31.10.2018, 13:57 | czytano: 1121

Szaflary: policjanci tłumaczyli seniorom, jak nie dać się okraść i oszukać

Nowotarscy policjanci systematycznie prowadzą akcje i działania profilaktyczne skierowane do osób starszych, ponieważ ta grupa osób jest najbardziej narażona na oszustwa i kradzieże.
Na zaproszenie Heleny Gach, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Szaflarach, st.asp. Piotr Kurzydło i mł.asp. Dorota Garbacz przeprowadzili spotkanie z członkami projektu „Aktywny i Świadomy Senior w Gminie Szaflary” w ramach zbliżającego się „Dnia Seniora”.
Funkcjonariusze podczas spotkania omówili metody i sposoby stosowane przez oszustów . Podczas pogadanki policjantka zwróciła uwagę, że metody te cały czas się zmieniają i oszuści próbują wyłudzać pieniądze na różne sposoby - min. „na wnuczka”, „ na policjanta”, „na pracownika pomocy społecznej „i, „na ostatnią okazję zakupu różnego rodzaju przedmiotów”, „ na nagły wypadek”, „na akcje organizowane przez policję przeciwko hakerom”. Zaprezentowane podczas spotkania filmy doskonale przedstawiały poszczególne metody oszustw stosowane głównie na osobach starszych. Funkcjonariusze doradzili jak postępować i prawidłowo zabezpieczyć swoje mienie, żeby nie stać się ofiarą oszusta i złodzieja. Omówili środki ostrożności, które należy stosować podczas pobierania gotówki z banku, robienia zakupów, w czasie podróży oraz podczas wizyty osób nieznajomych w mieszkaniu. Seniorzy z dużym zaciekawieniem i przejęciem oglądali filmy i słuchali przekazywanych im informacji, a także wymieniali się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

Ponadto każdy uczestnik oprócz cennej wiedzy otrzymał również elementy odblaskowe przekazane przez nowotarską komendę w ramach akcji „Świeć przykładem” i uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej w Szaflarach w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”.

Przypominamy!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz i tym zdarzeniu!

Nie daj się nabrać!!!

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
komentarze
Jasiek31.10.2018, 18:18
Trochę za późno, bo w Szaflarach już po wyborach.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl