04.12.2018, 13:30 | czytano: 717

Polskie Betlejem - warsztaty edukacyjne w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu

W grudniu Muzeum Podhalańskie im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach edukacyjnych z cyklu: „Polskie Betlejem”.
Wśród świątecznych spotkań w Muzeum znalazły się następujące propozycje:
Warsztat pt. „Od Alzacji na Podhale. Historia ozdób choinkowych”

Warsztat opowiada historię ozdób choinkowych zabierając jego uczestników w niezwykłą podróż od Francji przez Stany Zjednoczone, Niemcy aż do południowej Polski, gdzie zatrzymujemy się na dłużej. Na warsztacie uczestnicy poznają genezę dekorowania drzewek, dowiadują się jak to było kiedy choinkę oświetlały przymocowane do drzewek świece i jak Edward Johnson poradził sobie z płonącymi choinkami, kto był twórcą pierwszej bombki a także wiele innych legend i ciekawostek uwzględniających szczególnie Podhale. Nie zabraknie również własnoręcznie wykonanych, staropolskich ozdób choinkowych.

Kolejny warsztat to: „Betlejem Polskie. Teatr o narodzeniu w dalekim Betlejem małego Jezusa”

Jest próbą stworzenia świątecznej atmosfery przez duże „Ś” To mały warsztat teatralny zapoznający jego uczestników z genezą i tradycją jasełek, a także tradycją bożonarodzeniową poprzez sztukę jaką jest teatr. Budując ciepłą, świąteczną atmosferę na podstawie scenografii, scenariusza, strojów i przypisanych ról spróbujemy stworzyć świąteczny spektakl odgrywając za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych poszczególne role. W teatrze tym nie zabraknie również wspólnego kolędowania.
W ofercie znalazły się dodatkowo „Etno soboty dla dzieci” – sobotnie spotkania dla najmłodszych podczas, których uczestnicy wyruszają w niezwykłą podróż do świata naszych przodków, by wsłuchując się w opowiastki i legendy czytane w przestrzeni etnograficznej wystawy: Nowy Targ na przełomie XIX i XX wieku, miasto którego już nie ma” dowiedzieć się jak wyglądało życie przed wiekami, poznać dawne obrzędy, zwyczaje i wierzenia odnosząc się przy tym również do czasów współczesnych. Tematyka grudniowych spotkań również oscylowała będzie wokół Świąt Bożego Narodzenia. „Etno soboty dla dzieci” to nie tylko doskonała okazja na spędzenie rodzinnie sobotnich poranków, rozwinięcie wyobraźni u dzieci, ale również na postawienie pierwszych kroków w muzealnej przestrzeni. Grudniowe etno spotkania dla rodziców i dzieci odbędą się 8 i 22 grudnia.

Czas trwania warsztatów: 60 minut
Cena 5 zł/osoba
Wszelkie informacje można uzyskać w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu
tel. 18 266 77 76 lub pisząc na mail: edukacja@muzeum.nowytarg.pl

Źródło: organizatorzy, oprac. r/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl