31.10.2018, 21:10 | czytano: 1750

Listopadowa Kulturalna Stolica Podhala

grafika Gabriela Wolskiego
W tym miesiącu będzie patriotycznie, wspomnieniowo i muzycznie.
Zaczynamy już XIX Kwestą Nowotarską 1 listopada (czwartek) na nowotarskim Cmentarzu Komunalnym. Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Grzegorz Watycha Burmistrz Miasta Nowy Targ organizują kolejną kwestę, a zebrane ofiary pozwolą na odrestaurowanie kolejnych zabytkowych nagrobków naszej nowotarskiej nekropolii.
9 listopada (piątek) o godz.18.00 w nowotarskim MOKu (al. Tysiąclecia 37) Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy „Halki i rewolwery. Kobiety w walce o niepodległość Polski”. Wstęp wolny. Wystawa prezentuje sylwetki kobiet, które walczyły o wolność naszego kraju. Władały szablą i pistoletem, przenosiły ładunki wybuchowe ukryte w gorsetach i halkach. Czasami ich bronią były słowa, czasami czyny. Działaczki społeczne szerzące patriotyzm, sanitariuszki leczące rannych żołnierzy, a w końcu te które brały udział w bezpośrednich walkach kobiety – żołnierze. Przyszło im żyć w niełatwych czasach, pełnych napięcia, trudnych wyborów i odważnych decyzji. Wszystkie jednak walczyły o swoje największe marzenie: Wolną Polskę.

Szczególną rocznicę Odzyskania Niepodległości będziemy świętować w dniach 10 i 11 listopada (sobota i niedziela) pod hasłem Zawsze razem. Pierwszego dnia o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym odbędzie się złożenie wiązanek na grobach Poległych, a później o godz.16.00 w nowotarskim MOKu (al. Tysiąclecia 37) uroczystość z okazji Święta Niepodległości z wystąpieniem Przewodniczącego Rady Miasta Pana Andrzeja Rajskiego, wręczeniem odznaczeń i koncertem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Nowym Targu. Kolejnego dnia o godz.10.30 Msza Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Następnie przemarsz delegacji, pocztów sztandarowych i banderii konnej na Rynek, gdzie wysłuchamy wystąpienia Burmistrza Miasta Nowy Targ Pana Grzegorza Watychy, złożymy okolicznościowe wiązanki. Tamże również występ Miejskiej Orkiestry Dętej oraz Chórów: „Gorce”, „Echo Gorczańskie” i „UTW”. Zapraszamy na wspólne śpiewanie. Na koniec obchodów o godz. 17.00 w nowotarskim MOK koncert galowy z Orkiestrą Kameralną Silesian Art Collective pod batutą Mateusza Walacha. Wystąpią Nowotarżanie dla Nowotarżan: Jagoda Kret, Andrzej Lichosyt, Beata Bełtowska "Beti”, Justyna Pustówka, Magda Ćwiertnia, Magda Panek, Wiktoria Węgrzyn – Lichosyt.

Koncert „W hołdzie Niepodległej” w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przygotowała w dniu 15 listopada (czwartek) o godz.18.00 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. Im. Fryderyka Chopina (ul. Parkowa 12). Koncert promujący płytę o tym samym tytule w ramach cyklu Młoda Podhalańska Filharmonia jest zdecydowanie warty posłuchania. Zapraszamy do sali koncertowej PSM. Wstęp wolny.

Najnowsza premiera Sceny Teatralnej Dorosłych MOK już 17 listopada (sobota) o godz.19.15 w nowotarskim MOKu (al. Tysiąclecia 37). Tym razem aktorzy wraz z reżyserem i jednocześnie scenarzystą Andrzejem Rozmusem przygotowali dla Państwa spektakl „Chrzciny”. Szczegóły na osobnych plakatach. Wstęp wolny.
Na koniec wydarzenie muzyczne, czyli kolejny Wieczór Cecyliański. Chór Echo Gorczańskie zaprasza 18 listopada (niedziela) na godz.16.00 do nowotarskiego MOKu (al. Tysiąclecia 37). To parę dni przed wspomnieniem liturgicznym św. Cecylii (22 listopada) – męczennicy chrześcijańskiej, świętej kościoła katolickiego i prawosławnego, patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Wstęp wolny.

Tomasz Szlaga, MOK w Nowym Targu
Zobacz pełną wersję podhale24.pl