25.02.2019, 10:28 | czytano: 1257

Seniorzy gminy Czorsztyn wkraczają w wirtualny świat

zdj. UG Czorsztyn, Jadwiga Kobylarczyk
Wszystko za sprawą projektu „Małopolski e-Senior” realizowanego przez Centrum Kultury Gminy Czorsztyn przy współpracy z Instytutem Myśli Innowacyjnej z Nowego Sącza.
W Domu Dziennego Pobytu dla seniorów w Kluszkowcach odbyło się uroczyste podsumowanie kolejnej edycji cyklu szkoleń wprowadzających w świat wirtualnej rzeczywistości. Dwie grupy (każda licząca po 8 osób) uczestniczyły w 15 godz. szkoleniu, których temat obejmował zagadnienia z aktywności obywatelskiej online, portali społecznościowych, czy obsługi poczty elektronicznej.
„Początki bywały bardzo trudne. Seniorzy bardzo nieufnie spoglądali na tablety twierdząc, że są one tylko dla młodych ludzi. Z każdą godziną jednak przekonywali się, że również oni potrafią się odnaleźć w tym wirtualnym świecie. Finalnie doszli do wniosku, że jest to ich okno na świat; mogą przez Internet sprawdzić, kiedy przyjmuje lekarz, przeczytać ogłoszenia parafialne, czy komunikować się ze sobą nawzajem” podsumowuje dotychczasowe edycje Janina Kobylarczyk koordynator projektu w Gminie Czorsztyn.

Projekt realizowany jest w Gminie Czorsztyn od listopada 2018 r. W jego ramach przeszkolonych zostało już 33 seniorów. Każdy z nich prócz wiedzy praktycznej otrzymał m.in. tablet, rysik, pendrive oraz podręcznik. Kolejna ostatnia edycja programu odbędzie się w Sromowcach Wyżnych i ruszy niebawem.

Obecnie tworzone są listy rezerwowe, które zostaną przekazane do Instytutu, jako sygnał, że kurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Niewykluczone, że jeżeli znajdą się środki w przyszłości ruszy kolejna edycja e-Seniora.
Cykl szkoleń w całości finansowany jest przez Instytut Myśli Innowacyjnej z Nowego Sącza.

opr. Aneta Markus
Zobacz pełną wersję podhale24.pl