Sordyl - Srebrną Odznakę PKPS. Jubileuszowy medal w podziękowaniu za współpracę na tym spotkaniu otrzymał również burmistrz Grzegorz Watycha.

Podczas sesji Rady Miasta Nowy Targ ogłoszono, że Maria Wieczorek otrzymała przyznany przez Radę Naczelną PKPS w Warszawie tytuł "Zasłużony Działacz PKPS". - Godność tą nadaje się członkom, którzy czynnie uczestniczyli w realizacji statutowych celów Stowarzyszenia. Pani Maria uczestniczyła w pracach Zarządu Miejskiego od 1985r, pracowała z poświęceniem w magazynie odzieży i żywności a przede wszystkim była animatorem różnorodnych spotkań Klubu Seniora PKPS, gdzie śpiewała i opowieściami bawiła wszystkich. Obecnie wiek nie pozwala jej na czynne uczestnictwo w naszej pracy ale jest człowiekiem, który naprawdę zasługuje na to wyróżnienie. Wyróżnienie przekażemy jej osobiście - zapowiedziała prezes.
Prezes Zarządu Wojewódzkiego PKPS Władysław Kasperczyk oraz przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajskie wręczyli pozostałe odznaczenia:
- Prezydium Rady Naczelnej PKPS w Warszawie przyznało „Złotą Odznakę PKPS" wieloletniemu działaczowi i wolontariuszowi Lesławowi Jędrysko,
- Małopolski Zarząd Wojewódzki PKPS przyznał „Srebrną Odznakę PKPS” za wieloletnią współpracę Dyrektor OPS Agnieszce Zmarzlińskiej,
- Zarząd Miejski PKPS w Nowym Targu postanowił przyznać brązową odznakę PKPS dla aktywnych członków oraz wolontariuszy. Odznaczeni zostali: Katarzyna Szczepaniec, Anna Mrugacz, Stanisława Podkanowicz, Anna Rusnak, Małgorzata Mrugacz, Katarzyna Zubek, Tadeusz Ceroń, Wojciech Dyda, Jacek Janowiak, Marian Kowalik, Kazimierz Kubic.

Okolicznościowymi jubileuszowymi medalami "Z podziękowaniem za życzliwą współpracę" Stowarzyszeniu PKPS - zostali uhonorowani: Elżbieta Całusińska - wieloletnia Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, Pan Marcin Jagła - Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta, Adam i Tomasz Hajnos - Piekarnia Hajnos, Krzysztof Lipkowski - Bar Rumcajs i Rafał Borowski.

- Są to ludzie, którzy czynnie wspierają nas od wielu lat nosząc tony żywności, worki odzieży, sprzątając i wykonując każdą pracę, która jest w danej chwili w Stowarzyszeniu potrzebna - podsumowała prezes Zarządu Miejskiego PKPS w Nowym Targu.

opr.s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl