28.02.2019, 11:15 | czytano: 700

"Ekoorzeł" zachęca do zabierania ze sobą śmieci z Tatr

TATRY. Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski wspólnie z kursantami Dolnośląskiej Szkoły Wspinaczki wybrał się do Murowańca, by wprowadzić swojego "ekoorła" na tatrzańskie salony. W śnieżnej scenerii rozpoczął się kolejny wiosenny sezon akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”, organizowanej przez Koalicję Recykling Górom.
– Mam nadzieję, że tabliczka z orlim symbolem skutecznie przekona turystów, aby nie zostawiali swoich śmieci w Tatrzańskim Parku Narodowym, w schroniskach i na szlakach – mówi Dominik Dobrowolski, pomysłodawca akcji. – Pustą butelkę po wodzie, papier po kanapce czy cukierku i wszystko inne można przecież z łatwością znosić we własnych plecakach w doliny, a potem posegregować i wrzucić do odpowiednich pojemników.
Koalicję Recykling Górom tworzą m.in.: Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton, firmy Enviropol i Asekol, a także liczne szkoły, samorządy, media, górscy przewodnicy i miłośnicy gór.

"Śmieci skrzydeł nie mają". Pod takim hasłem prowadzony jest edukacyjny projekt na rzecz czystości polskich gór.

Idea zabierania ze sobą śmieci już od wielu lat jest praktykowana m.in w krajach alpejskich, np. w Dolomitach, gdzie można spotkać edukacyjne tabliczki z napisem “ I rifiuti non hanno le ali" .

Turyści nie zostawiają w schroniskach śmieci, swoje śmieci znoszą ze sobą. Zabierają je, kiedy schodzą w doliny. W schroniskach są też specjalne worki dla turystów, tak aby ułatwić "transport" odpadków. Do worków można też zawsze pozbierać śmieci, które znajdzie się na szlaku.

oprac. r/ materiały prasowe
komentarze
Józek28.02.2019, 21:03
A za co płacimy astronomiczne ceny ,wstępów do niby parku , parkingi po 20zł, oferty schronisk z meni to z kosmosu 500% marży tylko wyzysk .
Jaki to park co kornik dokańcza resztki żyjących drzew . A elita parku żyje super , wozi tyłki samochodami myślą jak tylko oskubać turystę,
Zobacz pełną wersję podhale24.pl