11.12.2018, 22:17 | czytano: 2544

Nowotarskie kawiarenki będą mieć nowe dachy

zdj. Podhale24
NOWY TARG. - Przeszedłem się po Rynku i zrobiłem zdjęcie tego namiotu foliowego. Nie wiem, czy to jest element tych najdroższych w Polsce chyba kawiarenek... podobno nawet najpiękniejszych według niektórych estetów - mówił podczas sesji radny Marek Fryźlewicz. I apelował o "spojrzenie na Rynek jako na całość gospodarskim okiem". Gdy to mówił, właśnie zaczęły się prace przy wymianie dachów rynkowych kawiarenek.
Radny zasugerował, by obiekty zostały doprowadzone do porządku przed planowanymi na weekend imprezami w ramach otwarcia dorocznych Targów Bożonarodzeniowych.
Kawiarenki z jednej strony cieszą się popularnością, z drugiej - przysporzyły Miastu nieco kłopotów. Do ogłoszonego przez Urząd Miasta dwa lata temu przetargu na budowę lokali zgłosił się jeden wykonawca, który zgodził się wykonać zlecenie za ponad 800 tys zł. Tymczasem w koncepcji, która zwyciężyła w konkursie na wykonanie i postawienie na płycie dwóch lokali gastronomicznych - założona została kwota 500 tys. zł. Zgodzono się na nową, wyższą cenę, ale już po pierwszym sezonie zimowym pojawił się kolejny problem - dachy.

Plandeki nie zdały egzaminu. Brud, sadze, ptasie odchody popsuły estetykę lokali. Dodatkowo płachty okazały się nietrwałe, w jednych miejscach się wybrzuszały, w innych przeciekały. "Próby wyczyszczenia dachów przez wyspecjalizowaną firmę nie przyniosły oczekiwanych rezultatów" - przyznał burmistrz w odpowiedzi na pytanie radnej Bogusławy Korwin, jeszcze w poprzedniej kadencji.


Gdy wreszcie przyznano, że materiał "nie zdał egzaminu" - podjęta została decyzja o wymianie dachów. Teraz lokale będą pokryte blachą.

- Plandeka nie sprawdziła się, ale konstrukcja jest dobra, tylko trzeba teraz zrobić prawdziwy dach, położyć deski i pokrycie - tłumaczyła radnym wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg.

Nowe dachy kosztować będą 90 tysięcy zł.

s/
zobacz także
komentarze
rewers13.12.2018, 19:45
do Norbert - nie relatywizuj rzeczywistości, bo to już przestało być nawet żałosne. Przecież zupełnie nie chodzi tutaj o pokrycie dachu tylko o bezmyślności i brak wyobraźni włodarzy. Brak odpowiedzialności i zrozumienia czym jest dobro wspólne. Wybacz, ale za te pieniądze wydane na obiekty tymczasowe (!) powinny one być wzorem sztuki budowlanej i wizytówką gospodarza, który wie jak wydaje się pieniądze publiczne. Ot tyle i aż tyle.
Norbert13.12.2018, 10:38
Jednego nie rozumiem: część osób ma pretensje o to że dokłada się teraz kasę do kawiarenek (ściąga się plandekę i robi się trwałe pokrycie), ale czy nie lepiej teraz niż wcześniej - gdy nie wiadomo było czy kawiarenki zdadzą egzamin?
nicki199013.12.2018, 09:40
Przy okazji tego artykułu natrafiłem na artykuł odnośnie dzierżawy. Z 2016 roku gdzie Villa Toscana wygrała przetarg nie dając najwyższej oferty.. O co chodzi? Chodzi o monopol na nowotarskim rynku panie Watycha? Kwota 4100 zł miesięcznie to jest jakaś kpina. Koleżanka pracowała tam jako kelnerka i wie pan jakie oni tam mają utargi? Na poziomie dziennym w zwykły szary poniedziałek jest po 2-4 tys zł. Nie mówiąc już o wakacjach czy Jarmarkach Podhalańskich gdzie kwota za jeden dzień przekracza grubo ponad 10 tys złotych dziennie. Nasuwa się pytanie dlaczego czynsz jest taki niski i dlaczego nie wygrała oferta pana Pieprzaka który dawał ponad 7 tys zł. Argumenty pana że Toscana to jest klasowa restauracja zupełnie do mnie nie przemawiaja. Myśli pan że to gwarancja poziomu. A czy myśli pan że ktoś kto chciał zapłacić dwa razy więcej zrobiłby z tego lokalu syf? Kto by do niego wtedy tam chodził? Bo na pewno nie ja i większość ludzi.
kuracjusz13.12.2018, 09:27
Pani Joanno nie chce czasem Pani wyjechać do Sanatorium ? Do Ciechocinka? tak na 2-3 lata?
dana13.12.2018, 09:21
No, to mamy kolejny przykład gospodarności.
PiterQ13.12.2018, 05:31
Ludzie (do komentujących) a gdzie Wy byliście półtora miesiąca temu? Kto to tego burmistrza owstążkowanego wybrał? Ja? A skoro sobie wybraliście to teraz "chodzi o to żeby tej krytyki nie było tylko aplauz i zaakceptowanie"!
p.12.12.2018, 22:12
To jeden z tych artykułów które czytając scyzoryk się w kieszeni otwiera. Pieniądze łatwo przyszły to i łatwo się nimi dysponuję!
Symeon12.12.2018, 18:51
Za poprawność i trwałość rozwiązań oczywiście odpowiada projektant i wykonawca który również daje gwarancję.
Są to wady ukryte i błędy projektowe .Nie zgadzam się aby z podatków je płacono. Miasto nie jest po to aby prowadzić działalność gospodarczą w stylu wynajmu obiektów .Szukacie kasy tu jest oszczędność .Można by nie podnosić podatków .
kinoman12.12.2018, 18:44
Przy okazji ile przez te 5 lat kosztował prąd dla tego durnego i zasłoniętego
telebimu postawionego za Fryżlewicza .Jaka to kwota 100 tys zł czy mniej.
Wyłączcie go to będziecie mogli obniżyć podatki .
szkoda gadać12.12.2018, 14:31
Mój dach jest dwa razy większy a kosztował 25 tys.
Właśnie12.12.2018, 09:20
Dlaczego nie napisali odpowiednich umów z dzierżawcami, to oni gospodarzą ten podmiot i jakiś remoncik po kilku latach najmu by się przydał na ich koszt.Coś w tym nie gra!!!
wężykiem Jasiu, wężykiem12.12.2018, 08:36
Czy ktoś z radnych będzie miał odwagę zapytać ekipę Watychy ile na dzień dzisiejszy straciło miasto na dzierżawie tej kawiarenki, będącej przedmiotem szczególnego dealu władzy z góry wybranym restauratorem?
Czy ktoś w ogóle jest w stanie przeanalizować procedury przetargowe i ten projekt podliczyć?
wężykiem Jasiu, wężykiem12.12.2018, 08:27
Krótko - to jest obraz tej władzy! Brawo Wy!
Boguśka12.12.2018, 08:25
Tak się kończy niekompetencja, niegospodarność i brak wyobraźni tej pani od wstążek. Ale cóż, któż władzy zabroni wyrzucać pieniądze publiczne? Nasze pieniądze. Wstanie póniej na sesji radny Pustówka i będzie bredził bą tą o europejskiej jakości ... plandeki. Hhahaha, a to Ci ekspert! Może teraz razem z poborami burmistrzów i swoimi dietami powinien pokryć koszty za tę gigantyczną fuszerkę? Eeee, co za bzdura, przecież do tego potrzebna jest zdolność autorefleksji, no i jakaś klasa, a ta raczej ogranicza się do wspomnianej plandeki.
Hmm, ludzie wybrali butę i arogancję, więc teraz przez pieć lat niech przygotują się na podwyżki i poglębianie się patologii władzy. Przecież mają mandat i mają większość do klepnięcia każdej głupoty ...
Czy na pewno11.12.2018, 23:29
Czy na pewno my podatnicy powinnyśmy podnosić koszty kaprysów pewnej Pani? Czy przypadkiem nie jest tak ze częsciwą chociaż odpowiedzialność ponosi projektant i ci którzy projekt zatwierdzali i zdecydowali o wydaniu tych pieniędzy?7
Maria11.12.2018, 22:28
Dlaczego my obywatele mamy ponosić koszty remontu, powinien to pokryć ten kto zatwierdził taki projekt, który z góry był skazany na klęskę, Efekt podnoszenie podatków.
baciok@11.12.2018, 22:26
Podwyższymy daniny. Zrobimy dachy, Kto nam zabroni. Jak bym tak gospodarzył to wylądowałbym na ulicy. 90 000zł pójdzie się paść.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl