05.02.2019, 17:53 | czytano: 956

Majeranki w Chile

To już czwarta wyprawa Majeranków do Ameryki Południowej. Dotychczas zespół z Chabówki odwiedził Meksyk, Ekwador i Peru. Od 11 do 30 stycznia dwudziestopięcioosobowa grupa przebywała w Chile.
Była to, jak do tej pory najdalsza i najdłuższa podróż, w jaką udały się „Majeranki”. Ze względów ekonomicznych, do miejsca docelowego prowadziły trasy przez Stany Zjednoczone i Kanadę, przemierzane przez cztery odrębne kilkuosobowe grupy. Podobnie jak w poprzednich edycjach, celem wyjazdu był udział zespołu w międzynarodowym festiwalu folklorystycznym „Internacional de Cultura Danza”, organizowanym w kilku miejscowościach: Calle Larga, Cerro Navia, Valparaiso, El Monte, Buin, Calera de tango, Penaflor i Talagante. W festiwalu brało udział sześć zespołów folklorystycznych z Brazylii, Boliwii, Ekwadoru, Chile (Ameryka Południowa), Togo (Afryka) oraz Polski (Europa). Wszystkie zespoły zaprezentowały swoje programy taneczne w różnych układach choreograficznych, charakterystycznych dla swoich kultur i regionów. Młodzieżowa grupa z zespołu „Majeranki” wystąpiła w sumie dwanaście razy, otrzymując za każdym razem gorące brawa od licznie zgromadzonej publiczności. Największy aplauz i uznanie wzbudzał taniec zbójnicki i polifoniczny podhalański śpiew. Oprócz występów w ramach festiwalu odbywały się warsztaty taneczne, prowadzone przez instruktorów poszczególnych zespołów oraz degustacje potraw, typowych dla poszczególnych krajów. „Majeranki” zachwyciły smakoszy, przygotowaną przez siebie sałatką jarzynową, karnawałowymi faworkami (chrustem), oscypkami oraz różnorodnymi słodyczami, zwłaszcza mlecznymi krówkami i ptasim mleczkiem. Festiwal folklorystyczny w Chile był znakomitą okazją do zaprezentowania polskiej kultury ludowej na świecie, ale również przyczynił się do poznania innych, często egzotycznych i odległych dla europejczyków kultur Ameryki Południowej. Ważnym elementem imprezy była integracja młodych ludzi, przedstawicieli trzech kontynentów, którzy wspólnie spędzając wolny czas, wymieniali się swoimi poglądami, spostrzeżeniami, umiejętnościami tańca, śpiewu, a nawet strojami. Podczas pobytu w Chile, „Majeranki” zwiedziły m.in. stolicę Santiago, nadbrzeżny kurort turystyczny - Valparaiso (muzeum sztuki) oraz miasto Maipu ( bazylikę, którą w 1987 roku poświęcił Jan Paweł II).
„Majeranki” składają serdeczne podziękowania Ewelinie Jurzec i Danielowi Parreno, za pomoc w organizacji wyjazdu i profesjonalne tłumaczenia. Andrzejowi Wnękowiczowi oraz Anecie Sikorze za opiekę i logistykę wyjazdu. Wszystkim naszym dobrodziejom w Toronto (rodzinie Strączków) w Houston (rodzinie Króżlów), ks. Janowi Fiedurkowi (byłemu proboszczowi w Waszyngtonie) za gościnę i pomoc udzieloną członkom zespołu w trakcie podróży. Dokumentację fotograficzną i audiowizualną wyprawy zawdzięczamy Andrzejowi Wnękowiczowi i Marii Majerczyk. Wyjazd do Chile sfinansowany został wyłącznie z prywatnych funduszy uczestników wyprawy i SMKL-u.

Relacja: Dorota Majerczyk / Fot. Andrzej Wnękowicz i Maria Majerczyk
komentarze
Wicher05.02.2019, 22:28
Nie gorąco tam tym chłopom w tyk portkak ! ? :)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl