08.11.2018, 22:10 | czytano: 1700

Nowotarscy muzycy w Filharmonii Krakowskiej

zdj. PSP w Nowym Targu
Młodzi muzycy, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu mieli okazję zagrać i zaśpiewać na scenie Filharmonii Krakowskiej.
Wydarzenie to odbyło się w ramach jesiennego cyklu koncertów chóralnych, organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i Filharmonią Krakowską im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod nazwą „Narodowe Śpiewanie w Krakowie”.
Z Nowego Targu do Krakowa wyjechał Zespół Wokalny pod kierownictwem artystycznym Ewy Kowalczyk oraz Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej. Na fortepianie akompaniował Wojciech Ingot.


O godzinie 13.00 odbyła się próba, na której okazało się jak wielkim przedsięwzięciem będzie zaplanowany na godz. 16.00 koncert. Na scenie bowiem, spotkało się prawie trzysta osób, głównie dzieci i młodzież śpiewająca w chórach z całej Małopolski. Próbą kierowała pani Ksenia Miśkiewicz, również pracująca w nowotarskiej szkole muzycznej. Orkiestra wykonywała własny repertuar i akompaniowała młodym chórzystom.

Koncert zgromadził liczną publiczność, która miała okazję posłuchać oraz wspólnie zaśpiewać najpiękniejsze patriotyczne pieśni polskie. Zachwyt wzbudziła nie tylko gra młodej podhalańskiej orkiestry i śpiew zespołu wokalnego, ale też piękne regionalne stroje wyróżniające ich spośród wykonawców.

Podczas koncertu scenę filharmonii powoli zapełniały chóry dziecięce i młodzieżowe, które po kolei prezentowały przygotowany repertuar, aż do finałowej „Roty”, która dosłownie zagrzmiała śpiewem wszystkich zebranych i grą orkiestry.
To niezwykłe wydarzenie artystyczne otwiera obchody 100-lecia Niepodległości, koncert został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego NIEPODLEGŁA NA LATA 2017 – 2020.

mat. nadesłany
Zobacz pełną wersję podhale24.pl