19.11.2018, 09:29 | czytano: 678

Niezwykły koncert dla śląskiej publiczności (zdjęcia)

Kameraliści ze Szczawnicy, stanowiący wokalną podstawę międzynarodowego zespołu Baroque Collegium 1685, koncertowali na zaproszenie Festiwalu Gorczyckiego - jednej z największych imprez muzycznych na Śląsku. W ramach festiwalu występują zarówno znakomici soliści jak też czołowe polskie zespoły i orkiestry.
Baroque Collegium 1685 przedstawiło w Bytomiu program przygotowany specjalnie na zamówienie Festiwalu, obejmujący spektakularną muzykę siedemnastego wieku, zarówno kompozytorów polskich: Marcina Mielczewskiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego oraz Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, jak też utwory działającego w Bratysławie Samuela Capricornusa oraz niedawno odkryte przez muzykologów kompozycje z archiwum w Kromieryżu, zupełnie nieznane w Polsce. Aby sprostać zadaniu, dyrektor Baroque Collegium 1685 - Agnieszka Żarska, zaprosiła do współpracy polskich i czeskich solistów: Aldonę Bartnik, Antoninę Rudą, Piotr Olecha, Tomasa Lajtkepa oraz Mariana Krejcika, a także po raz kolejny już, specjalizującą się w muzyce barokowej orkiestrę z Pragi czeskiej Musica Florea z jej szefem Markiem Strynclem oraz znakomitym skrzypkiem Vojtechem Semeradem, poszerzoną o sekcję instrumentów dętych: barokowe puzony i cynki. Odpowiedni do stylistyki utworów dobór instrumentarium oraz przygotowanie zespołu wokalnego dało niesamowity efekt w bytomskim, neogotyckim kościele p.w. św. Trójcy. Kilkaset osób, które przyszły wysłuchać koncertu, nagrodziło artystów owacją na stojąco. Zespół otrzymał już zaproszenie do udziału w przyszłorocznej edycji śląskiego Festiwalu.
Koncert w Bytomiu zakończył tegoroczną odsłonę, organizowanego przez stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, Festiwalu Barokowe Eksploracje. W ramach edycji 2018 odbyły się cztery duże wydarzenia artystyczne. W sierpniu, w Dworku Gościnnym w Szczawnicy, miała miejsce polska premiera opery pasticcio „Muzio Scevola”, poprowadzona przez Marka Stryncla, następnie w Szczawnicy i Bieczu odbyły się koncerty pt.: „Peter Kooij & Baroque Collegium 1685 – Jan Sebastian Bach - Kantaty”, z udziałem światowej klasy śpiewaka i autorytetu, pod batutą Agnieszki Żarskiej. Edycję zakończył wyżej opisany koncert w Bytomiu w ramach Festiwalu im. Gorczyckiego.

W wydarzeniach Barokowych Eksploracji wzięło bezpośredni udział ponad stu artystów z siedmiu krajów. Festiwal współpracował z mediami regionalnymi, ogólnopolskimi i zagranicznymi a także z placówkami dyplomatycznymi Czech i Holandii.

Edycja 2018 odbyła się dzięki wsparciu wielu Instytucji: Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej; projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a także Miasta i Gminy Szczawnica. Zadanie publiczne było współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2018”. Współorganizatorami projektu byli: Musica Florea Praha, Grupa Uzdrowisko & Thermaleo oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Dyrektorem artystycznym i organizacyjnym Barokowych Eksploracji jest Agnieszka Żarska.

Tekst: SCK, fot. Krzysztof Lisiak / materiały prasowe
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl