10.01.2019, 19:14 | czytano: 1141

Konserwują zabytkowe stroje

W Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem zakończył się pierwszy etap projektu „Konserwacja elementów ubiorów ludowych z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego.
Podczas prac dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego udało się zrewaloryzować 16 elementów stroju pochodzących z kilku kolekcji. Projekt trwał od 25 czerwca do 17 grudnia 2018 roku.
Kolekcja ubioru ludowego należy do największych zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, liczy blisko 2500 elementów. Gromadzona jest od momentu założenia instytucji (1888 rok). Jej zasadniczy trzon tworzą ubiory z regionów objętych statutową działalnością Muzeum – Podhala, Spiszu i Orawy. W zbiorze znajdują się również stroje górali z okolic Czorsztyna, górali pienińskich, szczawnickich, zagórzańskich, Lachów Sądeckich, Rusinów Szlachtowskich i Hucułów.

Wszystkie obiekty były bardzo sfatygowane, nosząc ślady intensywnego użytkowania. Obecnie po rewaloryzacji uzyskały „nowe życie”.

- Konserwatorzy spisali się na medal a z efektów ich pracy jesteśmy niezmiernie zadowoleni. Śmiało możemy powierzyć im, następne nasze stroje. Zwłaszcza, że nasz projekt zamierzamy kontynuować, jeśli tylko uda nam się pozyskać wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i naszego organizatora – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. O taki grant zamierzamy wystąpić na lata 2019-20 - mówi Agata Nowakowska-Wolak, kierownik projektu.

W realizację zadania zaangażowane były ze strony Muzeum Tatrzańskiego również starsza kustosz - Anna Kozak oraz adiunkt - Magdalena Kwiecińska z Działu Etnografii.

oprac. pk/
komentarze
ja11.01.2019, 09:10
do lajtra na 3 zdowaśki i bedzie jak nowy .
Zobacz pełną wersję podhale24.pl