01.02.2019, 16:54 | czytano: 730

Rok 2019 Rokiem Muzeum Tatrzańskiego i Związku Podhalan

Podczas V sesji Rady Miasta Zakopane, radni podjęli uchwały w sprawie ogłoszenia roku 2019 "Rokiem Muzeum Tatrzańskiego" i "Rokiem Związku Podhalan".
W 2019 roku mija 130 lat od powstania Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, jednego z najstarszych i największych muzeów regionalnych w Polsce. Jest także najstarszą instytucją kultury w Zakopanem i na Podhalu.
W roku 2019 mija 100 lat od powołania Związku Podhalan oraz 115 lat od powstania Związku Górali. Związek Podhalan to jedna z największych i najstarszych organizacji pozarządowych w Polsce. Celem stowarzyszenia jest służba Ojczyźnie poprzez dbałość o moralny poziom mieszkańców Ziem Górskich oraz kulturalny, materialny i społeczny ich rozwój, ochrona duchowego i materialnego dziedzictwa Górali Polskich, kultywowanie i rozwijanie ich specyfiki kulturowej, dbałość o zachowanie walorów środowiska naturalnego. Organizacja działa bardzo prężnie, szczególnie na terenie szeroko pojętego Podhala. Swoje oddziały posiada również w centralnej Polsce, a także poza granicami kraju, m.in. w Kanadzie, USA oraz Austrii.

Źródło: UM Zakopane, oprac. r/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl