20.10.2018, 14:04 | czytano: 4458

Święto Seniorów w Nowym Targu (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
O bezpieczeństwie i zdrowiu osób starszych rozmawiali uczestnicy Dnia Seniora zorganizowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Nowym Targu.
Ideą przyświecającą organizacji Dnia Seniora przez ZUS jest przede wszystkim uaktywnienie seniorów, podniesienie wiedzy na temat ich praw, a także nawiązanie współpracy ze środowiskami skupiającymi osoby w jesieni życia, które owocować będzie wymianą pomysłów i doświadczeń. W tym roku nowotarscy seniorzy spotkali się w Urzędzie Miasta Nowy Targ.

Ponad 7,4 mln osób pobierało emerytury i renty w zeszłym roku. Świadczeniobiorcy to grupa klientów, która kontaktuje się z ZUS regularnie i często. Z badań opinii publicznej wynika, że seniorzy to również grupa klientów, którzy najlepiej ocenia ZUS jako instytucję. Nie bez przyczyny. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie zawiódł. Przez ponad 80 lat istnienia systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce zmieniały się systemy i ustroje polityczne, a ZUS wypłacał świadczenia emerytalne na czas – podkreślała Katarzyna SUS, specjalista z sądeckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przypominając historię ubezpieczeń społecznych w naszym kraju.

Uczestnicy spotkania poznali profil małopolskiego seniora. W Małopolsce żyje dziś 750 tys. osób, które przekroczyły 60 lat - to jest co piąty mieszkaniec regionu. Małopolscy seniorzy cieszą się dobrym zdrowiem, przez co żyją dłużej niż mieszkańcy innych regionów Polski. Kobiety żyją średnio 82,4 lata, mężczyźni 75,1 lat. Ponad 400 osób w Małopolsce przekroczyło 100 lat – mówiła Anna Mieczkowska, koordynator ds. komunikacji i edukacji z sądeckiego oddziału ZUS.

Katarzyna Cichońska, aprobat z Wydziału Emerytalno-Rentowego sądeckiego ZUS opowiedziała o ogólnych zasadach waloryzacji świadczeń ZUS.

Wiele starszych osób staje się ofiarami oszustów, wyłudzeń pieniędzy czy nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. O tym jak zadbać o swoje bezpieczeństwo mówili eksperci ZUS i policja.

Osoby starsze są w większym stopniu narażone, na to aby stać się ofiarami przestępców. Nierzadko są to osoby samotne, schorowane, a oszuści wykorzystują ich dobroć, łatwowierność oraz chęć pomocy osobom bliskim. Dlatego tak ważne jest uświadomienie im podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ta wiedza w wielu przypadkach pozwala na uniknięcie wielu życiowych dramatów – podkreślała Anna Mieczkowska. Ekspertka ZUS przestrzegała przed zagrożeniami ze strony osób którzy podając się m. in. za pracowników ZUS, chcą wejść do domu starszych osób. Posiadanie konta bankowego przez seniora pozwala na większe bezpieczeństwo pieniędzy pochodzących ze świadczeń emerytalnych.

Młodszy aspirant Dorota Garbacz, specjalista ds. informacyjno – prasowych Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu mówiła o zagrożeniach ze strony osób które próbują wyłudzić pieniądze od seniorów, a nierzadko nawet pozbawić ich majątku, na który pracowali całe życie. Oszuści stają się coraz bardziej kreatywni w kradzieży oszczędności. Metoda oszustwa „na wnuczka” ewaluowała w ostatnim czasie przybierając inne formy, m. in oszustwa „na pracownika opieki społecznej”, a nawet „na funkcjonariusza policji”. Policjantka uświadomiła zagrożenia związane m. in.: z przestępczością internetową, wpuszczania do mieszkania osób nieznajomych, czy przedkładaniem do podpisu różnych umów.


W czasie Dnia Seniora podjęto również temat zdrowia. Dr Zdzisław Stępień, z Instytutu Zdrowia Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu przypomniał o tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie, ruch fizyczny do tego, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem w jesieni życia. Ekspert przestrzegał seniorów przed wracaniem do złych nawyków, które przyczyniły się do powstawania różnych schorzeń i konieczności podjęcia leczenia.
Spotkanie umiliły występy Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Chór przedstawił znane i lubiane pieśni, angażując publiczność do wspólnego śpiewania. Seniorzy odśpiewali również hymn NTUW. W części artystycznej, nie zabrakło młodych talentów. Młodzież ze Studia Piosenki „SEPTYMA” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu przedstawiła starsze przeboje z nowych aranżacjach.

Dzień Seniora był okazją do spotkania z osobami dobrze znanymi wśród nowotarskich seniorów. Jestem wdzięczna za tego typu inicjatywę i myślę, ze dzień seniora wpisze na stałe w działania na osób starszych w Nowym Targu – podsumowała Maria Kopytek, założycielka i była prezes Nowotarskiego Uniwersytetu III Wieku. Pani Maria przypomniała również motto NUTW: Jedni są zawsze młodzi, inni zawsz starzy. To kwestia charakteru a nie kalendarzy!

Na koniec zabrał głos ksiądz Władysław Zązel, były kapelan Związku Podhalan, dobrze znany w środowisku góralskim. Ksiądz Zązel dziękując za tak wspaniałą inicjatywę, zaintonował przyśpiewkę góralską.

Imprezę poprowadził Bronisław Bara, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.

Dzień Seniora zorganizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z Krajowym Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Partnerami wydarzenia był Miejski Ośrodek Kultury, Uniwersytet III Wieku, Policja oraz Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Nowy Targ.

Materiały prasowe ZUS, oprac. r/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
komentarze
wzrokowiec22.10.2018, 11:19
seniorki piękne są, takie naturalne, tak trzymać
kola21.10.2018, 23:50
No tak starsi najlepiej niech banki utrzymują :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl