06.03.2019, 08:45 | czytano: 668

Tropem Wilczym pobiegli w Szczawnicy

W Szczawnicy odbyła się VII edycja „Biegu Tropem Wilczym” - begu pamięci Żołnierzy Wyklętych.”
Bieg odbył się w 360 miastach w Polsce. Głównym organizatorem była Fundacja Wolność i Demokracja. W tym roku, po raz drugi, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy zorganizowało bieg w Szczawnicy. Po raz kolejny oddano hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963. 
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.00 w kościele pw. Św. Wojciecha BM w Szczawnicy, gdzie odprawiono Mszą Świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych. Początek biegu i meta miały miejsce na placu PKL w Szczawnicy.

O godzinie 11.30 nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy na placu PKL. Wydarzenie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu państwowego Wszystkich uczestników, zaproszonych gości powitał Dyrektor Centrum - Jan Jurek. Głos zabrali również: Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica - Grzegorz Niezgoda, Sekretarz Urzędu Gminy Ochotnica Dolna - Elżbieta Łojas-
Jurkowska, Radni Powiatu Nowotarskiego -  Jan Komorek oraz Tomasz Hamerski. W organizacji imprezy pomógł również samorząd Miasta i Gminy Szczawnica poprzez zabezpieczenie tras przez druhów Osp Szczawnica , Straż Miejską i opiekę GOPR-u oraz Miejski Osrodek Kultury w Szczawnicy.

Dla uczestników biegu przygotowano dwie trasy. Pierwsza na dystansie 1963 m, będąca symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego z pośród żołnierzy wyklętych – Józefa Franczaka ps ”Lalek”. Druga trasa mierzyła ok. 4 km. Patronat honorowy oraz nagrody dla zwycięzców ufundowali Anna Paluch - Poseł na Sejm obecnej kadencji, Jan Hamerski - Senator Rzeczypospolitej Polskiej oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, Urząd Gminy Ochotnica oraz CKiW OHP Szczawnica.

W zawodach uczestniczyło około 100 zawodników. Zmagania sportowe przebiegały sprawnie i o godzinie 13.00 odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród.
Zwycięzcy tegorocznego biegu:
1963m - I miejsce – Maciej Knutelski, II
miejsce – Michał Morawczyński, III miejsce – Antoni Plewa
4km - I miejsce – Błażej Knutelski, II
miejsce - Mateusz Urban, III miejsce – Krzysztof Ziemianek.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy biegu dostali pamiątkowe medale. Na zakończenie scenkę historyczną z udziałem partyzantów przedstawiła zebranym grupa rekonstrukcyjno- historyczna "Żandarmeria". W trakcie zawodów można było także obejrzeć wystawę poświęconą bohaterom - żołnierzom wyklętym, którą przygotowała młodzież Centrum. Wystawa upamiętniała walczących z władzą ludową w latach 1945-1963.
Dla wszystkich uczestników i kibiców kuchnia CKiW przygotowała żołnierską grochówkę i gorącą kawę i herbatę. Wszystkim uczestnikom, współorganizatorom, partnerom i gościom dziękujemy za przybycie na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Opracowanie: Katarzyna Mastalska, Anna Marzec
Źródło: Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy - Jabłonce
fot. AL, JD
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl