14.10.2018, 18:00 | czytano: 2187

Zespół Orawianie im. Heródka w Lipnicy Wielkiej ma nową siedzibę (zdjęcia)

zdj. Andrzej Habina
W budynku OSP Lipnica Wielka-Przywarówka uroczyście otwarto nową siedzibę zespołu regionalnego Orawianie im. Heródka.
Prace ruszyły wiosną tego roku. Siedziba powstała dzięki pomocy władz gminy Lipnica Wielka z wójtem Bogusławem Jazowskim na czele. Pomysłodawcą całego projektu był wieloletni kierownik zespołu, Eugeniusz Karkoszka. Jak powiedział, podczas wielu wyjazdów po całej Polsce na rozmaite warsztaty nauki tańców orawskich zawsze z zazdrością patrzył na warunki, w jakich trenują inne zespoły. – Nasuwało się wtedy pytanie – dlaczego my nie możemy mieć też takiego miejsca. Przecież Orawianie konkurują na równi z najlepszymi zespołami, nieraz nawet z nimi wygrywając. Nie posiadaliśmy jednak do tej pory własnego lokum z prawdziwego zdarzenia – wspominał.
Młodzi Orawianie mają teraz do dyspozycji profesjonalną salę do prób z lustrami. Poza tym oddano do użytku trzy pomieszczenia, które służyć będą do przechowywania strojów i rekwizytów, nauki grania na instrumentach, organizowania spotkań z interesującymi gośćmi, a także do przeprowadzania wielu ciekawych projektów, w których dzieci będą się uczyć m.in. malowania na szkle czy robienia kwiatów z bibuły.

Na uroczystość przybyły władze gminy z wójtem Bogusławem Jazowskim, ks. proboszcz Jerzy Bargiel, który dokonał poświęcenia nowego miejsca, była i obecna dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 4 im. dra Emila Kowalczyka w Lipnicy Wielkiej, radni, sołtysi, rodzice dzieci z zespołu i sponsorzy.

Po poświęceniu sali i przecięciu symbolicznej wstęgi, wspaniale zaprezentował się cały zespół Orawian. Następnie przybyli goście zabrali głos, a Eugeniusz Karkoszka, jako kierownik zespołu, podziękował osobom zaangażowanym w realizacji przedsięwzięcia, wręczając pamiątkowe statuetki. Całą uroczystość zakończyły posiady w izbie kominkowej przy śpiewie, muzyce i snuciu planów na przyszłość.

źródło: zespół Orawianie, opr. i zdj. Andrzej Habina
zobacz także
komentarze
Obserwator15.10.2018, 14:46
Czas rozliczyć wszystkie wydatki gminy i też funkcjonowanie szkoł, prace za ktoro sie płaci i za co...W Lipnicy idzie dobra zmiana.
Gienek Karkoszka.15.10.2018, 12:29
Ale my się nigdzie z Remizy nie wybieramy.Nie rozumiem też tego jadu.Zespół tyle zrobił dla Lipnicy jak i Orawy i myślę,że wszyscy powinniśmy się z tego cieszyć. Choćbyście jednak nie wiem co wypisywali i tak nie zmącicie radości z tego ,co się nam udało osiągnąć.A swoją drogą,brakło odwagi,żeby się podpisać ? !! - Gienek Karkoszka.
Lipnicon z dołu15.10.2018, 10:08
Jako to zespól jest szkolny i nie ma siedziby w szkole.Kto za to odpowiada! Obiecana jest przez wójta sala regionalna przy szkole w Przywarówce i zespół zaroz wróci do szkoły. Wyrzucone nasze publiczne pieniądze, wyborcza kiełbasa.
Uczestnik14.10.2018, 22:21
Trzeba bylo byc z Nami i slyszec ze na pierwszym miejscu byly podziekowania dla zalozyciela tego zespolu dr Emila Kowalczyka ktory zawsze ma szacunek i uznanie w naszych sercach.
Z żąlem14.10.2018, 19:33
Znowu zbrakło wspomnień o założycielu zespołu dr Emilu Kowalczyku i długoletnim kierowniku od 1972 do 2005r. Bardzo źle to świadczy, o obecnych władzach, gdy pomija się tak ważną dla Lipnicy osobę, dzięki której do dzisiaj ten zespól może istnieć...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl