21.10.2018, 14:08 | czytano: 1685

Zanim przyszła Niepodległa - ogólnopolska konferencja historyczna w Zakopanem (zdjęcia)

zdj. organizatora
Ten rok jest szczególny ważny w dziejach naszej najnowszej historii, gdyż obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Polska po 123 latach zaborów odzyskała wolność, powstała II Rzeczypospolita. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które upamiętniamy wystawami, wiecami przy grobach polskich żołnierzy, koncertami, prelekcjami, biegami sportowymi.
Z tej właśnie okazji, w Zakopanem odbyła się dwudniowa, ogólnopolska konferencja historyczna Zanim przyszła Niepodległa. Do Księży Misjonarzy na Olczę zjechali naukowcy ośrodków akademickich, oficerowie WP służy stałej i rezerwy, zakonnicy, regionaliści. Było to wydarzenie towarzyszące cyklowi Koncerty w Zakopanem – lato 2018. Jest to projekt realizowany od wielu lat przez stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, mający na celu krzewienie kultury muzycznej i wspominanie wielkich Polaków, którzy bywali pod Tatrami.
Pierwszego dnia konferencja odbywała się w sali audytoryjnej sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy. Prelegenci z Koszalina, Warszawy, Rzeszowa, Krakowa, Bukowiny Tatrzańskiej i Zakopanego przedstawiali problematykę dotyczącą budzenia się świadomości narodowej na Kresach Południowych, tworzenia dzieł literackich i muzycznych w Zakopanem podnoszących Polaków na duchu oraz problematykę współczesnego bezpieczeństwa Polski.

Ponadto zaprezentowano postaci związane Zakopanem i Podhalem – generała Mieczysława Borutę-Spiechowicza, generała Andrzeja Galicę, Stefana Żeromskiego i Brata Alberta Chmielowskiego. W przerwach między kolejnymi częściami konferencji wystąpili: Dobrochna Roszkowska z recitalem skrzypcowym i Mikołaj Baczyński z opowieścią o polskich monetach obiegowych. W konferencji udział wzięli, m. in.: oficerowie służby stałej z WOSZK – Kościelisko, księża zakopiańskich parafii, dziekan Wydziału Turystyki i Historii Sportu AWF z Krakowa, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gubałówki, prezes Związku Polskiego Spisza, członkowie TKN, mieszkańcy Zakopanego.

Tego samego dnia wieczorem na zakopiańskim cmentarzu, przy Kwaterze Legionistów odbyła się capstrzyk. Wartę honorową pełnili oficerowie Straży Granicznej w Zakopanem i oficerowie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Kościelisku. Apel Niepodległości odczytali: major Czesław Studencki, oficer wyszkolenia WOSZK i Adam Kitkowski, wiceprzewodniczący TKN. Modlitwę za poległych i zmarłych żołnierzy polskich w I wojnie światowej i za legionistów pochowanych na zakopiańskim cmentarzu odmówił ks. Jerzy Grzyb, wicedziekan dekanatu zakopiańskiego i proboszcz parafii na Olczy. Następnie w Kwaterze Legionistów złożono wieńce w barwach narodowych i zapalono znicze. Uroczystość poprowadził ppłk rez. Straży Granicznej dr Wojciech Grobelski.

Następnego dnia, w sobotę rano odprawiono Mszę Świętą za Ojczyznę w kaplicy u sióstr albertynek na Kalatówkach. Koncelebrze przewodniczył ks. Jerzy Grzyb, wicedziekan dekanatu zakopiańskiego i kapelan przewodników tatrzańskich, w asyście ks. Euzebiusza, przełożonego albertynów na Kalatówkach i ks. Sławomira Wartalskiego z Krakowa, opiekuna seminarzystów. Po Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie i ucałowanie Krzyża Niepodległości, wykonanego w pracowni Stanisława Gąsienicy-Byrcyna z Zakopanego. W sobotniej uroczystości udział wzięli, m. in.: siostry albertynki, bracia albertyni, księża z Krakowa i Zakopanego, seminarzyści Zgromadzenia Księży Misjonarzy, przewodnicy tatrzańscy, pracownicy Szkoły Głównej Handlowej, prelegenci konferencji, zakopiańczycy i turyści. Następnie zgromadzeni przeszli do klasztoru albertynów na Śpiącą Górkę, by wsłuchać prelekcji Adama Kitkowskiego o związkach Stefana Żeromskiego z Bratem Albertem i działalności narodowej pisarza w Zakopanem.
Uczestnicy obrad na temat historii Polski przełomu XIX i XX wieku mogli obejrzeć wystawę Od żołnierza do generała, która znajduje się w dolnym kościele olczańskiej parafii, a którą można oglądać codziennie (w niedzielę oprowadza autor wystawy) do 15 listopada b. r.

Gospodarzem konferencji historycznej była parafia p. w. Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, a współorganizatorami: Tatrzański Klub Niezależnych, Koło Grodzkie SN w Zakopanem i Związek Polskiego Spisza. Obsługę techniczną przygotowała firma Marka Zaniewskiego „trzeciWymiar” z Zakopanego. Konferencję historyczną i wystawę militarną wsparli: KIA Wadowski - autoryzowany dealer, Księża Misjonarze z parafii na Olczy, Karczma pod Gontem i donatorzy indywidualni z Zakopanego.

Adam Kitkowski
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl