16.11.2018, 10:35 | czytano: 1170

Wyjątkowe iluminacje na 80-lecie Gubałówki

Gubałówka po raz drugi przeobrazi się w magiczną Krainę Światła, pełną iluminowanych rzeźb nawiązujących do podhalańskiej przyrody i tradycji. Z okazji 80-lecia kolei na Gubałówkę, teren wokół głównej stacji rozświetli aż 250 tys. ekologicznych, ledowych żarówek, które po zmroku stworzą prawdziwie bajkową scenerię.
Od najbliższej niedzieli, 18 listopada, na Gubałówce na turystów czekają wyjątkowe rzeźby świetlne inspirowane między innymi podhalańskim folklorem. Po wyjściu z budynku górnej stacji kolei PKL „witackę” zapewnią gazda i gaździna w tradycyjnych strojach zachwycających mnóstwem szczegółów – od czerwonych korali na szyi góralki, aż po zdobne parzenice i góralską cuchę.
Na Gubałówce spotkamy ulubione dekoracje z ubiegłorocznej odsłony wydarzenia, na przykład białego misia z Krupówek, ale pojawią się także zupełnie nowi bohaterowie. - Świetlne iluminacje nadają świątecznego charakteru wielu miastom w Polsce, ale dzięki Krainie Światła na Gubałówce poczuć można nie tylko zbliżające się Boże Narodzenie, ale dodatkowo prawdziwie zakopiański klimat. Tej zimy rozbudowaliśmy wystawę o nowe atrakcje, tym razem inspirowane głównie tatrzańską przyrodą - mówi Patryk Białokozowicz z Zarządu Polskich Kolei Linowych.

Na zwiedzających czekają między innymi świetlne figury kozic, lisów, świstaków i jelenia rodzina: samiec dumnie noszący na porożu choinkowe bombki oraz ubrana w świąteczną girlandę łania z dwoma młodymi. Ramy dla rozmieszczonych w przestrzeni rzeźb stanowią iluminowane zarysy ośnieżonych wierzchołków Tatr, a także dekoracyjne płatki śniegu zdobiące elewację budynku stacji.

Tegoroczna Kraina Światła jest wyjątkowa, bo to najważniejszy i najjaśniejszy punkt obchodów 80-lecia powstania kolei PKL na Gubałówkę.

Źródło: PKL, oprac. r/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl